Z uwagi jednak na fakt, że przedsiębiorca wystawiający refakturę jest czynnym podatnikiem VAT, to jako podmiot odsprzedający usługę ma obowiązek opodatkować tę transakcję zgodnie ze stawką podatku VAT właściwą dla tej usługi czyli 23%.
Jaka kwota na Refakturze?
Czy można narzucać marże przy refakturowaniu? Podczas refakturowania pośrednik wystawia swojemu klientowi fakturę za usługę. Jednak na tej fakturze muszą znajdować się takie kwoty, jakie zostały umieszczone na fakturze pierwotnej.
Jaka stawka VAT przy refakturowaniu?
Zasadniczo, refakturujący stosuje wobec nabywcy tą samą stawkę VAT, która miała zastosowanie do zakupu. Tym niemniej, na gruncie obciążania najemcy kosztami mediów, wynajmujący może mieć obowiązek stosowania stawki innej niż ta, którą użył dostawca.
Jak prawidłowo refakturować koszty?
Istotą refaktury jest to, że powinna być ona wystawiona w wartości nienaruszonej, czyli w takiej wartości oraz formie, w jakiej podmiot odsprzedający ją zakupił. Oznacza to, że usługa refakturowana nie powinna być powiększona o dodatkową marżę, prowizję czy inne koszty, ani w żaden sposób ulepszana.
Czy obniżone stawki podatku stosuje się przy refakturowaniu?
Jednym z podstawowych problemów przy refakturowaniu kosztów mediów jest prawidłowe określenie stawki VAT. Ma to istotne znaczenie, przy refakturowaniu przyjmuje się bowiem stawkę VAT właściwą dla danej usługi. Natomiast, przykładowo, w przypadku zużycia wody stosuje się obniżoną stawkę VAT w wysokości 8%.
Czego nie można refakturować?
Nie można refakturować kosztów usługi, którą w całości najpierw wykorzystał sam podatnik. Podmiot refakturujący może natomiast korzystać z części usług, na które wystawiona została faktura pierwotna.
Czy refaktura jest opodatkowana?
Celem refakturowania jest bowiem przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, pomimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. Refaktura powinna zatem być opodatkowana VAT a w swojej treści powinna uwzględniać treść faktury pierwotnej.
Jaka stawka VAT za prowizję?
1 ustawy o VAT. W związku z powyższym, świadczenie wskazanych wyżej usług, za które wypłacane jest wynagrodzenie nazwane premią pieniężną przez kontrahentów na rzecz Użytkownika, a także przez Użytkownika na rzecz jego dostawcy, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według stawki 22% stawki podatku VAT.
Jaka jest stawka VAT za usługi?
23% – tyle wynosi podstawowa podatku od towarów i usług. 8% – stawka obniżona, dotyczy m.in.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy Refakturze?
Jednak w przypadku refaktury, obowiązek podatkowy dla nabywcy powstanie w dacie wystawienia refaktury, a nie w dacie wystawienia faktury pierwotnej.
Czy do refaktury trzeba dołączyć fakturę?
do refaktury konieczne jest dołączenie kopii faktury pierwotnej.
Czy refakturowanie jest sprzedażą?
Refakturowanie przez nievatowca Pomocny w tym przypadku okazuje się art. 43 ustawy o VAT, który mówi o tym, kiedy podatnik może być zwolniony z podatku VAT. Wiemy też, że zwolnienie to dotyczy całej sprzedaży, z czego możemy wysnuć wniosek, że także refakturowania – które jest częścią sprzedaży.
Czy refaktura musi być w tym samym miesiacu?
Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – zasadniczym terminem jest 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa.
Jaka stawka VAT na Refakturze?
Czynny podatnik VAT refakturuje usługę na rzecz swojego klienta która standardowo opodatkowana jest stawką 23%.
Czy można odliczyć VAT od refaktury?
Ustawa o VAT nie posługuje się jednak pojęciem „refaktury” / „refakturowania” – sformułowania te wykształciły się w praktyce i dotyczą odsprzedaży usług. Trudno więc doszukać się regulacji tej kwestii, a należy pamiętać, że każda transakcja musi zostać rozliczona w VAT.
Od czego zależy stawka podatku VAT?
Podatek VAT jest wprowadzany po kolei na każdym etapie produkcji przez podmioty wnoszące wartość dodaną. Przedsiębiorca, rozliczając podatek, płaci zatem jego wysokość zależną od wartości netto sprzedaży.
Na jaką kwotę faktura?
Kwota na jaką wystawiona jest refaktura powinna być równa pierwotnej fakturze sprzedaży, choć zdarzyć się może, że jej wartość zostanie zmieniona. Możliwe jest powiększenie jej o marżę oraz prowizję, spora część przedsiębiorców decyduje się na zwiększenie pierwotnej kwoty w związku z pośrednictwem.
Co wpisać na Refakturze?
Refaktura powinna zawierać wyszczególnioną kwotę netto, brutto oraz wartość podatku VAT. Na dokumencie musi znaleźć się również data wykonania usługi lub dostarczenia zamówionego produktu. Refakturę należy oznaczyć kolejnym numerem — chodzi o łatwość późniejszego identyfikowania dokumentu sprzedaży.
Czy refaktura za media jest przychodem w najmie prywatnym?
Pełni ona jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a dostawcą mediów, z uwagi na to refaktury za media nie są przychodem do opodatkowania.
Jaką datą na Refakturze?
Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – zasadniczym terminem jest 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa. Oczywiście inne terminy, o których mowa w art. 106i VATU, obowiązują również w przypadku wystawiania refaktur.
Jak refakturować rachunek?
Refaktury są wystawiane w taki sam sposób jak tradycyjne faktury sprzedażowe. W nagłówku nie umieszcza się wyrażenia „refaktura”, lecz „faktura”. Dokument ten nie musi być odzwierciedleniem pierwotnej faktury, jednak musi zawierać wszystkie informacje, które wymagane są na zwykłych fakturat VAT.
Czy osoba fizyczna może refakturować?
Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji formalnym nabywcą świadczenia jest osoba fizyczna (zgodne z umową), a faktycznym korzystającym z nich spółka, wówczas powinno być dokonane refakturowanie, czyli odsprzedaż usługi; zasadę taką odpowiednio stosuje się w przypadku odsprzedaży towaru (np. energia).
Czy do refaktury potrzebna jest umowa?
(sygn. akt nr IPPB3/423-235/09-2/EŻ). Podatnik powinien przy tym pamiętać, że refakturowanie usług jest możliwe jedynie w przypadku, gdy strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie stanowi sprzedaż uboczną służącą realizacji zawartej umowy.
Czy refaktura za media jest przychodem w najmie prywatnym?
Pełni ona jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a dostawcą mediów, z uwagi na to refaktury za media nie są przychodem do opodatkowania.
Jak księgować koszty do refaktury?
Wszelkie koszty, które będą podlegać refakturowaniu, ewidencjonuje się na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. Natomiast wartość wystawionej refaktury odnosi się na pozostałe przychody operacyjne.
Ile jest podatku od prowizji?
Od prowizji potrącany jest podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 18%.