Eksport usług wykazuje się w pliku JPK_V7 części deklaracyjnej w pozycji 11. Jeśli eksport usług dotyczy kontrahentów z innych krajów unijnych oraz miejsce świadczenia ustala się na podstawie art. 28b ustawy o VAT, wartość tych usług wykazujemy również w pozycji 12 pliku JPK_V7 części deklaracyjnej.W informacji podsumowującej wykazujemy również eksport usług, ale pod warunkiem, że:
jest wykonywany na rzecz podatnika unijnego zidentyfikowanego do celów VAT UE, który jest zobowiązany do rozliczenia VAT jako nabywca;
miejsce opodatkowania poza terytorium Polski ustaliliśmy na podstawie art. 28b ustawy o VAT;
usługa nie podlega w państwie UE zwolnieniu z VAT ani opodatkowaniu wg 0% stawki VAT (tj. zwolnieniu z prawem do odliczenia).
Czy sprzedaż usług wykazujemy w VAT UE?
Mimo iż usługi świadczone na rzecz unijnych kontrahentów nie są opodatkowane w Polsce, należy je wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE. Uwaga! W deklaracji podsumowującej wykazujesz świadczenie usług na rzecz kontrahenta z UE, które są opodatkowane w kraju siedziby nabywcy.
Co wykazujemy w VAT UE?
Druk ten jest wyłącznie informacyjny i nie wynika z niego podatek do zapłaty. Formularz VAT UE ma za zadanie informować o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych, stąd pełni przede wszystkim rolę informacyjną, a nie rozliczeniową.
Jak rozliczyć eksport usług?
Dokumentowanie i rozliczanie w deklaracji Jeżeli usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, należy ją udokumentować fakturą uproszczoną, tj. bez wykazania w niej kwoty podatku należnego. Faktura powinna zawierać adnotację: „odwrotne obciążenie”. Na jej podstawie zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie usługobiorca.
Jak zaksięgować sprzedaż usług do UE?
Fakturę sprzedaży za świadczone usługi dla podatnika VAT UE księgujemy w kwocie netto do ksiąg, a więc do sekcji księgowania KH/KPiR, zaś sam VAT do rejestru VAT, a więc do sekcji „Rejestr VAT”.
Kiedy WDT, a kiedy eksport usług?
Eksport jest to wywóz towarów z terytorium Polski do innego kraju poza Unię Europejską do tzw. kraju trzeciego. Natomiast wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów WDT dotyczy wywozu towarów z Polski do innego kraju znajdującego się na terenie Unii Europejskiej.
Której transakcji nie wykazujemy w informacji podsumowującej VAT UE?
Jednym z rodzajów transakcji z uczestnictwem podmiotów z krajów Unii Europejskiej, których nie uwzględnia się w informacji podsumowującej jest import usług. Pomimo nabycia usług z krajów unijnych przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania wartości zakupionych usług w deklaracji VAT UE.
Jak wykazać wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?
Jak udokumentować wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług? Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług powinno zostać udokumentowane fakturą. W sytuacji, gdy usługobiorcą jest podatnik z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na dokumencie sprzedaży powinny pojawić się dodatkowo NIP UE sprzedawcy oraz nabywcy.
Kiedy VAT UE usługi?
Informację VAT-UE należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej. Termin sporządzenia i wysłania informacji podsumowującej mija 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiło WNT/ WDT/ wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług/ przemieszczenie w ramach call-off stock.
Czy import usług zwolnionych z VAT należy wykazać w deklaracji VAT UE?
a u podatników zwolnionych z VAT import usług art. 28b należy ująć w deklaracji VAT-9M, wówczas taką transakcję należy ująć w pozycji 12 i 13.
Jak wykazać w JPK eksport usług?
Eksport usług wykazuje się w pliku JPK_V7 części deklaracyjnej w pozycji 11. Jeśli eksport usług dotyczy kontrahentów z innych krajów unijnych oraz miejsce świadczenia ustala się na podstawie art. 28b ustawy o VAT, wartość tych usług wykazujemy również w pozycji 12 pliku JPK_V7 części deklaracyjnej.
W jaki sposób można eksportować usługi?
Na przykład możesz eksportować swoją usługę bezpośrednio do swojego nabywcy na rynku eksportowym, takiego jak inna firma lub konsument. Możesz też eksportować za pośrednictwem platform e-commerce . Jeśli ma to zastosowanie, czy Twoja firma ma niezbędną ochronę własności intelektualnej za granicą?
Gdzie w deklaracji VAT-7 wykazać eksport usług?
Rozliczenie eksportu usług w deklaracji VAT Wartość świadczenia ujmujemy w deklaracji VAT-7 i VAT-7K w pozycji 11. Wartość eksportowanych usług należy wykazać w deklaracji VAT za miesiąc/kwartał, w którym powstałby obowiązek podatkowy, w przypadku, gdyby usługi były świadczone w kraju.
Jakie usługi w deklaracji VAT UE?
100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT mówi o tym, jakie usługi należy wskazać w informacji podsumowującej, czyli deklaracji VAT UE. Są to usługi świadczone na rzecz innych podatników z krajów Unii Europejskiej i osób prawnych, które są zarejestrowane dla celów VAT UE, a zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca.
Jak rozliczyć VAT UE?
Jak wystawić fakturę VAT za usługę wykonaną dla kontrahenta unijnego?
W danych odbiorcy należy oznaczyć kraj oraz wpisać numer NIP. W przypadku kontrahentów z krajów UE należy wprowadzić numer VAT UE. Następnie należy wybrać stawkę „NIE PODL. UE”, która jest odpowiednia dla wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług na rzecz kontrahentów będących podatnikami.
Jak wykazać wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług?
Jak udokumentować wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług? Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług powinno zostać udokumentowane fakturą. W sytuacji, gdy usługobiorcą jest podatnik z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na dokumencie sprzedaży powinny pojawić się dodatkowo NIP UE sprzedawcy oraz nabywcy.
Czy import usług zwolnionych z VAT należy wykazać w deklaracji VAT UE?
a u podatników zwolnionych z VAT import usług art. 28b należy ująć w deklaracji VAT-9M, wówczas taką transakcję należy ująć w pozycji 12 i 13.
Czy usług budowlane wykazuje się w deklaracji VAT UE?
Świadczenie usług budowlanych nie wymaga wykazywania ich informacji podsumowującej VAT-UE, jeżeli byłyby one wykonywane na terytorium Unii. Zgodnie z przepisami na VAT-UE wykazywane są tylko usługi, do których ma zastosowanie art.
Jaka stawka VAT przy sprzedaży usług do UE?
W jaki sposób powinna być opodatkowana transakcja? Usługa wstępu podlega opodatkowaniu w kraju, gdzie targi faktycznie się odbywają, a więc ma to miejsce w Polsce. Faktura dokumentująca taką usługę będzie opodatkowana w Polsce zgodnie z polskim podatkiem VAT według stawki podstawowej, tj. 23%.
Czy WDT wykazuje się w VAT UE?
Informacja podsumowująca VAT-UE Oprócz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) informacja VAT-UE zawiera dane o dokonanych: wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów; wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług; przesunięciach w ramach call of stock.
Kiedy nie ma WDT?
W przepisach ustawy o podatku VAT (art. 13 ust. 4) zostały zapisane pewne wyjątki kiedy dostawa towarów nie może zostać uznana za WDT: Jeżeli towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jakie transakcję wykazujemy w VAT UE?
W deklaracji VAT-UE Podatnik wykazuje natomiast wyłącznie pewnego rodzaju transakcje sprzedażowe lub kosztowe.
Jak rozliczyć zakup usługi z UE?
Podatnik zwolniony z podatku VAT w przypadku zakupu usługi na terytorium UE jest także zobowiązany do rozliczenia importu usług art. 28b, jeśli miał miejsce wewnątrzwspólnotowy zakup usługi. Przy czym zobligowany jest on do naliczenia podatku VAT po swojej stronie i wpłacenia go do urzędu skarbowego.
Kiedy nie składamy VAT UE?
Przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem i nie dokonał on transakcji w danym okresie rozliczeniowym, nie ma on obowiązku składania informacji VAT-UE. Nie ma również konieczności umieszczania tzw. zerowych informacji, a więc takich, których dokonano z kontrahentem spoza UE.
Czy nabycie usług wykazujemy w VAT UE?
Podatnik nie wykazuje w informacji VAT-UE usług, które nabył od unijnych kontrahentów. Dlatego też należy uznać, iż import usług nie jest wykazywany w informacji podsumowującej.