Jak rozliczyć VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?


Podatnik wykazuje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT, równocześnie zyskując prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego (art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy). Odliczenie następuje pod warunkiem związku dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.

Jak rozliczyć VAT od zakupu wewnątrzwspólnotowego?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru – księgowanie w systemie wFirma.pl. Fakturę dokumentującą WNT należy zaksięgować w systemie wFirma.pl poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT » Rodzaj wydatku. W polu „stawka VAT” trzeba wybrać krajową stawkę podatku VAT.

Jak rozliczyć VAT od zakupu z UE?

Jeśli sprowadzasz towary z państw trzecich na rzecz konsumentów z państw Unii Europejskiej, możesz rozliczyć VAT w jednym okienku. Służy do tego IOSS – importowy punkt kompleksowej obsługi (Import One Stop Shop). Możesz zarejestrować się w systemie IOSS w Polsce, składać tu miesięczne deklaracje VAT i wpłacać podatek.

Jak zaksięgować fakturę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – data powstania obowiązku podatkowego taka sama jak data wystawienia. Fakturę dokumentującą transakcję WNT rozlicza się w systemie, przechodząc do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT.

Jaka stawka VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów?

3 ustawy). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, co oznacza, że nie skutkuje obciążeniami w zakresie podatku VAT – podatnik nie wykazuje podatku należnego, posiadając równocześnie prawo do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Jak wykazać WNT w JPK?

W przypadku wystąpienia transakcji trójstronnej uproszczonej, w której podatnik jest drugim w kolejności podatnikiem (rozpoznanie transakcji WNT) należy taką transakcję odpowiednio oznaczyć w nowym JPK_V7 symbolem TT_WNT.

Kto płaci VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?

Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Jak zaksięgować fakturę zakupu z UE?

Fakturę kosztową za zakup usługi od kontrahenta z UE rozliczamy jako import usług. W tym celu przechodzimy do zakładki Koszty -> Dodaj koszt -> kategoria kosztu: Wydatki przedsiębiorcy. Następnie uzupełniamy wszystkie dane szczególną uwagę zwracając na walutę.

Kiedy wykazać WNT w deklaracji VAT UE?

Obowiązek podatkowy w WNT powstaje w momencie wystawienia faktury przez podatnika, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, który jest przedmiotem WNT. Wystawienie faktury zaliczkowej w ramach WNT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego VAT.

Jak rozliczyć fakturę VAT z Niemiec?

Gdy jesteś zarejestrowany do podatku VAT, taki zakup wykazujesz w polskiej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K po stronie podatku należnego i naliczonego. Kwotę faktury możesz zaliczyć do kosztów podatkowych.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT przy WNT?

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust.

Czym się różni WDT od WNT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to, w uproszczeniu, „odwrócenie” procedury WNT. Polega ona na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w wyniku czego towar jest wywożony z Polski do innego kraju członkowskiego UE.

Czy WNT jest neutralne podatkowo?

Właśnie dlatego WNT jest co do zasady transakcją neutralną podatkowo. Nabywca wykazuje w deklaracji VAT należny – od sprzedaży (poz. 23 i 24 w VAT-7(17)), który staje się dla niego VAT naliczonym – od zakupu (odpowiednio poz.

Jak rozliczyć VAT od transakcji wewnątrzwspólnotowej?

Kiedy wykazać import towarów w deklaracji VAT?

Zasadą jest, że podatek VAT z tytułu importu towarów rozliczany jest w zgłoszeniu celnym. Podatek VAT należy uiścić w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych.

Jak rozliczyć zakup usługi z UE?

Przy świadczeniu usług na rzecz kontrahenta z UE usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce – miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a nabywca zapłaci VAT w swoim kraju. Przy imporcie usług spoza UE lub nabyciu usług z innego kraju Unii Europejskiej usługa podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w Polsce.

Jak rozliczyć zakup usługi z UE?

Przy świadczeniu usług na rzecz kontrahenta z UE usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce – miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a nabywca zapłaci VAT w swoim kraju. Przy imporcie usług spoza UE lub nabyciu usług z innego kraju Unii Europejskiej usługa podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w Polsce.

W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie urządzenia?

W przypadku gdy podatnik zwolniony podmiotowo z VAT jest zobowiązany wykazać transakcję jako WNT, musi opłacić VAT wynikający z transakcji (według stawki krajowej). Dla ultrasonografu właściwa jest preferencyjna stawka VAT w wysokości 8 proc.

Czy można odliczyć VAT od samochodu kupionego w Niemczech?

Odliczenie VAT (różnica VAT należnego i naliczonego) ma się w tym przypadku tak samo, jak za auto kupione w Polsce. Przysługuje 100% odliczenie VAT, jeśli samochód będzie wykorzystywany li tylko w celach firmowych a 50 procentowe, jeżeli w celach prywatno-firmowych.

Czy kupując z zagranicy płacę VAT?

Podatek VAT płacisz w kraju, w którym dokonujesz zakupu Kiedy osoba fizyczna kupuje towar lub usługę w UE, podatek VAT powinna zapłacić tylko raz – w kraju, w którym dokonuje zakupu.

Czy na fakturze WNT musi być stawka VAT?

„Warunkiem uznania transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej WNT), jest aby dostawca i nabywca byli podatnikami i aby dostarczany towar został przewieziony do Polski z innego kraju członkowskiego. W przypadku WNT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega czynność nabycia towarów.

Gdzie wykazać WNT?

Jak wykazać zakup w ramach Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT)? Zakup WNT należy wykazać zarówno po stronie kosztów, jak również po stronie przychodów (wpis tylko do rejestru sprzedaży VAT). W pierwszej kolejności przejdź do sekcji KOSZTY. Następnie wybierz polecenie KOSZT.

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Podatnik, który dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkował transakcję stawką 0% WDT, zobowiązany jest do złożenia w terminie i bez błędów informację podsumowującą VAT-UE. Składa się ją do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wewnątrzwspólnotowa transakcja.

Kiedy wykazać WNT w JPK?

Identycznie trzeba będzie wykazać transakcję WNT po stronie podatku naliczonego, gdy polski podatnik nie otrzyma faktury, bądź ona nie wystąpi.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przeprowadzono dostawę towarów.

Jak rozliczać FV z zagranicy?

Jeżeli chcemy wprowadzić fakturę zakupową z zagranicy (np. z Niemiec – kupujemy bez VAT), podatek jest naliczony w Polsce, to wystarczy w samej zakładce „Zakup” (na potrzeby zapisywania zakupów i magazynu) wprowadzić taką fakturę ze stawką VAT „np”, czyli nie podlega lub „o.o” jeżeli dotyczy odwrotnego obciążenia.

Kategorie Vat