Jak zaksięgować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?


W księgach rachunkowych przychód należy wyksięgować z konta analitycznego, na którym ujmowany jest przychód z tytułu WDT. Następnie trzeba obliczyć, z zastosowaniem odpowiedniej stawki krajowej, VAT należny metodą „w stu” i jego kwotę ująć na koncie 22-1 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Podatnik, który dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkował transakcję stawką 0% WDT, zobowiązany jest do złożenia w terminie i bez błędów informację podsumowującą VAT-UE. Składa się ją do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wewnątrzwspólnotowa transakcja.

Co oznacza wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jakich dokumentów wymaga?

oznacza wywóz towarów z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a następnie ich sprzedaż nabywcy z UE zidentyfikowanego na podstawie numeru VAT UE. WDT objęte jest zerową stawką VAT o ile dostawca posiada dowody potwierdzające, że dokonuje takiej transakcji.

Jak zaksięgować fakturę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Fakturę dokumentującą WNT należy zaksięgować w systemie wFirma.pl poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT » Rodzaj wydatku. W polu „stawka VAT” trzeba wybrać krajową stawkę podatku VAT. W zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE zaznacza się okienko WNT.

Kto płaci VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?

Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Czy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawka podatku wynosi 0 %?

Do zastosowania stawki 0% musisz zgromadzić dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa UE. Rodzaj dokumentów jakie musisz zgromadzić zależy od sposobu wywozu towarów.

Co do zasady wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu?

Co do zasady wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może być opodatkowana stawką 0%, jednak aby ją zastosować podatnik zobowiązany jest przedstawić dokumentację, która potwierdzi, że towary będące przedmiotem WDT zostały faktycznie wywiezione z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii …

Kiedy wykazujemy WDT w deklaracji?

Po zmianach należy wykazać WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a ten zasadniczo powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Jak udokumentować WNT?

WNT można dokumentować w dowolny sposób – można wystawić dokument księgowy lub dokonać stosownej adnotacji na fakturze otrzymanej od kontrahenta zagranicznego.

Kiedy księgujemy WNT?

Transakcja WNT ma miejsce w sytuacji, gdy towar został przetransportowany z jednego kraju UE do innego kraju UE. W sytuacji kiedy kontrahent posiada aktywny numer NIP i kupujący także jest zgłoszony do VAT UE taką transakcję księgujemy, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).

Czym się różni WDT od WNT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to, w uproszczeniu, „odwrócenie” procedury WNT. Polega ona na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w wyniku czego towar jest wywożony z Polski do innego kraju członkowskiego UE.

Jak wykazać WNT w JPK?

W przypadku wystąpienia transakcji trójstronnej uproszczonej, w której podatnik jest drugim w kolejności podatnikiem (rozpoznanie transakcji WNT) należy taką transakcję odpowiednio oznaczyć w nowym JPK_V7 symbolem TT_WNT.

Kiedy odliczyć VAT od WNT?

W ramach SLIM VAT 3 wdrożone zostało prawo do odliczenia VAT od WNT gdy został wykazany podatek VAT należny. Dzięki temu prawo do odliczenia VAT nie będzie uzależnione od posiadania faktury.

Jak rozliczyć WDT?

Po otrzymaniu dokumentów WDT ze stawką 0% ujmujemy w miesiącu wystawienia faktury. Po upływie terminu do złożenia deklaracji za kolejny po następnym miesiącu. Wskazuje dostawę jako krajową w miesiącu kolejnym po następnym. Po upływie terminu do złożenia deklaracji za kolejny kwartał.

Co do zasady wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu?

Co do zasady wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może być opodatkowana stawką 0%, jednak aby ją zastosować podatnik zobowiązany jest przedstawić dokumentację, która potwierdzi, że towary będące przedmiotem WDT zostały faktycznie wywiezione z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii …

Kiedy wykazujemy WDT w deklaracji?

Po zmianach należy wykazać WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a ten zasadniczo powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Kiedy wykazujemy WNT?

W przypadku WNT obowiązek podatkowy powstanie w tym momencie, w którym dostawca wystawi fakturę. Jednak jeśli nie zrobi tego do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy w ramach WNT, to nabywca musi wykazać VAT należny.

Jaki VAT nabycie towarów wewnątrzwspólnotowe?

WNT jaka stawka VAT? Polski przedsiębiorca, który dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzyma od zagranicznego kontrahenta fakturę, na której nie będzie VAT. Sprzedawca – po spełnieniu określonych warunków – powinien bowiem zastosować specjalną stawkę 0% VAT właściwą dla sprzedaży towarów wewnątrz Unii.

Jak rozliczyć zakup towaru z UE?

Czynny podatnik VAT może odliczyć ten VAT, dzięki czemu cała transakcja będzie dla niego neutralna podatkowo. Transakcję WNT ujmujemy na deklaracji VAT-7/VAT-7K w pozycji 23 i 24 jako Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dodatkowo ujmujemy to w pozycji 45 i 46 jako Nabycie towarów i usług pozostałych.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

1. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Kto nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Nabywca jest osobą prawną niebędącą podatnikiem Jeżeli nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem, to tutaj również nie występuje obowiązek rozpoznania WNT, jeżeli całkowita wartość WNT nie przekroczyła progu 50 tys. zł. Taka osoba prawna również może wybrać opodatkowanie nabycia.

Czy na fakturach WDT musi być odwrotne obciążenie?

Faktura WDT jest istotna nie tylko z perspektywy sprzedawcy, ale również nabywcy. Nabywca towarów jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT w swoim kraju na zasadzie odwrotnego obciążenia (reverse charge).

Co oznacza wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to termin, na który można trafić bardzo często, szukając informacji o sprzedaży usług lub towarów, które są wysyłane np. z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Co do zasady, tego typu sprzedaż jest objęta stawą VAT 0%.

Czy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju?

1 VATU, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się dokonany w ramach dostawy towarów wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Eksport i WDT łączą pewne podobieństwa. Chodzi w nich w sumie o wywóz towaru z Polski zagranicę.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów?

222. Mówią one, iż w przypadku WDT oraz WNT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Jeśli jednak faktura nie została wystawiona, obowiązek następuje w 15. dniu miesiąca po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie podlegające opodatkowaniu.