Kiedy należy wykazać WNT?


Zgodnie z ogólną zasadą, podatnik rozliczający VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) powinien rozpoznać obowiązek podatkowy 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem tego nabycia.

Kiedy trzeba wykazać WNT?

222. Mówią one, iż w przypadku WDT oraz WNT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Jeśli jednak faktura nie została wystawiona, obowiązek następuje w 15. dniu miesiąca po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie podlegające opodatkowaniu.

Kiedy nie wykazujemy WNT?

Jak z tego wynika, nie ma obowiązku rozliczenia WNT m.in. w przypadku drobnych przedsiębiorców, których sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Kiedy nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dotyczy niektórych towarów nabywanych przez niektórych podatników w niewielkim rozmiarze. Jest to zwolnienie podmiotowe niezależne od zwolnienia podmiotowego – limitu przejścia na VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

1. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Kiedy wykazać WNT w deklaracji VAT UE?

Obowiązek podatkowy w WNT powstaje w momencie wystawienia faktury przez podatnika, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, który jest przedmiotem WNT. Wystawienie faktury zaliczkowej w ramach WNT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u kupującego?

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli natomiast przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłaty.

Od jakiej kwoty WNT?

Obowiązek rozliczenia nabycia jako WNT, w przypadku kiedy nabywcą jest podmiot zwolniony z VAT lub rolnik ryczałtowy będzie miało miejsce: jeśli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na terytorium kraju przekroczyła w bieżącym lub poprzednim roku kwoty 50 tys.

Kiedy import, a kiedy WNT?

W przypadku przywozu towarów spoza UE u podatników występuje import towarów. Natomiast w przypadku przywozu towarów z terytorium Wspólnoty w większości przypadków mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. To jedna z czynności opodatkowanych VAT.

Kiedy WNT jest kosztem?

Mimo że należny podatek od towarów i usług z reguły nie jest kosztem uzyskania przychodów, to w przypadku WNT, gdy nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku VAT, jego wartość jest kosztem podatkowym.

Kiedy transakcja jest WNT?

Oznacza to, że transakcja WNT ma miejsce w sytuacji, gdy towar został przetransportowany z jednego kraju UE do drugiego. Z transakcją WNT ma do czynienia każdy czynny podatnik VAT, który nabywa towary z innego kraju UE.

Jak rozpoznać WNT?

Transakcja WNT ma miejsce w sytuacji, gdy towar został przetransportowany z jednego kraju UE do innego kraju UE. W sytuacji kiedy kontrahent posiada aktywny numer NIP i kupujący także jest zgłoszony do VAT UE taką transakcję księgujemy, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).

Czym się różni WDT od WNT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to, w uproszczeniu, „odwrócenie” procedury WNT. Polega ona na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w wyniku czego towar jest wywożony z Polski do innego kraju członkowskiego UE.

Kiedy wykazać nabycie wewnątrzwspólnotowe?

w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury.

Czy import towarów można wykazać w następnym miesiącu?

33b ust. 2 i 3 ustawy o VAT deklaracja importowa (VAT-IM) jest składana naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Od jakiej kwoty WNT?

Obowiązek rozliczenia nabycia jako WNT, w przypadku kiedy nabywcą jest podmiot zwolniony z VAT lub rolnik ryczałtowy będzie miało miejsce: jeśli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na terytorium kraju przekroczyła w bieżącym lub poprzednim roku kwoty 50 tys.

Kiedy WNT jest kosztem?

Mimo że należny podatek od towarów i usług z reguły nie jest kosztem uzyskania przychodów, to w przypadku WNT, gdy nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku VAT, jego wartość jest kosztem podatkowym.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie towarów?

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art. 19ust. 7 ustawy o VAT). Dług celny powstaje natomiast z chwilą dokonania zgłoszenia celnego ( nie dotyczy procedury uproszczonej).

Kiedy można odliczyć WNT?

z chwilą, gdy podatek stał się wymagalny. Oznacza to, że podatnikowi przysługuje zasadniczo prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT w okresie rozliczeniowym, w którym zadeklarował podatek należny z tytułu WNT.

Kiedy odliczamy VAT od WNT?

W ramach SLIM VAT 3 wdrożone zostało prawo do odliczenia VAT od WNT gdy został wykazany podatek VAT należny. Dzięki temu prawo do odliczenia VAT nie będzie uzależnione od posiadania faktury.

Kiedy wykazać WDT?

Po zmianach należy wykazać WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a ten zasadniczo powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów jest – co do zasady – moment powstania długu celnego.

Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury?

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady i obowiązek podatkowy u sprzedawcy może powstać z chwilą: otrzymania całości lub części zapłaty przed dostawą towaru/wykonaniem usługi (także metoda kasowa), czy wystawienia faktury.

Kiedy VAT rozlicza nabywca?

Nabywca ma obowiązek wykazać podatek VAT należny w miesiącu styczniu (miesiąc wykonania usługi wcześniejszy niż miesiąc zapłaty). W sytuacji kiedy: nabywca wykaże podatek VAT należny w styczniu i dokona tego rozliczenia do końca kwietnia, podatek VAT naliczony ujmuje również w styczniu.

Kto płaci VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?

Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Kategorie Bce