Od jakiej wartości płacimy VAT a od jakiej cło przy zakupie towarów z Chin?


Dotąd za drobne rzeczy zakupione na AliExpress odbiorca nie musiał płacić VAT, teraz zakupy mogą być nim obciążone. To jednak nie wszystko. Podwyżki dotknęły też droższych zakupów. Od 1 lipca przesyłki do kwoty 150 euro podlegają podatkowi VAT oraz należy od nich zapłacić cło.

Od jakiej kwoty płaci się cło z Chin?

Opłata celna za import z Chin nie jest określona na stałe! Wysokość cła zmienia się w zależności od rodzaju towaru – dla Chin jego wartość waha się w granicach od 0 proc. do 50 proc. ceny wyjściowej produktu.

Od jakiej kwoty płaci się cło?

Zapamiętaj! Jeśli sprowadzasz towar z państwa niebędącego w Unii, będziesz zobowiązany do opłacenia podatku VAT (niezależnie od wartości przesyłki), natomiast cło w podstawowym założeniu liczone jest od towarów o wartości powyżej 150 euro!

Do jakiej kwoty nie trzeba robić odprawy celnej?

Od jakiej kwoty płaci się cło z Chin?

Jak obliczyć cło i VAT z Chin?

Jeśli chodzi o obliczenie VAT, tu podstawą jest wartość celna towaru i transport po UE (zazwyczaj przewóz z portu do magazynu) oraz należności celne. Wartości należy dodać, a sumę przemnożyć przez wysokość VAT, np. 23%. Wynik mnożenia to należności skarbowe.

Jak zapłacić VAT za towar z Chin?

Od 1 lipca br. VAT od przesyłki wpłaci organom celnym platforma internetowa, za pomocą systemu IOSS. Jeśli platforma nie wpłaci podatku, to pobierze go od odbiorcy i wpłaci do urzędu celnego firma kurierska, poczta lub agencja celna, które dostarczą towar konsumentowi. VAT, tak jak obecnie, zapłaci konsument w Polsce.

Jaki VAT na produkty z Chin?

Standardowa stawka – 13% Dotyczy większości towarów i usług. Dwie obniżone stawki VAT wynoszą 9% i 6%. Chiny mają również pewne towary objęte stawką zerową, których sprzedaż nadal musi być uwzględniona w deklaracji VAT, mimo że nie jest naliczany podatek VAT.

Jak obliczyć wartość celna?

Po wyszukaniu stawki można obliczyć cło za przesyłkę. W tym celu należy zsumować wartość towarów, koszty transportu, ubezpieczenie i wszystkie dodatkowe koszty, a następnie pomnożyć uzyskaną wartość przez stawkę cła. Wynik to wysokość cła, jaką trzeba zapłacić służbom celnym za przesyłkę.

Jak sprawdzić jakie cło?

Obowiązujące stawki celne oraz VAT możemy sprawdzić na stronie systemu ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej). Interesujące nas stawki możemy znaleźć poprzez zakładkę Przeglądarka Taryfowa.

Jakie towary są zwolnione z cła?

Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę.

Jak uniknąć podatku VAT?

Przedsiębiorca rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegający opodatkowaniu VAT, jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, wartości 150 000 zł.

Ile wynosi opłata celna?

cło – zazwyczaj od 3 do 8% wartości przesyłki. podatek – 23% wartości towaru. opłaty manipulacyjne – wynoszące uznaniowo od kilku do kilkunastu złotych.

Jak importować towar z Chin?

Aby sprowadzić towary z Chin, nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika. Przy imporcie towarów spoza UE towary muszą przejść odprawę celną, gdzie ze względu na wartość wyliczany jest podatek VAT oraz cło. Wszystkie niezbędne do odprawy dokumenty muszą być dostarczone do odpowiedniej agencji celnej.

Co się stanie jeśli nie zapłacę cła?

Odmówić zapłaty cła – paczka zostanie wtedy zniszczona. Zwrócić przesylkę do nadawcy. W przypadku odmowy przyjęcia opłat celnych za wysyłkę międzynarodową, nadawca będzie musiał pokryć koszty wysyłki. Alternatywnie możesz sam odebrać towar i opłacić cło.

Kto płaci za cło?

Poczta Polska lub firma kurierska są zobowiązane do pobrania należności celnych i podatkowych od odbiorcy paczki przesłanej od nadawcy zagranicznego. Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną.

Jak sprawdzić jakie cło?

Obowiązujące stawki celne oraz VAT możemy sprawdzić na stronie systemu ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej). Interesujące nas stawki możemy znaleźć poprzez zakładkę Przeglądarka Taryfowa.

Ile wynosi cło w Polsce?

cło – zazwyczaj od 3 do 8% wartości przesyłki. podatek – 23% wartości towaru. opłaty manipulacyjne – wynoszące uznaniowo od kilku do kilkunastu złotych.

Jak uniknąć cła i podatku z Chin?

Warto podkreślić, że zamawiając telefon z Chin, z Aliexpress nie musisz przejmować się cłem, ponieważ na nie zwolnienie z cła obowiązuje niezależnie od ceny i cło na telefony wynosi 0%. Większość z nas kupuje raczej drobne rzeczy. Wartość towaru zazwyczaj nie przekracza 50-150 zł.

Od jakiej kwoty płaci się cło z Chin?

Ile kosztuje odprawa celna z Chin?

obsługa zapłaty długu celnego – 2% od wartości długu celnego, min 50 PLN. cesja do innej agencji celnej – 130 PLN + VAT. odprawa celna tranzytowa – 68 PLN + VAT.

Czy cło z Chin?

Cło na produkty z Chin obowiązuje nas każdorazowo. W polskim społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że mała ilości towaru jest zwolniona dodatkowych opłat celno – skarbowych. Faktem jest, że podobnie jak VAT, cło za towary z Chin to opłata obowiązkowa, którą Polska nakłada na importowane towary.

Czy z Chin jest cło?

Z zapisów tych wprost wynika, że z cła są zwolnione towary, których faktyczna wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę. W pozostałych przypadkach opłata celna obowiązuje, a cło na towar z Chin jest wyliczane na podstawie zaszeregowania go do konkretnej kategorii związanej z ustaloną stawką celną.

Czy cło zwiększa cenę zakupu towaru?

Podstawę opodatkowania w imporcie towarów określa art. 30b ustawy o VAT. Jest nią, co do zasady wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.

Czy od cła płaci się VAT?

Obliczenie podatku VAT w zgłoszeniu celnym W imporcie towarów podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło (art. 29 ust. 13 ustawy o VAT). Jeśli towary podlegały podatkowi akcyzowemu, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.