Z importem usług najczęściej mamy do czynienia wówczas, kiedy nabywamy usługi reklamowe, informatyczne, kupujemy różnego rodzaju oprogramowanie, z którego korzystamy w firmie.Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, import usług polega na świadczeniu usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4.
Jakie usługi to import usług?
Upraszczając każde świadczenie przez podatnika zagranicznego na rzecz polskiego podatnika, opodatkowane (lub zwolnione) w Polsce stanowi import usług. I nieważne jest czy usługi nabywane są z terytorium Unii Europejskiej czy spoza Unii. Nieważne jest też to, że usługi nie są fizycznie wykonywane w Polsce.
Kiedy wykazuje się import usług?
Import usług – moment powstania obowiązku podatkowego Obowiązek podatkowy dla importu usług co do zasady powstaje w tych samych terminach co w przypadku usług świadczonych przez podmioty krajowe. Moment powstania obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wykonania usługi.
Co nie podlega pod import usług?
Co nie jest importem usług? Jeśli miejscem świadczenia usługi jest kraj, w którym swoją siedzibę czy miejsce zamieszkania ma usługodawca, nie będziesz mieć do czynienia z importem.
Czy prowizja jest importem usług?
Zdaniem Spółki, w odniesieniu do płatności należnych bankom zagranicznym mamy do czynienia z importem usług pośrednictwa finansowego. Podstawę opodatkowania powyższych usług będą stanowiły zarówno odsetki, prowizje jak i inne opłaty za usługi pośrednictwa finansowego oraz koszty zewnętrzne poniesione przez banki.
Czy usługi transportowe to import usług?
Firma za swoje usługi wystawia faktury, w których obciąża nas także innymi kosztami, tj. postojowego (oczekiwanie na załadunek/wyładunek) i podgrzewania towaru parą (niezbędne do późniejszego rozładunku towaru). Usługi transportowe wykazujemy jako import usług.
Czy usługa hotelowa jest importem usług?
Faktura za usługę hotelową od zagranicznego kontrahenta stanowi import usług. Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, usługi związane z nieruchomościami podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości. Oznacza to, że rozliczając taką fakturę dla nabywcy jest to zwykły zakup bez VAT.
Czy import obejmuje usługi?
Import dóbr i usług stanowi wartość wszystkich dóbr i innych usług rynkowych otrzymanych z reszty świata .
Jak udokumentować import usług?
Dokumentowanie importu usług w VAT Obecnie nie ma już obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej, która dokumentuje nabycie usługi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma faktury, to i tak powinien rozliczyć taką transakcję w ewidencjach VAT, w dacie powstania obowiązku podatkowego.
Kiedy import usług a kiedy import usług art 28b?
28b u.p.t.u., podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u. Z powyższego wynika, że import usług występuje, gdy usługi dla polskiego podatnika świadczone są przez podatnika spoza Polski, a z art. 28b u.p.t.u. wynika, że miejscem ich świadczenia jest terytorium Polski.
Kiedy jest świadczenie usług poza terytorium kraju?
Eksport usług występuje, gdy miejscem świadczenia usług, czyli ich faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”.
Czy trzeba rozpoznać import usług zwolnionych od VAT?
Import usług trzeba rozpoznać w okresie, w którym usługa została zrealizowana. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-8, jeżeli rozlicza transakcje WNT lub VAT-9M, jeżeli takich transakcji nie rozlicza.
Czy do importu usług potrzebna jest faktura?
Brak faktury dokumentującej nabycie usługi od podmiotu z kraju trzeciego nie stanowi okoliczności zwalniającej podatnika z konieczności rozliczenia importu usług. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy i jaki dokument otrzymuje usługobiorca.
Czy import może być usługą?
Import to dobro lub usługa kupione w jednym kraju, które zostały wyprodukowane w innym . Import i eksport to składniki handlu międzynarodowego.
Czy zakup subskrypcji to import usług?
Trzeba zauważyć, że w podatku od towarów i usług subskrypcja na program komputerowy traktowana jest jako świadczenie usług, zatem zakup ten jest importem usług.
Po jakim kursie import usług?
Dlatego też fakturę za import usług niezależnie od tego, czy jest to transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia, czy nabycie usług z krajów trzecich należy je przeliczyć na walutę PLN według średniego kursu NBP z ostatniego roboczego dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.
Czy pakiet internetowy to import usług?
Zakup publikacji elektronicznej traktowany jest jako import usług. Zgodnie z tym obowiązek rozliczenia podatku należnego leży po stronie nabywcy usługi, a nie sprzedawcy.
Czy opłaty drogowe to import usług?
usługi przejazdów drogami płatnymi, w tym płatnymi autostradami. Nabywając za granicą takie usługi (a w konsekwencji ponosząc opłaty za przejazdy drogami płatnymi, w tym autostradami), polscy przedsiębiorcy nie mają obowiązku wykazywania i opodatkowania VAT importu usług. Potwierdzają to organy podatkowe.
Kiedy należy wykazać import usług?
Ustawa o VAT nie określa szczególnego przypadku powstania obowiązku podatkowego przy imporcie usług. Dlatego też należy przyjąć ogólną zasadę powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, który określa, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Co nie jest importem usług?
Podmiot może posiadać siedzibę za granicą, ale może mieć przy tym również stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jeżeli to stałe miejsce świadczy dla nas usługę, to nie mamy do czynienia z importem usług.
Czy usługa gastronomiczna jest importem usług?
W przypadku zakupu usług restauracyjnych lub kateringowych miejscem ich świadczenia jest – zgodnie z art. 28i ustawy o VAT – miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane (czyli w przypadku zagranicznej podróży służbowej poza Polską). Usług tych zatem również nie trzeba rozliczać w ramach importu usług.
Czy opłata administracyjna jest importem usług?
Opłata drogowa naliczana jest proporcjonalnie do pokonywanych odcinków dróg i jest rodzajem daniny na rzecz państwa, a jej pobranie nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, co oznacza że nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Co uważa się za import?
Import to dobro, produkt lub usługa przywieziona do kraju z innego kraju . Osoba lub firma przywożąca produkt do kraju jest importerem. Osoba lub firma wysyłająca produkt z zagranicy jest eksporterem. Cła są często pobierane od importowanych produktów.
Jaka jest różnica między importem i importem?
Kiedy homar jest wysyłany z Maine i sprzedawany w Chinach, to jest eksport, a kiedy makaroniki są pieczone w Paryżu i sprzedawane w Nowym Jorku, to jest import do USA. Rzeczownik import pochodzi od czasownika import, który najpierw oznaczał „przekazywać informacje”, a następnie „przywozić towary z zagranicy”, od łacińskiego portare, „nieść”.
W jaki sposób rozlicza się import usług?
W publikacji zostało opisane, w jaki sposób takie rozliczenie powinno być zrobione. Podatnik VAT czynny rozlicza import usług w JPK_V7, natomiast podatnik VAT zwolniony w deklaracji VAT-8 lub VAT-9M, w zależności od tego czy jest zarejestrowany do VAT-UE w Polsce, czy też nie.
Gdzie wykazujemy import usług?
Import usług – transakcję wykazujemy w pliku JPK_V7 części deklaracyjnej po stronie podatku należnego: pozycja 27 – podstawa opodatkowania oraz pozycja 28 – podatek VAT. Dotyczy to transakcji importu usług z wyłączeniem tych, do których stosuje się art. 28b ustawy.