Kto udziela koncesji?


Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stwierdzała, że organem udzielającym koncesję jest minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Który organ może udzielić koncesji?

Kto decyduje. Kompetencje w zakresie udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany, cofnięcia i lub ograniczenia zakresu koncesji należą do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Kto wydaje koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej?

Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, określającej zakres i formę jej prowadzenia.

Jaki minister udziela koncesji?

Koncesji na prowadzenie kasyna gry udziela minister właściwy do spraw finansów publicznych. 2. Zezwolenia na prowadzenie salonu gry bingo pieniężne oraz zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych udziela minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Kto wydaje koncesję na wydobycie?

Kto wydaje zezwolenie?

Kto wydaje zezwolenie na pracę? Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego bądź ze względu na siedzibę podmiotu, do którego cudzoziemiec jest delegowany.

Kto wydaje Promese koncesji?

2. Promesę wydaje Prezes URE w drodze decyzji administracyjnej.

Jak załatwić koncesję?

Aby otrzymać zezwolenie, należy złożyć do urzędu miasta/gminy wniosek o koncesję na sprzedaż alkoholu podczas imprez i przyjęć. Za ten rodzaj koncesji również należy uiścić opłatę, którą wylicza się w taki sam sposób jak w przypadku klasycznej koncesji.

Na co musi być koncesja?

Tak, więc konieczność posiadania koncesji dotyczy przed wszystkim firm, które zajmują się obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją, paliwem i energią, ochroną osób i mienia czy rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych.

Jaka jest różnica między koncesją a zezwoleniem?

Istnieją formy działalności gospodarczej regulowane przez państwo. Jeśli chcesz je wykonywać, potrzebne ci jest zezwolenie. Z kolei koncesje obejmują te biznesy, gdzie rolę gra bezpieczeństwo państwa, interes obywateli lub tak zwany inny ważny interes publiczny.

Na czym polega koncesja?

Koncesja to pozwolenie na działalność gospodarczą objęte największymi rygorami. O koncesję może ubiegać się każdy przedsiębiorca – także ten, który już prowadzi działalność gospodarczą lub posiada koncesję na wykonywanie innego rodzaju działalności.

Co grozi za brak koncesji?

Zgodnie z art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż alkoholu bez wymaganego zezwolenia jest zagrożona karą grzywny. Wysokość grzywny jest uzależniona od wagi przewinienia i może sięgać nawet 1.800.000 zł.

Ile kosztuje koncesja?

Wyróżnia się odmienne koszty, zależnie od rodzaju sprzedawanego alkoholu: 525 zł- napoje alkoholowe zawierające do 4,5 % alkoholu oraz piwa. 525 zł- napoje alkoholowe zawierające powyżej 4,5 % do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa ) 2.100 zł- napoje alkoholowych zawierające powyżej 18 % alkoholu.

Kto wydaje koncesję?

Organem właściwym w sprawach koncesji jest Przewodniczący Krajowej Rady. 3. Przewodniczący Krajowej Rady podejmuje decyzję w sprawie koncesji na podstawie uchwały Krajowej Rady. Decyzja w tej sprawie jest ostateczna.

Kto może udzielać koncesji?

Koncesja w Polsce jest aktem administracyjnym i jako taki jest przyznawana dla określonej działalności gospodarczej. Wydaje ją właściwy organ koncesyjny. Koncesjonariusz to ten, komu koncesja została przyznana.

Ile czeka się na koncesję?

Czas oczekiwania na uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu trwa nie więcej niż miesiąc. W niektórych przypadkach termin oczekiwania na uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu może zostać wydłużony do 2 miesięcy, o czym poinformuje urząd miasta lub gminy.

Jaki organ jest uprawniony do udzielenia koncesji na działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia?

Art. 16. 1. Organem koncesyjnym, właściwym do udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany, ograniczenia za- kresu działalności gospodarczej lub formy usług oraz cofania koncesji na działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Kto udziela koncesji na sprzedaż alkoholu?

1. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego dalej „organem zezwalającym”.

Kto wydaje koncesję górnicze?

Koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż wydaje starosta (w miastach na prawach powiatu – prezydent miasta), jeżeli jednocześnie spełnione są następujące warunki: Obszar udokumentowanego złoża nieobjętego własnością górniczą nie przekroczy 2 ha.

Kto wydaje koncesję na kasyna?

Koncesję na prowadzenie kasyna gry wydaje minister właściwy do spraw finansów publicznych. Koncesję wydaję się na wniosek, na okres 6 lat.

Kto wydaje koncesję na sprzedaż alkoholu?

1. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego dalej „organem zezwalającym”.

Co podlega koncesjonowaniu?

Uzyskania koncesji wymaga: wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. wytwarzania, przetwarzania, magazynowania lub przeładunku, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią

Kto wydaje koncesję na wydobywanie kopalin?

Kto udziela promesy?

Każdy bank może mieć nieco inne warunki wydania promesy bankowej, ale najczęściej jest ona udzielana na wniosek klienta, na podstawie uzupełnionego wniosku o kredyt hipoteczny lub na bazie innego dokumentu, który pozwala analitykom bankowym na ustalenie wiarygodności klienta.

Jakie są różnice pomiędzy zezwoleniem a koncesja?

Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że koncesja ma charakter uznaniowy i leży w gestii właściwego urzędnika albo organu. Zezwolenie natomiast musi zostać wydane przez właściwy podmiot, o ile podmiot ubiegający się o nie, spełnia warunki określone stosowną normą prawną.

Po co jest koncesja?

Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny. Koncesja jest przejawem reglamentacji działalności gospodarczej dokonywanej przez państwo.