Komentuję zachowania, a nie osoby – ważne, by skupić się na tym jak druga strona się zachowuje, a nie jakie ma cechy charakteru. Mówię o swoich odczuciach – na przykład: czuję się rozżalony, zły, zakłopotany – pokazuję dlaczego to zachowanie jest dla mnie niekomfortowe.
Jak mówić nie i być asertywnym?
Mów powoli i życzliwie, w innym przypadku Twoja odmowa może zabrzmieć opryskliwie. Nie przepraszaj i nie podawaj rozbudowanego wyjaśnienia Twojej odmowy. Masz prawo mówić „nie”, jeśli nie masz na coś ochoty. Pamiętaj, że w dłuższej perspektywie lepiej być szczerym niż pielęgnować frustrację i rozgoryczenie.
Jak umieć mówić nie?
Ćwicz asertywność – czyli umiejętność wyrażania własnego zdania, nie urażając innych. Tyczy się to także sposobu odmawiania. Można zawsze zamiast rzucenia „nie ma mowy”, powiedzieć łagodniej „przykro mi, nie mam teraz ochoty”, „niestety nie pomogę ci w tym”.
Jak stanowczo powiedziec nie?
Jeśli powiem „nie”, to nigdy więcej o nic mnie nie poproszą. W ogóle nie zauważą, że mówię „nie”. Oni powiedzieliby „tak” (i dlatego poczuję się winny/a, jeśli im odmówię). Nie mogę powiedzieć „nie” ponieważ mi jej/go żal.
Jak mówić nie bez poczucia winy?
Mów wprost, a Cię usłyszą To co nam najbardziej utrudnia zrozumienie się nawzajem, to brak jasnych, klarownych i czytelnych dla wszystkich stron komunikatów. Inni ludzie niekoniecznie chcą dla nas źle. Nie zawsze są toksyczni czy złośliwi.
Jak odpowiadać asertywnie?
Unikaj zwrotów „przepraszam, ale nie mogę” czy „wiem, że Ci zależy, ale…” – od razu stawiają Cię one w uległej wobec rozmówcy relacji. Wybieraj zwroty „postanowiłem” czy „zdecydowałem” – które podkreślą Twoją stanowczość oraz profesjonalizm. – Warto podkreślić, że asertywna odmowa wymaga od nas uzasadnia.
Jak rozpoznać brak asertywności?
Kłopoty z brakiem asertywności wyglądają jak: nieśmiałość, wycofanie, uległość, nieumiejętność obrony swoich granic, pozycji, praw. Czasem też takim ludziom brakuje elastyczności. Ktoś taki nie ma wewnętrznej pewności.
Jak grzecznie odmówić?
Odmawiaj w sposób stanowczy i jasny dla drugiej strony. Nie uśmiechaj się przy tym i nie kokietuj. Choć może ci się wydawać, że takie zachowanie uczyni twoją odmowę mniej bolesną, to w rzeczywistości druga strona odbiera to jako zachętę do dalszego proszenia ciebie.
Dlaczego warto mówić nie?
Dla spójności, w celu potwierdzenia własnej decyzji, wyboru, uczynionego w sposób dojrzały i świadomy, w zgodzie z własnymi wartościami i zasadami. Dla ochrony przed inwazją ze strony innych (wyznaczenie granic).
Co zrobić żeby być stanowczym?
Pomyśl o kilku stanowczych osobach, które znasz i które szanujesz właśnie za to, że nie pozwalają innym przekraczać ich granic. Zastanów się, jak te osoby zachowują się w sytuacjach, gdy ktoś próbuje naruszyć ich wolność wyboru. Zainspiruj się taką postawą i spróbuj wykorzystać ich strategie we własnych zachowaniach.
Jak kogoś nie urazić?
To także obrona swoich praw w sytuacjach społecznych, również poprzez odmawianie, ale w taki sposób, by nie naruszyć praw innych i ich nie zranić. Przejawami asertywności są też: umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał, autentyczność, empatia, stanowczość, zdolność do samooceny.
Jak odmówić poznania się?
Krótkie zdanie w stylu: „Pięknie dziękuję, niestety…” w zupełności wystarczy. Jeśli i ty otrzymasz kiedyś odmowę, nie bierz jej sobie zbytnio do serca. W końcu lepiej jest od razu wiedzieć, że dana osoba nie jest zainteresowana pogłębieniem znajomości, niż być przez nią wodzonym za nos.
Jak odmawiać z klasą?
Powiedz: „Niestety, nie jestem ci w stanie pomóc w tej kwestii” albo: „Przykro mi, ale nie będzie to możliwe”. Odmawiając, nie tłumacz powodów, ale krótkie uzasadnienie może pomóc rozmówcy uporać się z odmową.
Jak mówić nie książka?
Sztuka mówienia NIE pomoże rozpoznać techniki manipulacji i nauczy, jak sobie radzić z osobami, które próbują innych oszukiwać i wykorzystywać. Pomoże nie tylko przejść własny program wytyczania osobistych granic wolności i niezależności, lecz nauczy również, jak egzekwować od innych ludzi poszanowanie tych granic.
Czy zawsze masz prawo powiedzieć NIE?
Asertywne odmawianie – schemat Podanie przyczyny jest czym innym niż przesadne przepraszanie. Pamiętaj, że masz prawo powiedzieć „nie”. Kiedy powiedziałeś już „nie”, nie sprawiaj wrażenia, jakbyś czekał, żeby cię przekonano, byś zmienił zdanie.
Jak komuś odmówić?
Odmawiaj w sposób stanowczy i jasny dla drugiej strony. Nie uśmiechaj się przy tym i nie kokietuj. Choć może ci się wydawać, że takie zachowanie uczyni twoją odmowę mniej bolesną, to w rzeczywistości druga strona odbiera to jako zachętę do dalszego proszenia ciebie.
Jak mówić nie w pracy?
Pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć co chcesz powiedzieć. Pokaż osobie, której musisz odmówić, że traktujesz jej słowa poważnie i że do powiedzenia „nie”, zmusza Cię nadmiar obowiązków. Odmawiając staraj się uniknąć wpadania w pułapkę bycia zbyt uniżonym i pokornym. W zwięzły sposób przekaż jedynie konieczne informacje.
Co blokuje asertywność?
Często asertywne zachowanie blokowane jest przez odczuwany lęk, czy stres wywołany sytuacją lub osobą, z którą rozmawiamy. Być może czujesz się wtedy onieśmielony i mimo dokładnej wiedzy jak zachować się asertywnie, po prostu nie możesz się przemóc.
Jak zachowuje się osoba asertywną?
Osoba asertywna czuje się swobodnie, odsłaniając (w rozsądnych granicach) siebie innym. Bez nadmiernego lęku, uczciwie i bezpośrednio buduje relacje, potrafi współpracować. Ma też adekwatną świadomość własnych mocnych i słabszych stron, dzięki czemu nie jest mocno zależna od chwilowych sukcesów i porażek.
Czy asertywność jest dobra?
Pamiętajmy jednak, że asertywność może bardzo dobrze wpłynąć na naszą wydajność i motywację do pracy. Przede wszystkim, kiedy jasno określamy nasze potrzeby i wyrażamy swoje zdanie, jednocześnie zwiększamy naszą pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Ułatwia nam też ona dobre kontakty z innymi.
Jak nie dać rabatu?
„Przykro mi, ale nie mogę dać Pani dodatkowego rabatu.” „Niestety ten termin jest zajęty i nie mogę Pani wtedy przyjąć.” „Przepraszam, ale nie mogę się na to zgodzić.” „Nie, nie, w tej sytuacji niestety nie mogę.”
Jak komuś odmówić związku?
Najlepiej powiedzieć wprost, że nie ma żadnych szans na związek. Tutaj dziewczyny mogą się liczyć z faktem, że chłopak przestanie się z nimi spotykać. Myślę, że podpowiedź o delikatnej odmowie, ma podłoże lęku przed zerwaniem kontaktu z fajnym mężczyzną.
Jak uprzejmie odrzucić ofertę?
Bądź bezpośredni i wyrażaj się z szacunkiem. Kontaktując się z pracodawcą w celu odrzucenia oferty, bądź uprzejmy i miły. Podziękuj za zaoferowaną ci możliwość współpracy. Odmawiając przyjęcia stanowiska bądź bezpośredni i po prostu przyznaj, że zdecydowałeś się na przyjęcie innej oferty.
Jak grzecznie zrezygnować z usługi?
– Wyjaśnij powód – „nie bo nie” to chyba najbardziej frustrująca odpowiedź. Dobrze jest wyjaśnić z jakiego powodu nie podejmiesz się współpracy. Warto być szczerym, w końcu z jakiegoś powodu chcesz odmówić. – Zaproponuj rozwiązanie – Być może znasz kogoś, kto byłby zainteresowany proponowaną współpracą?
Jak asertywnie przyjmować krytykę?
– instrukcja krok po kroku. W trudnej sytuacji, gdy po usłyszeniu cudzych słów czujesz emocje, które w Tobie wzbierają, weź najpierw głęboki oddech i spokojnie wysłuchaj do końca negatywnej oceny. Następnie, ze spokojem i zaciekawieniem, zadajesz pytanie o szczegóły takiej a nie innej oceny.
Jak kulturalnie odmówić pracodawcy?
Jak odmówić szefowi? Najlepiej zrobić to jak najprościej, pamiętając jednak o uprzejmości, podkreśleniu dlaczego nie możemy czegoś zrobić i mówieniu prawdy. Szefowi można odmówić, warto to podkreślić i zapamiętać. Pamiętajmy jednak, że zanim powiemy stanowcze nie, musimy się zastanowić, czy na pewno powinniśmy.