Czy można refakturować koszty transportu?


Refaktura kosztów transportu Refaktura jest wystawiana w wartości nienaruszonej, czyli w takiej wartości oraz formie, w jakiej podmiot refakturujący ją zakupił. W przypadku gdy ma miejsce refaktura usług transportu, należy zastosować stawkę VAT właściwą dla świadczonej usługi.Czy można refakturować koszty transportu? Podatnik może dokonać refakturowania kosztów nabytych usług transportowych na inny podmiot według stawki właściwej przedmiotowo dla tych usług tylko wtedy, gdy nabył je na podstawie umowy zawartej na rzecz i w imieniu tego podmiotu.

Czego nie można refakturować?

Nie można refakturować kosztów usługi, którą w całości najpierw wykorzystał sam podatnik. Podmiot refakturujący może natomiast korzystać z części usług, na które wystawiona została faktura pierwotna.

Kiedy można refakturować koszty?

Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – zasadniczym terminem jest 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa. Oczywiście inne terminy, o których mowa w art. 106i VATU, obowiązują również w przypadku wystawiania refaktur.

Co można refakturować?

Jak już wspomniałem w przykładzie powyżej, refakturować można niemal każdą usługę czy towar: nikogo nie zaskoczy refakturowanie energii elektrycznej czy pozostałych mediów. Częściej jednak przedsiębiorcy decydują się na refakturowanie kosztów zakupu usług niż towarów.

Jak prawidłowo refakturować na unijnego kontrahenta koszty transportu zakupionego przez niego towaru?

My refakturujemy koszty na zagranicznego odbiorcę na osobnej fakturze bez VAT jako usługę niepodlegającą opodatkowaniu na terytorium RP i wykazujemy w deklaracji VAT-7 w pozycji 21 „dostawa towarów i świadczenie usług poza terytorium RP”.

Czy można refakturować koszty paliwa?

Jeśli umowa Kancelarii z kontrahentem wyraźnie umożliwia przeniesienie kosztów na rzeczywistego nabywcę (klienta), to w ocenie Zainteresowanego można zastosować refakturę. Musi ona odzwierciedlać taką samą stawkę podatku, jaką zawiera faktura pierwotna oraz nie może doliczać żadnej marży.

Jak poprawnie wystawic Refakture?

Refaktura powinna zawierać wyszczególnioną kwotę netto, brutto oraz wartość podatku VAT. Na dokumencie musi znaleźć się również data wykonania usługi lub dostarczenia zamówionego produktu. Refakturę należy oznaczyć kolejnym numerem — chodzi o łatwość późniejszego identyfikowania dokumentu sprzedaży.

Czy osoba fizyczna może refakturować?

Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji formalnym nabywcą świadczenia jest osoba fizyczna (zgodne z umową), a faktycznym korzystającym z nich spółka, wówczas powinno być dokonane refakturowanie, czyli odsprzedaż usługi; zasadę taką odpowiednio stosuje się w przypadku odsprzedaży towaru (np. energia).

Jaka kwota na Refakturze?

Czy można narzucać marże przy refakturowaniu? Podczas refakturowania pośrednik wystawia swojemu klientowi fakturę za usługę. Jednak na tej fakturze muszą znajdować się takie kwoty, jakie zostały umieszczone na fakturze pierwotnej.

Czy refakturowanie jest sprzedażą?

Odpowiadając na drugie pytanie – tak, refakturowanie stanowi osobną usługę, i jest ponowną sprzedażą jakiegoś świadczenia. W praktyce w obrocie występują dwie czynności – pierwsza, gdy przedsiębiorca nabywa usługę oraz druga, gdy tę usługę zbywa na rzecz jej odbiorcy końcowego.

Jak księgować koszty do refaktury?

Wszelkie koszty, które będą podlegać refakturowaniu, ewidencjonuje się na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. Natomiast wartość wystawionej refaktury odnosi się na pozostałe przychody operacyjne.

Czy do refaktury potrzebna jest umowa?

(sygn. akt nr IPPB3/423-235/09-2/EŻ). Podatnik powinien przy tym pamiętać, że refakturowanie usług jest możliwe jedynie w przypadku, gdy strony łączy umowa określająca sprzedaż o charakterze zasadniczym, zaś refakturowanie stanowi sprzedaż uboczną służącą realizacji zawartej umowy.

Czy do refaktury trzeba dołączyć fakturę?

do refaktury konieczne jest dołączenie kopii faktury pierwotnej.

W jaki sposób ująć koszty transportu na fakturze sprzedaży?

Wykazanie kosztów transportu na fakturze Sprzedający powinien wliczyć koszty transportu w cenę sprzedanego towaru i na fakturze koszty te ująć w jednej pozycji razem z towarem.

Czy koszty transportu zwiększają wartość towaru?

Wynika z tego, że koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla sprzedawanych towarów.

Jak zaksięgować fakturę za transport?

Transport – pozostały wydatek Jeżeli faktura sprzedaży obok pozycji transportu zawiera pozycję zakupu pozostałych wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to całość należy ująć w kolumnie 13 KPiR. W tym przypadku (pozostałe wydatki) nie trzeba oddzielnie księgować transportu.

Czy osoba fizyczna może refakturować?

Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji formalnym nabywcą świadczenia jest osoba fizyczna (zgodne z umową), a faktycznym korzystającym z nich spółka, wówczas powinno być dokonane refakturowanie, czyli odsprzedaż usługi; zasadę taką odpowiednio stosuje się w przypadku odsprzedaży towaru (np. energia).

Kiedy nota obciążeniowa a kiedy refaktura?

Nota obciążeniowa dokumentuje przede wszystkim zwrot kosztów poniesionych przez pełnomocnika lub pośrednika. W takim przypadku nie mamy do czynienia z zakupem usługi, którą następnie odsprzedajmy dalej (refakturujemy). Ponosimy jedynie pewien koszt, który od początku powinien ponieść nasz mocodawca.

Czy można refakturować paliwo bez koncesji?

możliwe jest refakturowanie kosztów paliwa na podstawie karty paliwowej. Wystawienie takiej refaktury jest dopuszczalne – posiadanie stosownej koncesji oraz zapłata akcyzy nie są w takich przypadkach wymagane.

Czy można refakturować podatek od nieruchomości?

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży bowiem na podatniku i to on jest zobowiązany do zapłaty należności z tego tytułu. Zatem, brak jest podstaw do odrębnego wydzielania tego podatku i jego refakturowania. Opłata stanowi część składową czynszu pozostając w związku ze świadczoną usługą najmu.

Ile paliwa można wrzucić w koszty?

W ustawie o PIT uregulowany został limit wydatków na paliwo i koszty eksploatacji samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno prywatnie, jak i służbowo na poziomie 75%.

Czy można refakturować koszty energii elektrycznej?

Czy refaktura musi być na tą samą kwotę?

Kwota na jaką wystawiona jest refaktura powinna być równa pierwotnej fakturze sprzedaży, choć zdarzyć się może, że jej wartość zostanie zmieniona. Możliwe jest powiększenie jej o marżę oraz prowizję, spora część przedsiębiorców decyduje się na zwiększenie pierwotnej kwoty w związku z pośrednictwem.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy Refakturze?

Jednak w przypadku refaktury, obowiązek podatkowy dla nabywcy powstanie w dacie wystawienia refaktury, a nie w dacie wystawienia faktury pierwotnej.

Kiedy nota obciążeniowa a kiedy refaktura?

Nota obciążeniowa dokumentuje przede wszystkim zwrot kosztów poniesionych przez pełnomocnika lub pośrednika. W takim przypadku nie mamy do czynienia z zakupem usługi, którą następnie odsprzedajmy dalej (refakturujemy). Ponosimy jedynie pewien koszt, który od początku powinien ponieść nasz mocodawca.

Jak zrobić refakturę kosztów?

Refaktura powinna być wystawiona w formie oraz w wartości faktury pierwotnej, czyli takiej, w której podmiot odsprzedający ją kupił. Nie wolno usługi z refaktury powiększać o dodatkową marżę, prowizję lub inne koszty.