17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, jest importem usług. Zarejestrowany podatnik, z siedzibą w Polsce, nabywając od zagranicznego podatnika usługę niematerialną w postaci licencji, ma obowiązek dokonać rozliczenia podatku od tego nabycia.
Czy zakup licencji to import usług?
Zakup oprogramowania z zagranicy, które musisz pobrać ze strony internetowej, to dla podatnika VAT zawsze będzie import usług.
Kiedy rozpoznać import usług?
Import usług ma miejsce wówczas, gdy podatnik posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski nabywa usługi od podatnika nie posiadającego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski.
Czy udzielenie licencji to usługa?
Zgodnie z ustawą o VAT udzielanie licencji jest traktowane jako świadczenie usług. Dostawca przenosi na odbiorcę prawo do korzystania z oprogramowania, czyli oddaje oprogramowanie do dyspozycji odbiorcy z prawem jego wykorzystywania.
Czy licencja jest towarem czy usługą?
Udzielenie licencji na oprogramowanie komputerowe na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest zatem traktowane jako świadczenie usług. Udzielenie licencji to inaczej uzyskanie prawa do wartości niematerialnych i prawnych przez odbiorcę.
Jak zaksięgować zakup licencji?
W księgach rachunkowych licencję na program komputerowy, która została zakwalifikowana do wartości niematerialnych i prawnych, ujmuje się zapisem: – Wn konto 02 „Wartości niematerialne i prawne”, – Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu”.
Czy zakup subskrypcji to import usług?
Trzeba zauważyć, że w podatku od towarów i usług subskrypcja na program komputerowy traktowana jest jako świadczenie usług, zatem zakup ten jest importem usług.
Kiedy nie dochodzi do importu usług?
Co nie jest importem usług? Jeśli miejscem świadczenia usługi jest kraj, w którym swoją siedzibę czy miejsce zamieszkania ma usługodawca, nie będziesz mieć do czynienia z importem.
Co zalicza się do importu usług?
Z importem usług najczęściej mamy do czynienia wówczas, kiedy nabywamy usługi reklamowe, informatyczne, kupujemy różnego rodzaju oprogramowanie, z którego korzystamy w firmie.
Kiedy import usług bez art. 28b?
28b u.p.t.u., podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u. Z powyższego wynika, że import usług występuje, gdy usługi dla polskiego podatnika świadczone są przez podatnika spoza Polski, a z art. 28b u.p.t.u. wynika, że miejscem ich świadczenia jest terytorium Polski.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi udzielenia licencji?
Przepisy ustawy o podatku VAT nie regulują odrębnie powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług, tak więc obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji powstaje na zasadach ogólnych tj. z chwilą wykonania usługi.
Czy oprogramowanie jest towarem czy usługą?
Co oznacza udzielenie licencji?
Udzielenie licencji jest jedną z form komercjalizacji prawa. Poprzez udzielenie licencji nie tworzy się nowego uprawnionego i chociaż własność do prawa pozostaje przy właścicielu, licencjobiorca nabywa podstawę do profesjonalnego korzystania z prawa wyłącznego innego podmiotu.
Jak rozliczyć zakup licencji?
Jaki VAT na zakup licencji?
Jeśli zapłata za licencję zostanie dokonana za pięć lat z góry wówczas obowiązek podatkowy powstanie w momencie jej otrzymania przez sprzedawcę. Co do zasady, opłaty licencyjne opodatkowane są stawką VAT 23%.
Czy licencję podlegają podatkowi u źródła?
21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT[2] opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają m.in. przychody z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych, a tym samym opodatkowane są należności licencyjne.
Czy zakup licencji na korzystanie ze sztucznej inteligencji stanowi import usług?
Zakup oprogramowania w formie jego pobrania ze strony internetowej sprzedawcy, dla podatnika VAT będzie stanowić import usług.
Czy oprogramowanie to usługa?
Nabycie programu komputerowego z licencją, pomocą przy instalacji i zapewnionym stałym wsparciem technicznym nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Czy licencje podlegają podatkowi u źródła?
21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT[2] opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają m.in. przychody z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych, a tym samym opodatkowane są należności licencyjne.
Czy zakup licencji jest kosztem?
Zakup licencji jest rozliczany w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. W przypadku licencji na program komputerowy okres amortyzacji wynosi 24 miesiące. Jeżeli wartość zakupionej licencji nie przekracza 10 000 zł, możliwe jest jednorazowe ujęcie wydatku w kosztach podatkowych.
Kiedy licencja stanowi WNiP?
Po pierwsze pamiętajmy, że taka licencja stanowi WNiP wyłącznie wtedy, gdy została nabyta od innego podmiotu. Po drugie na wartość początkową może składać się nie tylko cena nabycia, ale i koszt wdrożenia. Po trzecie – nie każde opłaty licencyjne będą rozliczane w ramach odpisów amortyzacyjnych.
Kiedy jest import usług?
Do importu usług dochodzi, gdy usługę nabywamy od podmiotu zagranicznego. Chodzi tutaj o podmioty, które nie posiadają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Co uważa się za usługę zakupioną?
„Zakupione usługi” oznaczają usługi świadczone przez dostawcę w celu realizacji rutynowych, ciągłych i niezbędnych funkcji .
Czy subskrypcja to towar czy usługa?
Subskrypcja to usługa, polegająca na umożliwieniu przez Producenta bezpośrednio klientom końcowym (użytkownikom programu komputerowego), użytkowania oprogramowania komputerowego przez określony czas.
Jak udokumentować import usług?
Dokumentowanie importu usług w VAT Obecnie nie ma już obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej, która dokumentuje nabycie usługi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma faktury, to i tak powinien rozliczyć taką transakcję w ewidencjach VAT, w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Kiedy import usług, a kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie?
Według ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dotyczy zakupu towarów od przedsiębiorców z Unii Europejskiej. Natomiast import towarów dotyczy przywozu towarów z państwa trzeciego (np. Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych) do Unii Europejskiej.