Kwota na jaką wystawiona jest refaktura powinna być równa pierwotnej fakturze sprzedaży, choć zdarzyć się może, że jej wartość zostanie zmieniona. Możliwe jest powiększenie jej o marżę oraz prowizję, spora część przedsiębiorców decyduje się na zwiększenie pierwotnej kwoty w związku z pośrednictwem.
Czy refaktura musi być w tym samym miesiacu?
Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – zasadniczym terminem jest 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa.
Jaka kwota na Refakturze?
Czy można narzucać marże przy refakturowaniu? Podczas refakturowania pośrednik wystawia swojemu klientowi fakturę za usługę. Jednak na tej fakturze muszą znajdować się takie kwoty, jakie zostały umieszczone na fakturze pierwotnej.
Jak prawidłowo refakturować koszty?
Istotą refaktury jest to, że powinna być ona wystawiona w wartości nienaruszonej, czyli w takiej wartości oraz formie, w jakiej podmiot odsprzedający ją zakupił. Oznacza to, że usługa refakturowana nie powinna być powiększona o dodatkową marżę, prowizję czy inne koszty, ani w żaden sposób ulepszana.
Czego nie można refakturować?
Nie można refakturować kosztów usługi, którą w całości najpierw wykorzystał sam podatnik. Podmiot refakturujący może natomiast korzystać z części usług, na które wystawiona została faktura pierwotna.
Jaki jest termin na wystawienie refaktury?
Refaktura powinna być wystawiona w ciągu 7 dni od daty dostawy towaru lub zakończenia wykonania usługi. Obowiązek podatkowy VAT powstaje na zasadach ogólnych, tak więc data zakończenia wykonania usługi określa obowiązek podatkowy.
Jaka powinna być data sprzedaży na Refakturze?
Czy refaktura jest opodatkowana?
Celem refakturowania jest bowiem przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, pomimo że podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. Refaktura powinna zatem być opodatkowana VAT a w swojej treści powinna uwzględniać treść faktury pierwotnej.
Czy refaktura to faktura?
przy dokonywaniu odsprzedaży usługi na finalnego odbiorcę zostaje na niego wystawiona faktura VAT, czyli refaktura uwzględniająca taką samą stawkę VAT jaka została zastosowana w fakturze pierwotnej, która została wystawiona przez usługodawcę na podatnika.
Co wpisać na Refakturze?
Refaktura powinna zawierać wyszczególnioną kwotę netto, brutto oraz wartość podatku VAT. Na dokumencie musi znaleźć się również data wykonania usługi lub dostarczenia zamówionego produktu. Refakturę należy oznaczyć kolejnym numerem — chodzi o łatwość późniejszego identyfikowania dokumentu sprzedaży.
Jaki termin płatności na Refakturze?
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy Refakturze?
Jednak w przypadku refaktury, obowiązek podatkowy dla nabywcy powstanie w dacie wystawienia refaktury, a nie w dacie wystawienia faktury pierwotnej.
Czy do refaktury potrzebna jest umowa?
(sygn. akt nr IPPB3/423-235/09-2/EŻ). Podatnik powinien przy tym pamiętać, że refakturowanie usług jest możliwe jedynie w przypadku, gdy strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie stanowi sprzedaż uboczną służącą realizacji zawartej umowy.
Czy refaktura musi być wystawiona w tym samym miesiącu?
Refaktura nie musi zawierać określenia „REFAKTURA”- jest to element fakultatywny, Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – ostatecznym terminem jest 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa.
Czy osoba fizyczna może refakturować?
Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji formalnym nabywcą świadczenia jest osoba fizyczna (zgodne z umową), a faktycznym korzystającym z nich spółka, wówczas powinno być dokonane refakturowanie, czyli odsprzedaż usługi; zasadę taką odpowiednio stosuje się w przypadku odsprzedaży towaru (np. energia).
Kiedy powstaje przychód z refaktury?
podatnik (wynajmujący) powinien ustalać przychód w dacie wystawienia refaktury (o ile wcześniej nie nastąpi zapłata), bez względu na to jakiego okresu dotyczy refaktura. Strony umowy najmu mogą jednak postanowić, że media będą rozliczane w okresach rozliczeniowych.
Jaki termin płatności na Refakturze?
Czy można wystawić fakturę w następnym miesiącu?
Mówiąc inaczej, faktura może zostać wystawiona przed sprzedażą, jednak nie wcześniej niż 60. dnia przed nią. Termin ten dotyczy zarówno wykonania usługi lub dokonania dostawy towaru, jak i otrzymania całości bądź części zapłaty przed sprzedażą.
Kiedy wystawić refakturę za media?
Dla celów podatkowych przyjęto zasadę ogólną, z której wynika, iż refakturowanie można wykorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy obie strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym – np. umowa najmu, wtedy może nastąpić refakturowanie wydatków za media.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy Refakturze?
Jednak w przypadku refaktury, obowiązek podatkowy dla nabywcy powstanie w dacie wystawienia refaktury, a nie w dacie wystawienia faktury pierwotnej.
Czy refaktura jest kosztem?
Jak refakturować rachunek?
Refaktury są wystawiane w taki sam sposób jak tradycyjne faktury sprzedażowe. W nagłówku nie umieszcza się wyrażenia „refaktura”, lecz „faktura”. Dokument ten nie musi być odzwierciedleniem pierwotnej faktury, jednak musi zawierać wszystkie informacje, które wymagane są na zwykłych fakturat VAT.
Czy do refaktury trzeba dołączyć fakturę?
do refaktury konieczne jest dołączenie kopii faktury pierwotnej.
Po jakim kursie wystawić refakturę?
30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, czyli po średnim kursie ogłoszonym przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Dotyczy to zarówno pierwotnej faktury, jak i refaktury.
Czy osoba prywatna może wystawić refakturę za media?
Czy za najem prywatny można wystawiać faktury VAT? W pliku JPK wynajem mieszkania należy wykazać jako czynność zwolnioną. Refaktura mediów będzie czynnością opodatkowaną, od której będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Na żądanie najemcy mogą Państwo wystawić fakturę.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy refakturowaniu?
W związku z tym obowiązek podatkowy przy refakturowaniu wydatków za media powstaje co do zasady w dacie wystawienia faktury, pod warunkiem że faktura została wystawiona w terminie określonym przepisami.