Kiedy mamy do czynienia z rażąco niską cena?

Kiedy wezwać do rażąco niskiej ceny?

Kiedy wzywać do wyjaśnień? Zamawiający żąda od wykonawcy złożenia wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny, gdy zaoferowana cena lub koszt lub ich istotne części składowe: wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia.

Jak ocenić rażąco niską cenę?

Dodatkowo ustawa PZP wprowadza domniemanie prawne, że cena niższa o 30% od wartości zamówienia powiększonej o VAT oraz cena niższa o 30% od średniej arytmetycznej wszystkich złożonych ofert, jest ceną rażąco niską.

Kogo wzywamy do rażąco niskiej ceny?

Zgodnie z prawem zamawiający ma obowiązek wezwać do wyjaśnienia kalkulacji cenowej, wówczas gdy w jego ocenie cena lub koszt są rażąco niższe od średniej cen innych ofert bądź od wartości przedmiotu zamówienia lub budzą wątpliwości zamawiającego co do ich realności (ustawa Pzp mówi o różnicy 30%).

Jaki termin na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny?

Zamawiający różnie wyznaczają terminy na złożenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Zazwyczaj jest to od 3 do 5 dni roboczych.

Kiedy Zamawiajacy może odrzucic ofertę?

1 pkt 5 ustawy Pzp zamawiający odrzuca ofertę między innymi, gdy: zaoferowany przez wykonawcę przedmiotu zamówienia nie spełnia wymagań określonych w opisie przedmiotu zamówienia, niezłożenie lub nieuzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych na wezwanie z art. 107 ust.

Jak obliczyć rażąco niską cenę przykład?

Najpierw sumujemy wartość wszystkich złożonych ofert. Następnie otrzymaną wartość dzielimy przez liczbę ofert. W ten sposób mamy już średnią arytmetyczną cen. Teraz wystarczy policzyć, czy interesująca nas cena jest niższa o co najmniej 30% od średniej arytmetycznej cen.

Czy odrzucona oferta podlega badaniu z uwagi na rażąco niską cenę?

Odrzuceniu jako oferta z rażąco niską ceną lub kosztem, podlega oferta wykonawcy, który nie udzielił wyjaśnień w wyznaczonym terminie, lub jeżeli złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny lub kosztu (art. 224 ust. 6 ustawy Pzp).

Czy można wezwać do uzupełnienia formularza cenowego?

Odpowiedź: Zamawiający nie może żądać uzupełnienia formularza ofertowego, niezależnie od tego, jakie informacje są w nim zawarte na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp.

Czy można poprawić cenę jednostkową w ofercie?

nie można poprawić cen jednostkowych – Wyszukiwanie – Wyszukiwarka wyroków w Zamówieniach Publicznych – Zamówienia Publiczne.

Czy cena oferty powinna wskazywać cenę opcji?

Cena oferty, podobnie jak kwota przeznaczona na realizację zamówienia, nie uwzględnia opcji. Kwoty te są ze sobą zestawiane w celu weryfikacji przesłanki unieważnienia postępowania z art. 253 pkt 3 ustawy Pzp.

Czy można poprawić kosztorys ofertowy?

Ile razy można wzywać do wyjaśnień?

Prawo zamówień publicznych nie wskazuje, ile razy zamawiający może wezwać wykonawcę do wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Teoretycznie nie ma więc ograniczeń, żeby wezwać wykonawcę drugi raz, czy nawet kilka razy. Przyjmuje się jednak, że takie wezwanie powinno mieć co do zasady miejsce tylko raz.

Kiedy można odstąpić od wezwania do rażąco niskiej ceny?

Przepisy Prawa zamówień publicznych nakazują Zamawiającemu zwrócenie się do Wykonawcy o udzielenie wyjaśnień dotyczących podejrzenia rażąco niskiej ceny, gdy cena całkowitej oferty jest niższa o co najmniej 30% od wartości zamówienia powiększonej o VAT lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.

Na czym polega weryfikacja rażąco niskiej ceny?

Co oznacza, że wykonawca nie ma obowiązku każdorazowo udzielać wyjaśnień co do wszystkich składowych mających wpływ na cenę lub koszt oferty. Wykonawca obowiązany jest rozwiać wątpliwości zamawiającego przede wszystkim w tym zakresie, jaki wynika z wezwania do wyjaśnień.

Czy wadium przepada jeśli nie wyjaśnisz rażąco niskiej ceny?

Odpowiedź: Nie, brak odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, spóźnione wyjaśnienia czy nawet przyznanie się w wyjaśnieniach do nieprawidłowej kalkulacji cenowej nie stanowi podstawy zatrzymania wadium.

Czy można wezwać do uzupełnienia formularza cenowego?

Odpowiedź: Zamawiający nie może żądać uzupełnienia formularza ofertowego, niezależnie od tego, jakie informacje są w nim zawarte na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp.

Ile razy można wzywać do wyjaśnień?

Prawo zamówień publicznych nie wskazuje, ile razy zamawiający może wezwać wykonawcę do wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Teoretycznie nie ma więc ograniczeń, żeby wezwać wykonawcę drugi raz, czy nawet kilka razy. Przyjmuje się jednak, że takie wezwanie powinno mieć co do zasady miejsce tylko raz.

Czy w przetargu nieograniczonym wolno negocjować z wykonawcą cenę oferty?

1 ustawy Pzp, zgodnie z którym wykonawca może, przed upływem terminu składania ofert, zmienić lub wycofać ofertę. Tym samym, zmiana treści oferty, w tym także na skutek negocjacji dotyczących ceny, oraz wycofanie oferty po upływie terminu składania ofert jest niedopuszczalne.

Kiedy należy udostępniać wyjaśnienia dotyczące treści oferty i rażąco niskiej ceny?

Jeśli wykonawca zwróciłby się z wnioskiem o udostępnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny przed wyborem najkorzystniejszej oferty albo unieważnieniem postępowania, to należy je udostępnić.

Czy wyklucza się wykonawcę którego oferta została odrzucona?

Wykonawca odrzucony nie bierze już udziału w postępowaniu, gdyż jego oferta zawierała błąd. Brak reakcji może doprowadzić do wyboru innej oferty również obarczonej błędem. Wyeliminowanie takiej oferty konkurenta mogłoby zaś doprowadzić do konieczności unieważnienia postępowania przez zamawiającego.

Jak ładnie odrzucic ofertę?

Powiadom rekrutującego, którego ofertę odrzucasz, tak szybko, jak tylko to możliwe, nie każąc mu niepotrzebnie czekać. Skontaktuj się bezpośrednio z osobą, która złożyła Ci ofertę. Bądź zwięzły i optymistycznie nastawiony. Nie ma powodu wdawać się w długą, wyjaśniającą Twoją decyzję konwersację.

Ile dni na wyjaśnienia rażąco niskiej ceny?

w terminie 3 dni od dnia otwarcia ofert, z uwzględnieniem art. 166 ust. 3 lub art.

Czy wyjaśnienia rażąco niskiej ceny muszą być podpisane?

Wyjaśnienia rażąco niskiej ceny nie dotyczą wyjątków przewidzianych w ustawie. Nie muszą być zatem podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym.

Czy w trybie zapytania ofertowego można wezwać wykonawcę do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny?

Aby wezwać wykonawcę do wyjaśnień wystarczy, że cena oferty będzie niższa o 30% od wartości zamówienia. Pytanie: Jak zamawiający ma ocenić ofertę pod kątem rażąco niskiej ceny.

W jakich okolicznościach zamawiający odrzuca ofertę?

Do odrzucenia oferty niezgodnej z warunkami zamówienia może dojść wyłącznie wówczas, gdy oferta jest niezgodna z nimi w sposób zasadniczy i nieusuwalny, zaś zamawiający jednoznacznie potrafi stwierdzić, że złożona oferta nie zapewni realizacji zamierzonego celu.

Kategorie Bce