O ile w 2021 r. import pszenicy z Ukrainy do Polski wyniósł 3,1 tys. ton, to w 2022 r. było to już ok. 523 tys. ton, z kolei import kukurydzy również wzrósł z 6,2 tys. ton do 1854 tys. ton, zaś rzepaku – z 86 tys. ton do 662 tys. ton. Było to możliwe dzięki wprowadzonej przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w maju 2022 r. liberalizacji handlu z Ukrainą, polegającej na zniesieniu należności celnych przywozowych oraz zawieszenia kontyngentów taryfowych na towary importowane.
Ile ton zboża z Ukrainy jest w Polsce?
Ukraina wyeksportowała 10 mln ton do pięciu krajów „przyfrontowych”: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Do Polski wjechało ponad 4 mln ton zboża i nasion roślin oleistych, z tego tranzytem objęto 0,7 mln ton, a 3,4 mln ton zostało w kraju.
Do kogo należy zboże na Ukrainie?
— To jest półprawda, bo w Ukrainie działa kilkanaście agroholdingów, czyli gigantycznych firm produkujących żywność, m.in. zboże, które nawet nie są w rękach ukraińskich, bo to kapitał europejski: niemiecki, holenderski albo bliskowschodni — wymienia prof. Piecuch.
Skąd Polska bierze zboże?
Najwięcej zboża przywieziono ze Słowacji, Czech, Węgier, Dani, Niemiec i Argentyny. Pojawiły się też głosy, że zboża są przewożone do Polski z krajów trzecich tranzytem przez Słowację.
Gdzie trafia ukraińskie zboże?
80% jego zapasów zbóż zostało zakupionych w Ukrainie (przed wojną – 50%). Podczas realizacji inicjatywy ponad 725 000 ton pszenicy trafiło z ukraińskich portów do Etiopii, Jemenu, Afganistanu, Sudanu, Somalii, Kenii i Dżibuti.
Ile Polska importowała zboża z Ukrainy?
Dokąd trafia ukraińskie zboże?
Jaki procent światowego zboża pochodzi z Ukrainy?
Kraj ten głównie uprawia i eksportuje pszenicę, kukurydzę i jęczmień. Według Komisji Europejskiej Ukraina odpowiada za 10% światowego rynku pszenicy, 15% rynku kukurydzy i 13% rynku jęczmienia .
Czy Ukraina jest największym eksporterem pszenicy?
Dlaczego ukraińskie zboże jest tańsze?
Ukraińcy dysponują też zdecydowanie lepszej jakości ziemią i mają zdecydowanie niższe koszty pracy. Dodatkowo polscy rolnicy czują się oszukani, bo ukraińskie zboże miało jechać przez Polskę dalej. Tak zapewniali rządzący. W praktyce w dużej mierze trafia na polski rynek.
Do kogo należy rolnictwo na Ukrainie?
Tymczasem na Ukrainie występuje dualistyczna struktura rolna. Sektor indywidualny tworzą gospodarstwa rolne i gospodarstwa farmerskie. Łącznie zajmują one 48% gruntów rolnych, przynoszą 46% produkcji rolnej i zatrudniają 82% osób związanych z tym sektorem – mówi prof.
Ile Polacy mają ziemi na Ukrainie?
Polacy na Ukrainie – polska mniejszość narodowa na Ukrainie. Według oficjalnych danych jej liczebność wynosi 147,9 tysiąca. Najwięcej ukraińskich Polaków mieszka w obwodzie żytomierskim.
Kto jest największym producentem zbóż w Europie?
PRODUKCJA ZBÓŻ NA ŚWIECIE – Francja jest największym producentem ziarna zbóż w UE z produkcją 67,3 mln ton, co stanowiło 22 proc. całkowitej produkcji UE.
Kto jest największym importerem zboża na świecie?
Kto jest największym producentem zbóż na Ukrainie?
Ile Ukrainą produkuje milionów ton zboża?
Co się dzieje z ukraińskim zbożem?
Ile ton zboża zalega w Polsce?
Dodał, że według szacunkowych danych w polskich magazynach zalega obecnie około 3,5-4 mln ton ziarna sprzed trwających żniw.
Ile ton zboża z Rosji?
Czy zboże z Ukrainy jest zdrowe?
Nad niekontrolowanym importem ukraińskiego zboża do Polski pochyliła się Najwyższa Izba Kontroli. Wyniki kontroli okazują się szokujące – aż 1/3 ukraińskiego zboża zawierała szkodliwe dla zdrowia substancje. Działania władz były niepoparte odpowiednimi analizami i nieskuteczne – informuje RMF24.
Czy Ukraina nadal handluje z Rosją?
Jaki jest problem z ukraińskim zbożem?
Komu Ukrainą sprzedaje zboże?
W ubiegłym roku większość pszenicy z Ukrainy trafiała do Hiszpanii, Egiptu i Indonezji, a kukurydza – do Hiszpanii i Chin. Na obecny eksport złożyła się tegoroczna pszenica oraz kukurydza pochodząca z ubiegłorocznych zbiorów.
Czy ukraińskie zboże jest gorsze?
– Zboże jest lepszej i gorszej jakości, to jest jasne. Natomiast po stronie ukraińskiej przez wiele tygodni stały wagony ze zbożem: 600-800 wagonów. Dzień w dzień czekały i tam naprawdę różne rzeczy się działy. Mówiliśmy w naszych branżowych rozmowach, że to zboże w końcu wyjdzie z tych wagonów i przyjdzie do nas.