Jak nauczyć się mówić nie?


Dla spójności, w celu potwierdzenia własnej decyzji, wyboru, uczynionego w sposób dojrzały i świadomy, w zgodzie z własnymi wartościami i zasadami. Dla ochrony przed inwazją ze strony innych (wyznaczenie granic).Jak możemy nauczyć się mówić “nie”?
Przestań bać się krytyki Nikt nie zgodzi się ze wszystkim, co mówisz lub robisz. …
Wizualizuj siebie w różnych sytuacjach Jeśli wiesz, że trudno jest Ci mówić “nie”, wizualizuj siebie w sytuacji, w której nie masz innego wyjścia, jak tylko to zrobić. …
Nie tłumacz się tak dużo …
Zacznij kochać samego siebie …
Nie pokazuj, że cały czas jesteś dla nich dostępny …

Dlaczego warto mówić nie?

Dla spójności, w celu potwierdzenia własnej decyzji, wyboru, uczynionego w sposób dojrzały i świadomy, w zgodzie z własnymi wartościami i zasadami. Dla ochrony przed inwazją ze strony innych (wyznaczenie granic).

Jak skutecznie mówić nie?

Można zawsze zamiast rzucenia „nie ma mowy”, powiedzieć łagodniej „przykro mi, nie mam teraz ochoty”, „niestety nie pomogę ci w tym”. Asertywność to oczywiście pojęcie bardzo szerokie, jednakże w tym artykule skupimy się wyłącznie na asertywności w kontekście odmawiania innym.

Czy zawsze masz prawo powiedzieć NIE?

Asertywne odmawianie – schemat Podanie przyczyny jest czym innym niż przesadne przepraszanie. Pamiętaj, że masz prawo powiedzieć „nie”. Kiedy powiedziałeś już „nie”, nie sprawiaj wrażenia, jakbyś czekał, żeby cię przekonano, byś zmienił zdanie.

Jak odmówić nie mówiąc nie?

Bezpośrednie „nie”. Kiedy ktoś prosi, żebyś zrobił coś, na co nie masz ochoty po prostu powiedz „nie”. Celem jest odmowa bez przepraszania za swoją decyzję. Druga osoba ma problem, ale Ty nie musisz pozwalać na to, żeby zrzucała ten problem na Ciebie.

Jak rozpoznać brak asertywności?

Kłopoty z brakiem asertywności wyglądają jak: nieśmiałość, wycofanie, uległość, nieumiejętność obrony swoich granic, pozycji, praw. Czasem też takim ludziom brakuje elastyczności. Ktoś taki nie ma wewnętrznej pewności.

Jak mówić to co się myśli?

Mów o tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Zaakceptuj i uszanuj fakt, że inna osoba może mieć inny punkt widzenia. Pamiętaj o tym, co pozytywne w związku. Im więcej ktoś dla nas znaczy, tym bardziej zależy nam na zrozumieniu ze strony tej osoby.

Jak nauczyć się asertywności?

Za każdym razem obserwuj pozytywne reakcje ludzi i wczuwaj się w pozytywne emocje asertywności. Poświęć na ten etap kilka minut i zobacz kilka, lub nawet kilkanaście sytuacji, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Ten bardzo skuteczny proces wypełni Twoje życie pewnością siebie i asertywnymi zachowaniami.

Jak nie mówić za dużo o sobie?

Mów tylko to, co konieczne. Naucz się słuchać. Nie mów tylko po to by wypełnić ciszę. Mówienie zbyt wiele bez zastanawiania się i kontrolowania tego, co się mówi, może doprowadzić nas do wypowiadania nonsensownych sformułowań lub słów, które mogą zranić drugą osobę.

Jak zachowuje się osoba asertywna?

Osoba asertywna czuje się swobodnie, odsłaniając (w rozsądnych granicach) siebie innym. Bez nadmiernego lęku, uczciwie i bezpośrednio buduje relacje, potrafi współpracować. Ma też adekwatną świadomość własnych mocnych i słabszych stron, dzięki czemu nie jest mocno zależna od chwilowych sukcesów i porażek.

Do czego prowadzi brak asertywności?

Osobom, które nie są asertywne, zaczyna brakować pewności siebie, mają problemy z wyrażeniem swoich myśli, uczuć, swojego zdania. Ludzie, którzy nie wykształcili w sobie postaw asertywnych, częściej popadają w depresje, stany lękowe lub nerwicowe, a w kontaktach międzyludzkich stają się wstydliwe i zamknięte w sobie.

Jak kogoś nie urazić?

To także obrona swoich praw w sytuacjach społecznych, również poprzez odmawianie, ale w taki sposób, by nie naruszyć praw innych i ich nie zranić. Przejawami asertywności są też: umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał, autentyczność, empatia, stanowczość, zdolność do samooceny.

Jak powiedzieć nie w inny sposób?

Jak asertywnie powiedzieć „nie” Na przykład: Nie, nie pójdę dziś z tobą do kina. Zaplanowałam dzisiejsze popołudnie w inny sposób. Nie, nie pożyczę ci tej książki, ponieważ nie zwróciłaś mi jeszcze dwóch poprzednich.

Jak elegancko odmówić?

Pierwszy sposób na to, w jaki sposób grzecznie odmówić to osłodzenie odmowy pochwałą lub komplementem w stronę proszącej o przysługę osoby. W skrócie sprowadza się to (w stosunkach towarzyskich) do stwierdzenia w stylu uwielbiam cię, ale NIE. Przykład: To brzmi świetnie, ale muszę zrezygnować.

Dlaczego nie zawsze należy mówić to co się myśli?

Przez mówienie to co myślimy możemy mieć różne nieprzyjemności np. prawne. Istnieją zapewne osoby,które bez zawachania poszły by do sądu po byle jakim zarzutem tylko dlatego że to co usłyszały bardzo je zabolało.

Jak komuś odmówić?

Odmawiaj w sposób stanowczy i jasny dla drugiej strony. Nie uśmiechaj się przy tym i nie kokietuj. Choć może ci się wydawać, że takie zachowanie uczyni twoją odmowę mniej bolesną, to w rzeczywistości druga strona odbiera to jako zachętę do dalszego proszenia ciebie.

Czy asertywność jest wrodzona?

Asertywność nie jest wrodzona. Jest zmienna i zależna od sytuacji. Przykładowo, jesteśmy w stanie wyrażać asertywnie swoje uczucia i prawa, jednak w niektórych sytuacjach możemy mieć kłopot w byciu sobą w sytuacjach trudnych, konfliktowych.

Czy jesteś asertywny?

Asertywność w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. Asertywność to także umiejętność odmawiania, mówienia „nie” wtedy, kiedy rzeczywiście nie zgadzasz się z ogółem.

Jak wyrazić uczucia słowami?

„Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć „jak mi przykro”, „przepraszam”, „proszę”, dziękuję” i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz”.

Dlaczego ciezko mowic o uczuciach?

Osoby, którym trudno jest mówić o swoich emocjach, przeżyciach, jako najczęstszą przyczynę podawały: lęk przed oceną nieśmiałość, wstyd. brak umiejętności „otwierania się”

Jak zagłuszyć wyrzuty sumienia?

Przede wszystkim należy zaakceptować to, co się stało – nie cofnie się czasu, dlatego nie ma sensu tego rozpamiętywać. Nie należy jednak zapominać – należy wyciągnąć wnioski z tego, co się stało i poddać się stosownej refleksji, by sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Dlaczego ciągle mam wyrzuty sumienia?

Ponieważ poczucie winy często uruchamia się „samo”, a w dodatku jego podłożem jest lęk, może ono ujawniać choroby naszej psychiki. Np. patologiczne poczucie winy jest jednym z ważnych objawów depresji. Występuje też w zaburzeniach lękowych, przy niskiej samoocenie i w zaburzeniach osobowości.

Jak odmawiać asertywnie przykłady?

W asertywnej odmowie zamiast słów: „nie mogę”, „muszę”, „jestem zmuszona/y”, używa się takich, które odwołują się do własnych preferencji i postanowień: „wolę”, „chcę”, „wybieram”, „jest dla mnie ważne”, „mam zamiar”, „postanowiłam/em”, „zdecydowałam/em”.

Jak odmówić na używki?

Przy odmawianiu używaj stanowczego, zdecydowanego głosu, by zdecydowanie powstrzymać impet namawiającej Cię osoby i zniechęcić ją do dalszego namawiania. Staraj się też patrzeć tej osobie prosto w oczy i mocno nabrawszy powietrza w płuca powiedz głośno i wyraźnie: „Nie, nie piję” lub „Nie, nie biorę”.

Jak mówić ładnie i wyraźnie?

Kilka razy szeroko otwieramy i zamykamy usta, układając je w pozycji samogłosek: a, o, u, e, i, y. Na początek robimy to bezdźwięcznie. Otwieramy lekko usta – dolną szczęką zataczamy w poziome (a następnie w pionie) równe koła, po 10 razy w każdą stronę. Wysuwamy szczękę raz do przodu, raz do tyłu.

Jak asertywnie przyjmować krytykę?

– instrukcja krok po kroku. W trudnej sytuacji, gdy po usłyszeniu cudzych słów czujesz emocje, które w Tobie wzbierają, weź najpierw głęboki oddech i spokojnie wysłuchaj do końca negatywnej oceny. Następnie, ze spokojem i zaciekawieniem, zadajesz pytanie o szczegóły takiej a nie innej oceny.