Jak rozliczyć WDT w deklaracji VAT-7?


W strukturze JPK_FA, transakcje eksportu towarów oraz WDT należy wykazać w polu P_13_6. Procedurę odwrotnego obciążenia należy ująć w polach P_13_4 i P_14_4 (dla odwrotnego obciążenia pole P_14_4 należy wypełnić zerem), natomiast dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju należy ująć w polu P_13_5.

Jak wykazać WDT w JPK?

W strukturze JPK_FA, transakcje eksportu towarów oraz WDT należy wykazać w polu P_13_6. Procedurę odwrotnego obciążenia należy ująć w polach P_13_4 i P_14_4 (dla odwrotnego obciążenia pole P_14_4 należy wypełnić zerem), natomiast dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju należy ująć w polu P_13_5.

Jak wykazujemy WDT?

Jak rozliczać WDT?

Po zmianach należy wykazać WDT ze stawką 0% w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a ten zasadniczo powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

W którym miesiącu wykazać WDT?

Obowiązek podatkowy w przypadku WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu dokonania dostawy.

Jak zaksięgować WDT?

W księgach rachunkowych przychód należy wyksięgować z konta analitycznego, na którym ujmowany jest przychód z tytułu WDT. Następnie trzeba obliczyć, z zastosowaniem odpowiedniej stawki krajowej, VAT należny metodą „w stu” i jego kwotę ująć na koncie 22-1 „Rozrachunki z tytułu VAT należnego”.

Kto rozlicza VAT przy WDT?

W przypadku WDT to dostawca rozlicza VAT (ale znajduje zastosowanie stawka 0%). Kiedy stosujemy tę adnotację opisuję w artykule Faktury dokumentujące transakcje niepodlegające VAT w Polsce (VAT NP).

Czy WDT wykazuje się w VAT-UE?

Informacja podsumowująca VAT-UE Oprócz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) informacja VAT-UE zawiera dane o dokonanych: wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów; wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług; przesunięciach w ramach call of stock.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 stawkę podatku VAT?

Konkludując, dla opodatkowania WDT według 0% stawki podatku VAT niezbędnym jest zgromadzenie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Jaka stawka VAT przy WDT?

Zasada Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów W przypadku spełnienia odpowiednich wymogów, WDT podlega opodatkowaniu stawką 0%, co skutkuje brakiem kwoty podatku na fakturach dla nabywców.

Jak wykazać WDT ze stawką 23?

Jaki kurs do VAT przy WDT?

31a ust. 2 VATU przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Kiedy wykazujemy WDT w deklaracji?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wykazywana jest w ewidencji sprzedaży VAT a następnie pliku JPKV7 i deklaracji VAT-UE w okresie powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem uzyskania przez sprzedawcę dokumentów potwierdzających wywóz i dostarczenie towarów do kontrahenta w innym kraju UE.

Kiedy wykazać nabycie wewnątrzwspólnotowe?

222. Mówią one, iż w przypadku WDT oraz WNT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Jeśli jednak faktura nie została wystawiona, obowiązek następuje w 15. dniu miesiąca po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie podlegające opodatkowaniu.

Kiedy 0% przy WDT?

Do zastosowania stawki 0% musisz zgromadzić dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa UE. Rodzaj dokumentów jakie musisz zgromadzić zależy od sposobu wywozu towarów.

Jak udokumentować WDT?

WDT – forma dokumentów potwierdzających wywóz Podatnik może posiadać oryginał dokumentu w formie: – papierowej, – dokument elektroniczny lub dokument udostępniony w formie elektronicznej (np. e-mail, skan), w tym wygenerowany za pośrednictwem systemu elektronicznego.

Jak wykazać WDT, że stawka 23?

Jeżeli dokumenty nie wpłyną do 25 kwietnia, to wykaże sprzedaż ze stawką krajową (np. 23%) w deklaracji za marzec; jeżeli dokumenty wpłyną po 25 kwietnia, to z chwilą otrzymania dokumentów można złożyć korektę deklaracji za marzec (na minus przy 23%) oraz korektę deklaracji za styczeń (wykazując 0% WDT).

W jaki sposób udokumentować WDT, żeby bezpiecznie zastosować stawkę 0%?

Podsumowując, dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem ewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż …

Jaki kurs przy WDT?

12 ust. 2 PDOPrU przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Czy VAT należny od WDT jest kosztem?

Podatek od towarów i usług co do zasady nie stanowi ani kosztu, ani przychodu podatkowego. Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od należnego, a różnica podlega wpłacie lub zwrotowi z urzędu skarbowego, pozostając bez wpływu na dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Czy WDT to faktura?

Faktura WDT, czyli faktura wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest dokumentem wystawianym w przypadku sprzedaży towarów pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej. Jest to szczególny rodzaj faktury VAT, który umożliwia prawidłowe rozliczenie podatku w ramach wewnętrznego rynku UE.

Jak rozliczyć VAT od transakcji wewnątrzwspólnotowej?

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest neutralne podatkowo dla polskiego nabywcy, o ile nabywcy w związku z tą transakcją przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT (zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Czy WDT wlicza się do proporcji VAT?

Na podstawie powyższych regulacji w liczniku proporcji sprzedaży (dalej również: „współczynnika sprzedaży”) należy uwzględnić roczną sprzedaż netto wynikającą z dostaw towarów, w tym WDT i eksportu oraz świadczenia usług, w związku z którymi powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Kto płaci VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?

Zakup towarów od przedsiębiorców działających na terenie krajów Unii Europejskiej może rodzić obowiązek naliczenia VAT, jeżeli transakcja spełnia warunki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. To strona kupująca jest zobowiązana do wykazania należnego VAT-u i rozliczenia go.

W jaki sposób udokumentować WDT, żeby bezpiecznie zastosować stawkę 0%?

Podsumowując, dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem ewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż …