Producent lub dostawca, co do zasady, nie może ograniczać dystrybutorom swoich produktów prawa do ich sprzedaży przez Internet. Kłóci się to bowiem z zasadą wolnego rynku, na którym każdy ma prawo działać w sposób uznany przez siebie za najlepszy, o ile nie narusza to wyraźnie ustanowionych przepisów.W Polsce, producent ma prawo do zakazu sprzedaży swoich produktów, jeśli spełnione są określone warunki. Przede wszystkim, producent musi posiadać prawa autorskie lub prawa własności intelektualnej do swojego produktu. Jeśli takie prawa istnieją, producent może wprowadzić zakaz sprzedaży swoich produktów.
Czy producent może zakazać sprzedaży swoich produktów?
Mianowicie dopuszcza możliwość, aby producent mógł ograniczyć sprzedaż czy reklamę swoich markowych produktów poprzez takie strony internetowe, które nie spełniają określonych przez niego wymogów jakościowych. Dotyczy to nie tylko platform sprzedażowych, ale także porównywarek cen czy wyszukiwarek internetowych.
Czy producent może odmówić sprzedaży?
Niezależnie od przyczyny, poza niewielkimi wyjątkami, nie ma prawa odmówić nam sprzedania towaru lub wykonania usługi. Z jednej strony może się wydawać, że jeżeli prowadzimy sklep, to my decydujemy, co w nim sprzedajemy i kogo obsługujemy.
Czy można zakazać sprzedaży na Allegro?
Przyjmuje się również, że uzasadniony jest zakaz sprzedaży dóbr luksusowych za pośrednictwem aukcji internetowych typu Allegro czy eBay, pod warunkiem że zostanie wykazane, że ze względu na okoliczności w danej sprawie, negatywnie wpłynie to na renomę i wizerunek marki.
W jakich sytuacjach można odmówić sprzedaży?
Sprzedawcy tolerują najróżniejsze zachowania klientów, jednak jeśli mierzą się z agresywną postawą czy groźbami ze strony nabywcy, mają prawo odmówić sprzedaży. Z brakiem możliwości kupna wybranych towarów powinny liczyć się także osoby, które nie przestrzegają pandemicznych obostrzeń.
Czy kasjer może odmówić sprzedaży produktu?
Przepisy prawa stoją w pełni po stronie sprzedawcy. Nie obligują go do wydawania reszty z gotówki za zakupy. Kasjer wedle przepisów może nawet odmówić sprzedaży, gdy nie może wydać reszty.
Co grozi za odmowe sprzedaży?
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.
Czy można wyrzucić klienta ze sklepu?
Chyba większości sprzedawcom przytrafił się choć raz klient zachowujący się w sposób wulgarny czy agresywny. Co z takim gagatkiem zrobić? Wcale nie chroni go kodeks wykroczeń zabraniający odmowy zawarcia transakcji bez uzasadnionej przyczyny. Wyrzucenie awanturującego się klienta jak najbardziej jest legalne.
Czy sklep ma obowiązek sprzedać towar?
W normalnym sklepie jeśli jest pomyłka w cenie na korzyść klienta, to sprzedawca ma obowiązek sprzedać towar w tej cenie, to wynika z praw konsumenta.
Czego nie wolno sprzedawać na Allegro?
Na Allegro nie możesz sprzedawać przedmiotów nieoryginalnych (tak zwanych podróbek). Zabroniona jest sprzedaż przedmiotów, które w jakikolwiek sposób naruszają prawa innych osób, w tym prawa znaku towarowego, handlowego, firmowego (marki towaru) i oznaczeń pochodzenia.
Czy kupowanie na Aliexpress i sprzedawanie na Allegro jest legalne?
Odpowiedź brzmi: tak, jest legalna, pod warunkiem spełnienia pewnych formalności. Przede wszystkim, musisz pamiętać o opłaceniu podatku VAT oraz cła.
Co oznacza sprzedaż pasywna?
Definicja. Sprzedaż pasywna to sprzedaż dokonywana klientom, do których sprzedawca nie był aktywnie kierowany .
Co nie może być przedmiotem sprzedaży?
45 k.c.), o ile mogą stanowić na podstawie przepisów przedmiot obrotu (nie mogą być przedmiotem umowy sprzedaży rzeczy wyłączone z obrotu, jak na przykład dobra publiczne, zabytki historyczne czy narkotyki), a także wszelkie energie, zwierzęta, prawa majątkowe, jak i zbiory tych praw lub rzeczy.
Czy można sprzedawać czyjeś produkty?
Tak, można sprzedawać czyjeś produkty, o ile posiada się odpowiednie uprawnienia lub umowę z właścicielem produktów.
Czym nie można handlować?
Dotyczy to m.in. gazu ziemnego, ropy naftowej, niektórych wyrobów drzewnych, cementowych, żelaznych i stalowych. Pośredni zakaz sprzedaży może dotyczyć zarówno określonych kategorii produktów, jak i grup kupujących oraz sprzedających.
Co grozi sprzedawcy za nie sprzedanie produktu?
Zgodnie z tym przepisem „kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny”.
Czy kasjer może odmówić sprzedaży, gdy nie ma jak wydać?
Warto wiedzieć, że o przysłowiowy grosik nie ma się co wykłócać, bo polskie prawo nie zobowiązuje sprzedawcy do wydawania reszty, co potwierdza UOKiK. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie odliczoną kwotę lub kartę płatniczą. Gdy sprzedawca nie ma jak wydać reszty, może nawet anulować sprzedaż produktu.
Kiedy można nie obsłużyć klienta?
Co do zasady, w art. 138 kodeksu wykroczeń chodziło o to, że usługodawca może odmówić wykonania usługi tylko jeśli uniemożliwiają mu to okoliczności o charakterze zewnętrznym, takie jak brak materiałów, awaria sprzętu, choroba, urlop, czy nawet zachowanie usługobiorcy.
Kiedy można odmówić sprzedaży?
Brak dostępności towaru – Jeśli dany produkt jest wyprzedany lub nie jest dostępny w danej chwili, sprzedawca może odmówić sprzedaży. Nieodpowiedni klient – Sprzedawca może odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie spełnia określonych kryteriów, takich jak wiek, uprawnienia lub status.
Czy firma może odmówić złożenia oferty?
Według art. 135 k.w. odmowa sprzedaży stanowi wykroczenie, gdy jest nieuzasadniona, a nie bezprawna Pozwala to przyjąć, że sprzedawca ma prawo odmówić sprzedania klientowi towaru także w innych przypadkach niż te, w których sprzedaży wprost zabraniają obowiązujące przepisy.
Czy można zabronić wejścia do sklepu?
do sklepu, restauracji czy kawiarni podejmuje – co do zasady – właściciel tego lokalu. Właściciel takiego lokalu może, ale nie musi zezwalać na przebywanie w tym lokalu zwierząt. Do takiego lokalu nie można zakazać wstępu tylko psu asystującemu osobie z niepełnosprawnością.
Czy sprzedawca ma prawo przeszukać klienta?
Tylko policja jest uprawniona do przeszukania konsumenta. Podczas zatrzymania, klient może na własne żądanie poddać się przeszukaniu przez ochroniarzy po to, aby nie tracić czasu i udowodnić bezpodstawność zarzutów. Dla celów dowodowych konsument powinien zadbać o obecność świadków.
Czy można kogoś nie wpuścić do sklepu?
nr 46, poz. 275 ze zm.) ten, kto zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.
Czy możesz poprosić kogoś o opuszczenie sklepu?
Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że sklep jest własnością prywatną: tak jak twój własny dom, masz prawo poprosić kogokolwiek o opuszczenie go . Nie potrzebujesz powodu – w istocie, prawie zawsze dobrym pomysłem jest w ogóle nie podawać powodu.
Ile można sprzedać na Allegro bez ryzyka kłopotów?
Kiedy Allegro zgłasza do urzędu skarbowego?
Przychody ze sprzedaży przedmiotów zakupionych w ciągu ostatnich 6 miesięcy podlegają opodatkowaniu. Sprzedaż przedmiotów posiadanych dłużej niż 6 miesięcy jest zwolniona z opodatkowania. Stała sprzedaż na platformach internetowych wymaga rejestracji działalności gospodarczej.