Reasumując, zgodnie z zaleceniem MF przy odprawie celnej w Polsce, import towarów w JPK V7 należy wykazywać na podstawie dokumentu SAD/PZC, gdzie jako dane kontrahenta ujmuje się dane kontrahenta z kraju trzeciego. Pozostałe informacje należy uzupełnić zgodnie z dokumentem celnym.
Jak wykazać import uproszczony w JPK?
Przy imporcie na zasadach uproszczonych po obydwu stronach ewidencji – tj. zarówno podatku należnego K_25 i K_26, jak i naliczonego K_43-K_46 – powinny być wskazane dane kontrahenta zagranicznego, jako rzeczywistej strony transakcji, natomiast w polu DowódSprzedaży oraz DowódZakupu numer dokumentu celnego.
Jak zaksięgować VAT od importu towarów?
Kwotę należnego podatku VAT od importu, gdy stanowi on jednocześnie VAT naliczony podlegający odliczeniu, można zaewidencjonować zapisem: – Wn konto 22-2 „VAT naliczony i jego rozliczenie”, – Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (w analityce: Rozrachunki z urzędem celnym).
W której pozycji deklaracji VAT wykazać import usług?
Na druku VAT-8 przedsiębiorca wykazuje import usług regulowany art. 28b w pozycji Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy w części C formularza.
Jak wykazać w deklaracji VAT zakup z Chin?
Zakup z Chin – rozliczenie VAT przy odprawie celnej w Polsce W sytuacji gdy odprawa celna odbywa się w Polsce podatek VAT wynikający z dokumentu SAD lub PZC należy dodać w rejestrze zakupu VAT poprzez zakładkę: EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW » DODAJ WPIS. Księgowanie odbywa się pod datą otrzymania dokumentu celnego.
Jak wykazać import towarów w deklaracji VAT-7?
Reasumując, zgodnie z zaleceniem MF przy odprawie celnej w Polsce, import towarów w JPK V7 należy wykazywać na podstawie dokumentu SAD/PZC, gdzie jako dane kontrahenta ujmuje się dane kontrahenta z kraju trzeciego. Pozostałe informacje należy uzupełnić zgodnie z dokumentem celnym.
Na czym polega procedura uproszczona w imporcie towarów?
Podatnicy, którzy nabywają towary lub przedmioty spoza UE mogą dokonywać importu towarów w procedurze uproszczonej zamiast dokonywać standardowej odprawy celnej. Pozwala to dokonującym transakcji rozliczyć podatek VAT należny bezpośrednio w deklaracji podatkowej i tym samym jednocześnie dokonać jego odliczenia.
Jak wpisać C79 w deklaracji VAT?
Jeśli płacisz podatek VAT od importu za pomocą opcji 1 lub 2, powinieneś otrzymać certyfikat C79 od HMRC pocztą. Ten niebiesko-zielony certyfikat zawiera szczegóły dotyczące podatku VAT od importu, który zapłaciłeś w poprzednim miesiącu. Ten certyfikat C79 jest dowodem na odzyskanie podatku VAT od importu jako podatku naliczonego za pośrednictwem pola 4 deklaracji VAT .
Jak rozliczyć import?
W przypadku importu towarów w pierwszej kolejności trzeba zapłacić VAT do Urzędu celnego, a potem może go odliczyć w deklaracji VAT. W przypadku stosowania procedury celnej uproszczonej można rozliczyć VAT od importu w deklaracji tak jak przy WNT, tj. rozliczenie VAT należnego i naliczonego w jednej deklaracji.
Jak rejestrować podatek VAT od importu?
Nadal możesz rozliczyć podatek VAT od importu w swoim zeznaniu VAT, nawet jeśli nie możesz potwierdzić pełnej wartości celnej towarów, które importujesz. Aby to zrobić, powinieneś: Użyć gwarancji pokrywającej nieznaną kwotę podatku VAT. Wybrać opcję rozliczania podatku VAT od importu w swoim zeznaniu VAT dla kwoty, która jest znana .
Co wykazujemy w pozycji 29 deklaracji VAT-7?
W poz. 29 i 30 wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy, nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej w rozumieniu ustawy, tj.
Co wykazujemy w poz 11 deklaracji VAT-7?
rozporządzenia stanowi objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K), z których wynika, że w pozycji 11 tych deklaracji wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym …
Z jaką datą wykazać import usług?
W związku z nabyciem usługi krajowy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć import usług. Obowiązek podatkowy dla usługi powstanie w dacie zapłaty za usługę (w całości lub w części). Nie ma tu znaczenia faktyczna data wykonania usługi czy data wystawienia faktury przez sprzedawcę.
W której pozycji deklaracji VAT wykazać WNT?
Właśnie dlatego WNT jest co do zasady transakcją neutralną podatkowo. Nabywca wykazuje w deklaracji VAT należny – od sprzedaży (poz. 23 i 24 w VAT-7(17)), który staje się dla niego VAT naliczonym – od zakupu (odpowiednio poz.
Jak zaksięgować FV z Chin?
Fakturę należy zaksięgować jako faktura bez VAT. Z kolei księgowanie podatku VAT dla danego towaru powinno prowadzić się z datą odprawy celnej na podstawie uzyskanych tam dokumentów. Najczęściej faktura z Chin jest wystawiona w obcej walucie, dlatego potrzebne będzie przeliczenie jej wartości na złotówki.
Czy import towarów można wykazać w następnym miesiącu?
33b ust. 2 i 3 ustawy o VAT deklaracja importowa (VAT-IM) jest składana naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej.
Jak zgłosić procedurę uproszczoną?
Aby móc skorzystać ze wskazanego uproszczenia wystarczy złożyć Naczelnikowi Urzędu Celno – Skarbowego specjalne oświadczenie, które może zostać opatrzone podpisem elektronicznym.
Czy dokument ZC299 jest dokumentem celnym uprawniającym do odliczenia VAT przy imporcie towarów?
ZC299 a VAT Co ważne, z przepisów prawnych nie wynika, jaką formę ma mieć dokument celny. Stąd też ZC299 jest dokumentem, który potwierdza zwolnienie towaru importowanego w określonej procedurze celnej oraz upoważnia do odliczenia podatku naliczonego.
Czy import towarów można wykazać w następnym miesiącu?
33b ust. 2 i 3 ustawy o VAT deklaracja importowa (VAT-IM) jest składana naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej.
Jak rozliczyć import towarów z odprawa celna w Polsce?
Jeżeli odprawa celna następuje w Polsce, to importer powinien uiścić ewentualne cło i podatek VAT. Import towarów stanowi bowiem czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło. Podatek należy zapłacić w krótkim, 10-dniowym terminie.
Co należy wpisać w polu nr 2 deklaracji VAT?
Pole 2: Podatek VAT należny w okresie od nabycia towarów Należy uwzględnić podatek VAT należny od tych zakupów i powiązane koszty od dostawców zarejestrowanych jako podatnicy VAT w państwach członkowskich UE. Powiązane koszty obejmują koszty dostawcy związane z dokonywaniem dostawy, takie jak pakowanie, transport lub ubezpieczenie.
Jak zaksięgować import towarów?
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że w przypadku importu towarów należy je wprowadzać do ksiąg rachunkowych w cenie nabycia, uwzględniającej nie tylko cenę zakupu (wyrażoną w walucie obcej i następnie przeliczoną na złote polskie), ale również cło (art. 28 ust. 2).
Jak skorzystać z art. 33a?
Aby móc skorzystać ze wskazanego uproszczenia wystarczy złożyć Naczelnikowi Urzędu Celno – Skarbowego specjalne oświadczenie, które może zostać opatrzone podpisem elektronicznym. W takim przypadku przedstawienie oświadczenia następuje za pośrednictwem platformy PUESC lub poczty elektroniczne email.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie towarów?
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art. 19ust. 7 ustawy o VAT). Dług celny powstaje natomiast z chwilą dokonania zgłoszenia celnego ( nie dotyczy procedury uproszczonej).
Jak wygląda proces zakupu importowego?
Procedura importowa oznacza wszystkie kroki związane z zakupem towarów z dowolnego kraju obcego . Kroki proceduralne związane z handlem importowym różnią się w zależności od kraju pod względem polityki importowej i wymogów ustawowych. W większości krajów handel importowy jest kontrolowany przez rząd.
Jak oglądać C79?
Aby założyć konto, musisz podać swój numer rejestracyjny VAT i inne dane osobowe. Po zalogowaniu wybierz opcję „VAT” z listy dostępnych usług. W sekcji „VAT” zobaczysz link „Zobacz swój certyfikat VAT (C79)” .