Czy WNT wykazujemy w VAT UE?


Jeśli jesteś podatnikiem VAT-UE i dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych, to poza rozliczeniami podatkowymi (JPK) masz obowiązek składania w formie elektronicznej informacji VAT-UE. W informacji podsumowującej wykazujesz transakcje, takie jak: nabycie towaru od kontrahenta z UE (WNT)Jeśli posługujesz się numerem VAT-UE możesz wewnątrzwspólnotowo nabywać towary. Transakcje te wykazujesz w informacji podsumowującej. WNT to także przewóz towarów własnych z państwa członkowskiego do Polski. Takie nabycie jest opodatkowane stawką podatkową, właściwą dla dostawy takiego samego towaru w kraju.

Kiedy wykazać WNT w VAT UE?

Ważne, by jeszcze przed transakcją być zarejestrowanym jako podatnik VAT-UE. Obowiązek podatkowy w WNT powstaje w momencie wystawienia faktury przez podatnika, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, który jest przedmiotem WNT.

Co wykazujemy w deklaracji VAT UE?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów polega na dostawie towarów na rzecz podatnika unijnego z państwa UE innego niż Polska, które są transportowane z Polski do innego państwa UE. Musisz w informacji podać numer VAT UE kontrahenta poprzedzony kodem kraju oraz łączną wartość dokonanych na jego rzecz transakcji.

Czy numer VAT UE jest niezbędny przy WNT?

Numer VAT UE a WNT Odpowiedź brzmi: tak. Brak NIP-u unijnego nie wyklucza zaistnienia transakcji WNT. Należy mieć jednak na uwadze, że brak rejestracji dla celów VAT UE sprawia, że nie jest możliwe zastosowanie przez sprzedawcę stawki 0% VAT. Transakcja WNT nie zawsze jest objęta 0% stawką podatku od wartości dodanej!

Kiedy nie trzeba wykazywać WNT?

Jak z tego wynika, nie ma obowiązku rozliczenia WNT m.in. w przypadku drobnych przedsiębiorców, których sprzedaż jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Jak rozliczyć VAT od zakupu wewnątrzwspólnotowego?

Kiedy odliczamy VAT od WNT?

W ramach SLIM VAT 3 wdrożone zostało prawo do odliczenia VAT od WNT gdy został wykazany podatek VAT należny. Dzięki temu prawo do odliczenia VAT nie będzie uzależnione od posiadania faktury.

Co należy wykazać w VAT UE?

Informację podsumowującą VAT-UE należy składać jedynie za okresy, w których wystąpiła transakcja wewnątrzwspólnotowa. Nie ma obowiązku składania informacji zerowych. Transakcji importu usług od kontrahenta z UE nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Kiedy nie składamy VAT UE?

Przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem i nie dokonał on transakcji w danym okresie rozliczeniowym, nie ma on obowiązku składania informacji VAT-UE. Nie ma również konieczności umieszczania tzw. zerowych informacji, a więc takich, których dokonano z kontrahentem spoza UE.

Jak wpisać VAT UE?

Złóż zgłoszenie o rejestrację jako podatnik VAT UE Zgłoszenie możesz złożyć osobiście, wysłać pocztą lub złożyć elektronicznie – jako załącznik do wniosku o wpis działalności do CEIDG lub wniosku o zmianę wpisu w CEIDG bądź przez Portal Podatkowy.

Kiedy wykazuje WNT?

Art. Oznacza to, że transakcja WNT ma miejsce w sytuacji, gdy towar został przetransportowany z jednego kraju UE do drugiego. Z transakcją WNT ma do czynienia każdy czynny podatnik VAT, który nabywa towary z innego kraju UE.

Jak rozliczyć WNT bez rejestracji do VAT UE?

Brak rejestracji VAT UE nie wyklucza również możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT. Warunkiem odliczenia nie jest bowiem rejestracja dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jaka stawka VAT przy WNT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, co oznacza, że nie skutkuje obciążeniami w zakresie podatku VAT – podatnik nie wykazuje podatku należnego, posiadając równocześnie prawo do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Kiedy wykazać WNT w deklaracji VAT UE?

Podatnik dokonał WNT lub WDT w dniu 3 marca, faktura została wystawiona w dniu 5 kwietnia – obowiązek podatkowy powstaje 5 kwietnia – transakcje należy wykazać w JPK_V7 za kwiecień.

Jak wykazać WNT w JPK?

W przypadku wystąpienia transakcji trójstronnej uproszczonej, w której podatnik jest drugim w kolejności podatnikiem (rozpoznanie transakcji WNT) należy taką transakcję odpowiednio oznaczyć w nowym JPK_V7 symbolem TT_WNT.

Czym się różni WDT od WNT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) to, w uproszczeniu, „odwrócenie” procedury WNT. Polega ona na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w wyniku czego towar jest wywożony z Polski do innego kraju członkowskiego UE.

Czy WNT można wykazać w kolejnym miesiącu?

Transakcja WNT nie została rozliczona w momencie powstania obowiązku podatkowego, ale że nie minął jeszcze okres 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym transakcja WNT winna być rozliczona (mija w sierpniu), to przedsiębiorca może dokonać korekty JPK_V7 za maj i wykazać podatek VAT należny, jak również naliczony.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u kupującego?

Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli natomiast przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłaty.

Kiedy informacja podsumowująca VAT UE?

Deklarację złóż elektronicznie w urzędzie do 25. dnia następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji lub w którym dokonałeś przemieszczenia towarów lub zmiany w zakresie procedury magazynu typu call-off stock.

Kiedy zgłoszenie do VAT UE?

Należy go złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT.

Kiedy WNT nie występuje?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dotyczy niektórych towarów nabywanych przez niektórych podatników w niewielkim rozmiarze. Jest to zwolnienie podmiotowe niezależne od zwolnienia podmiotowego – limitu przejścia na VAT.

Jak rozliczyć VAT od zakupu z UE?

Jeśli sprowadzasz towary z państw trzecich na rzecz konsumentów z państw Unii Europejskiej, możesz rozliczyć VAT w jednym okienku. Służy do tego IOSS – importowy punkt kompleksowej obsługi (Import One Stop Shop). Możesz zarejestrować się w systemie IOSS w Polsce, składać tu miesięczne deklaracje VAT i wpłacać podatek.

Gdzie wykazać WNT?

Jak wykazać zakup w ramach Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT)? Zakup WNT należy wykazać zarówno po stronie kosztów, jak również po stronie przychodów (wpis tylko do rejestru sprzedaży VAT). W pierwszej kolejności przejdź do sekcji KOSZTY. Następnie wybierz polecenie KOSZT.

Jak rozliczyć fakturę WNT?

W przypadku faktury WNT, podatek VAT jest naliczany zarówno przez dostawcę, jak i nabywcę, co pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Nabywca ma obowiązek wykazania zarówno VAT należnego, jak i naliczonego w swojej deklaracji podatkowej, co często określa się jako mechanizm odwrotnego obciążenia.

Kto płaci VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie?

Zgodnie z zasadą ogólną, transakcje między przedsiębiorcami z różnych krajów Unii Europejskiej są opodatkowane VAT w kraju nabywcy towaru. Natomiast w kraju sprzedawcy stosuje się stawkę 0% VAT lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie usług wykazuje się w VAT UE?

Informację podsumowującą VAT UE powinien złożyć podatnik VAT czynny po dokonaniu w danym okresie rozliczeniowym określonych czynności, takich jak: nabycie towarów od kontrahenta z Unii Europejskiej – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)

Kategorie Vat