Jak rozliczyć usługę gdy zagraniczny nabywca jest podatnikiem VAT UE?


Przy świadczeniu usług na rzecz kontrahenta z UE usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce – miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, a nabywca zapłaci VAT w swoim kraju. Przy imporcie usług spoza UE lub nabyciu usług z innego kraju Unii Europejskiej usługa podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w Polsce.W poz. 39 i 40 deklaracji VAT nie wykazuje się importu usług, w przypadku gdy usługi te nabywane są od podmiotów z krajów trzecich.

Jak rozliczyć transakcję, gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem VAT UE?

Jak rozliczyć transakcję gdy zagraniczny nabywca nie jest podatnikiem vat-ue? W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani zastosować opodatkowanie WDT stawką krajową, czyli wystawiając fakturę do kwoty netto naliczyć podatek VAT z odpowiednią stawką wg przepisów prawa krajowego.

Czy nabycie usług wykazujemy w VAT UE?

Podatnik nie wykazuje w informacji VAT-UE usług, które nabył od unijnych kontrahentów. Dlatego też należy uznać, iż import usług nie jest wykazywany w informacji podsumowującej.

Jak rozliczać usługi budowlane wykonywane przez polskich podatników za granicą?

Świadczenie usług budowlanych nie wymaga wykazywania ich informacji podsumowującej VAT-UE, jeżeli byłyby one wykonywane na terytorium Unii. Zgodnie z przepisami na VAT-UE wykazywane są tylko usługi, do których ma zastosowanie art. 28b ustawy o VAT, a usługi budowlane zostały zapisane w art. 28e tejże ustawy.

Jak rozliczyć zakup usługi z UE?

Podatnik zwolniony z podatku VAT w przypadku zakupu usługi na terytorium UE jest także zobowiązany do rozliczenia importu usług art. 28b, jeśli miał miejsce wewnątrzwspólnotowy zakup usługi. Przy czym zobligowany jest on do naliczenia podatku VAT po swojej stronie i wpłacenia go do urzędu skarbowego.

Co zrobić, gdy kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE?

W związku z tym, jeżeli kontrahent w momencie wystawienia faktury nie był podatnikiem zarejestrowanym do VAT-UE, nie ma możliwości zastosowania stawki VAT 0%, a transakcję należy wówczas opodatkować krajową stawką VAT przeznaczoną dla danego towaru w Polsce.

Kiedy import usług bez art. 28b?

28b u.p.t.u., podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u. Z powyższego wynika, że import usług występuje, gdy usługi dla polskiego podatnika świadczone są przez podatnika spoza Polski, a z art. 28b u.p.t.u. wynika, że miejscem ich świadczenia jest terytorium Polski.

Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego?

W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 28b ust. 1 ustawy VAT, w związku z czym usługa wykonana w Polsce dla kontrahenta unijnego będzie podlegała opodatkowaniu w kraju siedziby usługobiorcy, a więc w Niemczech. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie nabywca.

Czy usługi nabyte od firmy z USA należy rozliczyć jako import usług dla celów VAT?

Przy imporcie usług zakupionych od kontrahenta spoza UE to nabywca jest zobowiązany do naliczenia podatku należnego VAT od danej transakcji oraz w określonych przypadkach przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Której transakcji nie wykazujemy w informacji podsumowującej VAT UE?

Jednym z rodzajów transakcji z uczestnictwem podmiotów z krajów Unii Europejskiej, których nie uwzględnia się w informacji podsumowującej jest import usług. Pomimo nabycia usług z krajów unijnych przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania wartości zakupionych usług w deklaracji VAT UE.

Kiedy jest świadczenie usług poza terytorium kraju?

Eksport usług występuje, gdy miejscem świadczenia usług, czyli ich faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”.

Jaki VAT na usługi zagraniczne?

W którym kraju płacić VAT Jeśli świadczysz usługi na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, usługa co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Miejscem świadczenia usługi jest kraj nabywcy, czyli to nabywca zapłaci VAT w swoim kraju.

Jak wykazać w deklaracji VAT wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?

Świadczenie usług wewnątrzwspólnotowych powinno być udokumentowane fakturą typu eksport usług VAT-UE 28b. Jeżeli odbiorcą usługi jest podatnik z innego państwa członkowskiego UE to na fakturze musi widnieć numer NIP UE sprzedawcy i nabywcy.

Jak rozliczyć zakupy zagraniczne z UE?

Czynny podatnik VAT może odliczyć ten VAT, dzięki czemu cała transakcja będzie dla niego neutralna podatkowo. Transakcję WNT ujmujemy na deklaracji VAT-7/VAT-7K w pozycji 23 i 24 jako Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dodatkowo ujmujemy to w pozycji 45 i 46 jako Nabycie towarów i usług pozostałych.

Jak zaksięgować fakturę zakupu z UE z VAT?

Zakup towarów handlowych od kontrahenta unijnego, który posiada aktywny NIP (VAT-UE), co do zasady, księguje się poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT.

Czy import usług wykazuje się w deklaracji VAT UE?

Z przepisu tego wynika, że w informacji VAT-UE wykazywane są tylko te usługi, które są świadczone dla podatników unijnych. Polski podatnik (w tym Czytelnik) nie ma natomiast obowiązku informowania w formularzu VAT-UE o imporcie (czyli nabyciu) tych usług od zagranicznych podatników.

Czy podatnik zwolniony z VAT musi składać VAT UE?

Jeżeli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT, Twoja rejestracja do VAT-UE nie wpłynie na utratę tego zwolnienia.

W jaki sposób podatnik zwolniony z VAT powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie urządzenia?

W przypadku gdy podatnik zwolniony podmiotowo z VAT jest zobowiązany wykazać transakcję jako WNT, musi opłacić VAT wynikający z transakcji (według stawki krajowej). Dla ultrasonografu właściwa jest preferencyjna stawka VAT w wysokości 8 proc.

Jak rozliczyć VAT od transakcji wewnątrzwspólnotowej?

Jak zaksięgować fakturę zakupu z UE bez VAT?

Dla podatnika zwolnionego z VAT transakcja zostanie wykazana na deklaracji VAT-9M. Podatek wynikający z tej deklaracji podatnik musi wpłacić do urzędu skarbowego. Zapłacony podatek jest w tym przypadku kosztem podatnika w momencie opłacenia VAT 9M.

Jak rozliczyć usługę, gdy zagraniczny sprzedawca nie jest podatnikiem VAT?

Jeśli jesteś zwolnionym podatnikiem VAT, powinieneś zarejestrować się jako podatnik VAT-UE, gdy: nabywasz usługi od kontrahenta z Unii Europejskiej, dla których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy (Polska). Musisz wówczas zarejestrować się na potrzeby VAT-UE oraz rozliczyć VAT z danej transakcji.

Jak wystawić fakturę VAT za usługę wykonaną dla kontrahenta unijnego?

W danych odbiorcy należy oznaczyć kraj oraz wpisać numer NIP. W przypadku kontrahentów z krajów UE należy wprowadzić numer VAT UE. Następnie należy wybrać stawkę „NIE PODL. UE”, która jest odpowiednia dla wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług na rzecz kontrahentów będących podatnikami.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT przy imporcie usług?

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług 19a ust. 1 ustawy o VAT, który określa, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeśli przed wykonaniem usługi nastąpiła zapłata części lub całości należności to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty.

W jaki sposób rozlicza się import usług?

Przy wystąpieniu importu usług z UE czy spoza UE należy rozliczyć podatek VAT, do czego zobowiązany jest nabywca. Podatek ten trzeba rozliczyć w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek z tytułu importu usługi. Podatnik VAT czynny przy rozliczaniu VAT z importu usługi będzie miał prawo odliczyć VAT naliczony.

Kiedy WNT, a kiedy import usług?

Według ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dotyczy zakupu towarów od przedsiębiorców z Unii Europejskiej. Natomiast import towarów dotyczy przywozu towarów z państwa trzeciego (np. Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych) do Unii Europejskiej.

Kiedy Polski podatnik świadczący usługi na rzecz kontrahenta z UE nie musi rejestrować się do VAT UE?

Zwolnienie z VAT a rejestracja do VAT-UE wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 50 000 zł, nabycie usług od kontrahentów, w odniesieniu do których miejscem świadczenia jest kraj nabywcy.

Kategorie Vat