Czy prowadzenie restauracji się opłaca?


Eksperci przyznają, że to biznes bardzo niepewny, szczególnie właśnie w czasie pandemii COVID-19. Jednocześnie mówią, że jeżeli kuchnia jest pasją, to gastronomia może być sposobem na dobre zarobki i satysfakcjonującą pracę.Podsumowując, prowadzenie własnej restauracji wciąż może się opłacać. Warto jednak od początku mieć pomysł na własną działalność i kierować swoją ofertę do określonej grupy odbiorców.

Ile zysku przynosi restauracja?

Pomijając ekstrema – z jednej strony lokale ekskluzywne, o wyjątkowej pozycji na rynku, a z drugiej kompletnie sobie nieradzące – można przyjąć, że najczęściej w biznesie gastronomicznym spotyka się zyski w wysokości około 10-15% EBITDA i wówczas właściciel uznaje je za zadowalające.

Ile zarabia się na własnej restauracji?

Wynika z niej, że 30-40% to koszt surowców, 25% to obsługa oraz przygotowanie, 10-15% to koszt związany z mediami oraz opłatami stałymi a kolejne 10-15% to podatki. Marża restauracji wynosi 8-10%.

Jakie są koszty prowadzenia restauracji?

Koszty prowadzenia średniej wielkości restauracji mogą dobić nawet do 60-70 tysięcy miesięcznie. W tę kwotę wlicza się oczywiście koszt wynajmu lokalu, czy koszt pracowników. Są także opłaty, o których często można zapomnieć: koszt koncesji na sprzedaż alkoholu, koszt licencji muzycznych, opłaty za płatności kartą.

Ile można zarobić na małej gastronomii?

Ile zarabia się na własnej restauracji?

Wynika z niej, że 30-40% to koszt surowców, 25% to obsługa oraz przygotowanie, 10-15% to koszt związany z mediami oraz opłatami stałymi a kolejne 10-15% to podatki. Marża restauracji wynosi 8-10%.

Ile zarabia restauracja miesiecznie?

Ile trzeba mieć pieniędzy na otwarcie restauracji?

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tak proste jak może się wydawać. Wymaga ogromnego wkładu pracy oraz pieniędzy, ponieważ specjaliści szacują, że otworzenie działalności w tej branży kosztować może od 300.000 zł do 500.000 zł. Jakie są formalności związane z otworzeniem własnej restauracji?

Czy pizzeria to dobry biznes?

Jeśli interesuje Cię tradycyjna włoska pizzeria, pomysł na biznes jest całkiem dobry. Polacy coraz częściej podróżują i poszukują nowych smaków, a po powrocie do domu starają się odtworzyć wspomnienia z letnich wyjazdów. Delikatne, cienkie i chrupiące ciasto znajduje coraz szersze grono zwolenników.

Czy oplaca się otworzyc bistro?

Chociaż jest to niełatwy biznes, daje mnóstwo satysfakcji – szczególnie tym, którzy lubią gotować. Otwarcie małej gastronomii wymaga sporo pracy i zaangażowania. Należy opracować koncepcję restauracji, dopełnić wszystkie formalności oraz zadbać o odpowiedni marketing, który pozwoli firmie odnieść sukces.

Jaka powinna być marża w gastronomii?

Ile potrzeba pieniędzy na otwarcie baru?

Niezbędne może okazać się zatrudnienie pracowników do pomocy. Szacunkowe koszt otwarcia baru kanapkowego to ok. 50 000-70 000 zł. Jeżeli planujesz od razu zainwestować w większy lokal, wydatki mogą przekroczyć 100 000 zł.

Ile prądu zużywa restauracja?

Jak wydatki te przekładają się na konkretne zużycie energii elektrycznej? Stumetrowa restauracja potrzebuje średnio 38,6 kWh energii miesięcznie na oświetlenie 1 m powierzchni, 34,7 kWh na chłodzenie i mrożenie, 110,4 kWh na ogrzewanie. 80,1 kWh energii zabierają urządzenia kuchenne, a 14,4 wszystkie pozostałe sprzęty.

Jak otworzyć własne gastro?

Otworzenie działalności gastronomicznej wymaga tradycyjnego zarejestrowania firmy w CEIDG oraz zgłoszenia jej do Urzędu Skarbowego i ZUS.

Ile kosztuje własny bar?

Niemniej wydatki na inwestycję we własny pub zależą głównie od lokalu – jego stanu technicznego i zakresu prac, jakie trzeba włożyć w wykończenie. Koszty, z którymi trzeba się liczyć, zaczynają się od kilkudziesięciu (30 000 – 40 000 zł), a kończą nawet na kilkuset tysiącach zł.

Co trzeba zrobić aby otworzyć restauracje?

Aby móc prowadzić działalność w danym lokalu, należy więc uzyskać pozwolenie m.in. od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W tym celu w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w Sanepidzie wniosek zgłoszeniowy, w którym znajdą się informacje dotyczące lokalu i panujących w nim warunków.

Jak obliczyc wartosc restauracji?

Przykładowe wyliczenie food cost dla gastronomii Jest to procentowa wartość, którą oblicza się dzieląc koszt składników przez cenę potrawy w menu. Wzór na food cost wygląda następująco: (sumaryczny koszt produktów/cena dania w menu) × 100 proc.

Ile m2 na restauracje?

na 1 miejsce konsumenckie. Dla przykładu: restauracja (z obsługą kelnerską) na 100 miejsc konsumenckich będzie miała powierzchnię sali konsumenckiej wynoszącą od 140 do 160 mkw.

Jak rozmieścić stoliki w restauracji?

Kolejnym wymogiem było zachowanie odpowiedniej odległości między stolikami. Powinna ona wynosić minimum 2 metry (pomiędzy brzegami blatów). W przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metra ponad blat, stoliki powinny być oddalone od siebie o minimum 1 metr.

Jakie wymagania musi spełniać lokal gastronomiczny?

Zarówno ściany, jak i sufity w pomieszczeniach gastronomicznych powinny być w jasnych kolorach, bez uszkodzeń i szczelin. Dolna część ścian korytarza do wysokości 1,5 m od podłogi musi być zmywalna. Pomieszczenia, w których znajduje się kuchnia nie mogą znajdować się poniżej poziomu terenu otaczającego budynek.

Ile zarabia się na własnej restauracji?

Wynika z niej, że 30-40% to koszt surowców, 25% to obsługa oraz przygotowanie, 10-15% to koszt związany z mediami oraz opłatami stałymi a kolejne 10-15% to podatki. Marża restauracji wynosi 8-10%.

Ile godzin pracuje szef kuchni?

Ile zarabia się na burgerze?

Cały czas też macie do dyspozycji tyle promocji na każdą okazję, ile nie znajdziecie nigdzie indziej. „Chcieliśmy pokazać, że realny zarobek restauratora to 8-10 proc., czyli z burgera za 25 zł mamy na koniec dnia 2,5 zł” — wyjaśnia. „Niektóre osoby były zaskoczone, że zarobek to jest te 8-10 proc.

W jakich godzinach pracuje kelner?

Praca jest ciężka, często po 16 godzin dziennie. Wszystko zależy od ruchu w lokalu, jego wielkości, wymagań pracodawcy, ale do najlżejszych z pewnością nie należy.

Ile kosztuje otwarcie małej restauracji?

Koszt otwarcia restauracji jest różny w zależności od wielkości lokalu, lokalizacji i miasta. Musimy mieć jednak co najmniej 300-500 tys. złotych.

Czy można dostac dofinansowanie na otwarcie restauracji?

Jedyną bezzwrotną dotacją na otwarcie lokalu jest ta z Urzędu Pracy. Maksymalna kwota o jaką możesz się starać to około 25 tysięcy złotych – w zależności od miejscowości. Nie jest to więc dużo, ale wystarczy na małą gastronomię i może stanowić dodatkową podporę dla Twoich oszczędności.