Kto dokonuje zgłoszenia celnego?


Zgłoszenia celnego może dokonać osoba mogąca przedstawić organom celnym, bezpośrednio lub przez przedstawiciela, towar, którego dotyczy zgłoszenie, jak również wszystkie dokumenty, których przedstawienie jest niezbędne do objęcia towaru procedurą celną, do której jest zgłaszany.

Kto składa zgłoszenie celne?

Przygotowanie zgłoszenia celnego to obowiązek właściciela towaru (lub osoby działające w jego imieniu np. agencji celnej). Co ważne może nim być firma, ale też osoba fizyczna.

Jak samodzielnie dokonać zgłoszenia celnego?

Zgłoszenie celne dokonywane jest w formie elektronicznej (system CELINA) lub na formularzu papierowym (SAD). W pierwszym przypadku konieczna jest rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej i uzyskanie numeru EORI. Również przy eksporcie można wykorzystać kanał elektroniczny i tradycyjny.

Kto ma obowiązek dokonania odprawy celnej?

Kto przekracza granicę państwową, jest obowiązany zgłosić się w granicznym miejscu odprawy celnej i dostarczyć oraz zgłosić do odprawy celnej wszystkie przewożone z sobą towary, nie wyłączając przedmiotów osobistego użytku.

Ile kosztuje zgłoszenie celne?

Przesyłki o wartości do 150 euro zostaną obciążone: podatkiem VAT (z wyłączeniem zakupów dokonanych w ramach procedury IOSS), opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego w stałej wysokości 8,50 zł.

Kto wypełnia dokumenty celne?

W Polsce dokumenty celne wypełniają licencjonowani agenci celni, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i wiedzę na temat aktualnych procedur.

Po co jest poświadczenie zgłoszenia celnego?

Głównym celem PZC jest potwierdzenie przejścia przez procedurę celną w przypadku importu towarów. PZC pełni kluczową funkcję w umożliwianiu organom celnym śledzenia i monitorowania przepływu towarów.

Ile czasu na zgłoszenie celne?

Zgłoszenie celne dotyczące towaru, który nie ma charakteru handlowego, wprowadzanego na obszar celny UE lub wyprowadzanego z tego obszaru, dokonywane przez podróżnych, powinno być złożone najpóźniej w chwili przystąpienia organu celnego do kontroli celnej.

Kiedy nie trzeba odprawy celnej?

Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę.

Kto robi odprawę celną?

Innymi słowy przedsiębiorca, który przywozi towary spoza UE lub dokonuje wywozu towarów do krajów spoza UE, zobowiązany jest do dokonania odprawy celnej tych towarów.

Kto jest odpowiedzialny za odprawe celna?

2. Odprawa celna co do zasady spoczywa na kupującym (importer) i powinna być dokonana w chwili przekraczania granicy celnej lub w innym urzędzie celnym wewnętrznym, jeżeli na granicy otwarto procedurę tranzytu ( procedura T1).

Czy do odprawy celnej potrzebna jest faktura?

Najważniejsze dokumenty, których potrzebujesz do odprawy celnej, to faktura handlowa i lotniczy list przewozowy. Zależnie od kraju pochodzenia i przeznaczenia, towaru, a także wartości przesyłki, może być potrzebna dodatkowa dokumentacja, która obejmuje: Świadectwo pochodzenia.

Kto może złożyć zgłoszenie celne?

Dokonać zgłoszenia celnego może każdy, kto jest do tego upoważniony przez swoją firmę, jednak należy pamiętać, że tylko firmy mające siedzibę w danym kraju mogą tam złożyć zgłoszenie.

Ile czasu trwa odprawa celna?

Odprawa celna standardowo trwa do kilku godzin (w przypadku prawidłowo przygotowanych dokumentów). W przypadku jednak, gdy służby celne uznają, że jakieś formalności nie zostały dopełnione lub mają podejrzenie, że z paczką jest coś nie tak, czas może się wydłużyć.

Jak samemu dokonać odprawy celnej?

Jako eksporter musisz dokonać zgłoszenia celnego. Możesz to zrobić w wersji papierowej, na odpowiednim formularzu lub elektronicznie. Pamiętaj, że to jakie dokumenty będą wymagane w zgłoszeniu celnym przede wszystkim zależy od towaru jaki chcesz wywieźć, a także gdzie docelowo ma trafić.

Kiedy nie trzeba odprawy celnej?

Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę.

Od jakiej kwoty zgłoszenie celne?

Przesyłki o wartości powyżej 150 do 1000 euro podlegają zarówno podatkowi VAT, jak i opłatom celnym. Poczta nie dokonuje zgłoszeń celnych przesyłek o wartości powyżej 1000 euro – podlegają one samodzielnemu zgłoszeniu przez adresata lub wyznaczonego przez niego agenta celnego.

Kto ponosi opłaty celne?

Większość opłat celnych płaci importer. Cła eksportowe są opłacane przez eksportera.

Kto może sporządzić deklaracje wartości celnej?

gdy przedstawienie odpowiednich elementów nie jest konieczne dla zastosowania taryfy celnej lub towary są zwolnione z cła. Deklaracja wartości celnej może zostać sporządzona tylko przez osobę mającą swoją siedzibę we Wspólnocie i dysponującą wszystkimi wymaganymi informacjami.

Kto ponosi opłaty celne?

Większość opłat celnych płaci importer. Cła eksportowe są opłacane przez eksportera.

Jakie procedury celne?

Można wyróżnić trzy główne rodzaje procedur celnych: procedura dopuszczenia do obrotu, procedura wywozu oraz. procedury specjalne (tranzyt, składowanie celne, wolne obszary celne, odprawa czasowa, końcowe przeznaczenie, uszlachetnianie czynne i bierne).

Gdzie dokonać zgłoszenia celnego?

Zgłoszenia celnego towarów do procedury dopuszczenia do obrotu w naszym kraju można dokonać w urzędzie celno-skarbowym (oddziale celnym) – z uwzględnieniem przepisów RMRF/1, wydanych na podstawie art.

Ile się czeka na decyzję urzędu celnego?

1. Termin, w którym wnioskodawca ma możliwość przedstawienia swojego stanowiska przed wydaniem decyzji, która byłaby dla niego niekorzystna, wynosi 30 dni. 2. Niezależnie od przepisów ust.

Czym się rozni celnik od agenta celnego?

Podstawowa różnica między tymi zawodami jest taka, że celnik to urzędnik państwowy, pracujący na rzecz państwa, zaś agent celny to przedstawiciel podmiotu gospodarczego, reprezentujący swojego mocodawcę przed organami podatkowymi i urzędem celnym.

Co to jest poświadczenie zgłoszenia celnego?

Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC) jest to dokument elektroniczny, który zaświadcza o przebytej procedurze celnej importowanego towaru. Zgłoszenie celne składa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC) poprzez Automatyczny System Importu (AIS).

Kiedy można odliczyć VAT ze zgłoszenia celnego?

PZC jest dokumentem celnym w rozumieniu przepisów VAT. Upoważnia zatem do odliczenia podatku naliczonego. Może to nastąpić w deklaracji za okres, w którym otrzymano ten dokument celny. Uznać trzeba, że otrzymanie następuje z chwilą pobrania przez podatnika stosownego dokumentu z serwera organów celnych.