W poz. 27 i 28 deklaracji VAT-7 wykazuje się import usług świadczonych przez podmioty spoza Unii Europejskiej, np. przez podatników z Rosji, Chin, RPA, USA, Australii, itd.Odpowiedź W poz. 27 i 28 deklaracji VAT-7 wykazuje się import usług świadczonych przez podmioty spoza Unii Europejskiej, np. przez podatników z Rosji, Chin, RPA, USA, Australii, itd.
Kiedy VAT-27?
Informacje VAT-27 składa się więc wyłącznie za okresy miesięczne niezależnie od tego, czy podatnik dla celów VAT składa deklaracje miesięczne, czy kwartalne. Składając deklarację VAT kwartalnie informację podsumowującą składa się miesięcznie do 25 dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Co wykazujemy w pozycji 22 deklaracji VAT-7?
W wierszu tym wykazuje się również transakcje opodatkowane wg stawki 22% (podstawa opodatkowania i podatek należny), jeżeli zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, wystąpił taki przypadek, a także uwzględniane są korekty takich transakcji, jeżeli …
Kiedy art 28b, a kiedy nie?
Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik, będący usługobiorcą, posiada siedzibę działalności. Jeśli jej brak, należy wziąć pod uwagę stałe miejsce prowadzenia działalności, a jeśli jego również nie ma, stałe miejsce zamieszkania lub pobytu.
Gdzie w deklaracji VAT-7 wykazać import towarów?
Reasumując, zgodnie z zaleceniem MF przy odprawie celnej w Polsce, import towarów w JPK V7 należy wykazywać na podstawie dokumentu SAD/PZC, gdzie jako dane kontrahenta ujmuje się dane kontrahenta z kraju trzeciego. Pozostałe informacje należy uzupełnić zgodnie z dokumentem celnym.
Kiedy wpisujemy na fakturze odwrotne obciążenie?
Jak wysłać VAT 27?
Formularz VAT-27 służył do wykazywania transakcji krajowych rozliczanych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zatem ze względu na likwidację odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych, obowiązek składania deklaracji VAT-27 został zniesiony poprzez uchylenie przepisu jego dotyczącego.
Gdzie w deklaracji VAT-7 wykazać korektę VAT naliczonego?
Gdzie w deklaracji VAT wykazać odwrotne obciążenie?
Ustawodawca stworzył konkretny katalog towarów, dla których obowiązuje odwrotne obciążenie. Wykaz znajdziemy w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Są w nim uwzględnione m.in. różnego rodzaju surowce wtórne, odpady, wyroby stalowe, ale również laptopy, smartfony lub konsole do gier.
Jak rozliczyć VAT-7?
Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje lub z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki. Składane dokumenty wymagają potwierdzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (NIP, imię i nazwisko, data urodzenia i kwota przychodu z ubiegłorocznej deklaracji).
O czym mówi art. 28b?
28b ustawy o VAT, zarówno sprzedawca, jak i nabywca powinni posiadać aktywny status podatnika zarejestrowanego na potrzeby informacji VAT-UE. Jeżeli miejscem opodatkowania usług jest terytorium innego kraju, to na fakturze sprzedaży nie powinno wykazywać się w ogóle stawki oraz kwoty podatku VAT.
Gdzie wykazać import usług w VAT 7?
Koszt ten należy wykazać w kol. 13 KPiR – pozostałe wydatki. Dokonując importu usług, który nie podlega regulacjom art. 28b, przedsiębiorca wykazuje go w powyższych deklaracjach (JPK V7M, JPK V7K, VAT-8, VAT-9M) w wierszach dotyczących importu usług.
Czy import usług można wykazać w następnym miesiącu?
Import usług niewykazany w terminie Podatnik ma możliwość rozliczenia transakcji importu usług w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli podatnik nie otrzyma faktury, to co do zasady i tak powinien wykazać podatek należny oraz ma możliwość odliczenia podatku naliczonego.
Czy import towarów wykazujemy w JPK VAT?
Przy imporcie na zasadach ogólnych w JPK_VAT należy wykazać numer dokumentu celnego oraz dane kontrahenta z kraju trzeciego, natomiast w polu „nrKontrahenta” wpisać jego nr – jeżeli jest, a gdy nie ma, to wtedy „brak”.
Z jaką datą zaksięgować import towarów?
Moment ujęcia importu towarów w KPiR – kiedy możemy o nim mówić? Co do zasady zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych powinien zostać ujęty w KPiR niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (§ 17 ust.
Czym jest dokument importowy C79?
Formularz C79, znany również jako Import VAT Certificate (C79) w Wielkiej Brytanii, to dokument wydawany przez HM Revenue & Customs (HMRC), który pokazuje kwotę podatku od wartości dodanej (VAT) zapłaconego od towarów importowanych do kraju . Służy do dostarczenia dowodu zapłaty podatku VAT, który jest niezbędny do odzyskania podatku.
Kogo dotyczy odwrotne obciążenie?
Kogo dotyczy odwrotne obciążenie? Odwrotne obciążenie dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, a także osób fizycznych nabywających określone towary z załącznika nr 11 ustawy o VAT.
Kiedy WDT, a kiedy odwrotne obciążenie?
Jeżeli dokumentujesz WDT, to nie wskazujesz w niej adnotacji „odwrotne obciążenie”. Umieszcza się ją bowiem, jeżeli w ramach danej transakcji nabywca odpowiada za rozliczenie VAT. W przypadku WDT to dostawca rozlicza VAT (ale znajduje zastosowanie stawka 0%).
Kiedy VAT 26?
Sprzedaż samochodu, a aktualizacja VAT-26 Sprzedaż samochodu osobowego oznacza, że przestajesz wykorzystywać go w działalności gospodarczej. Dlatego musisz złożyć aktualizację VAT-26 najpóźniej do końca miesiąca, w którym dokonano zmiany przeznaczenia samochodu/ sprzedaży pojazdu.
Kiedy nowy VAT?
Warto wiedzieć, że 23% i 8% to stawki podatkowe VAT które zostały podwyższone ponad 10 lat temu z poziomu 22% i 7%. Ustawodawca może zadecydować o przywróceniu pierwotnych, niższych stawek VAT. Wybór stawki VAT zależy od charakteru i rodzaju sprzedaży. Przedsiębiorca nie może sam decydować o tym jaką stawkę stosuje.
Czy odwrotne obciążenie nadal obowiązuje?
Usunięto z ustawy o VAT załączniki nr 11 i 14, jednakże likwidacja odwrotnego obciążenia dotyczy transakcji krajowych. Nie obejmuje ona transakcji zagranicznych, więc nadal ma zastosowanie przy transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub usług, jak i nabycia usług spoza UE.
Co oznacza reverse charge na fakturze?
Reverse charge to przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę i dotyczy rozliczeń pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, gdy dostawa nie jest objęta zwolnieniem.
Na czym polega odwrotne obciążenie?
Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Listę towarów dla transakcji krajowych, co do których ma zastosowanie procedura odwrotnego obciążenia, zawierał załącznik nr 11 do ustawy o VAT.
Jaka jest aktualna wersja deklaracji VAT-7?
Jak rozliczać podatek VAT w Finlandii?
Jak zgłosić i zapłacić podatek VAT? Zgłoś i zapłać podatek VAT do fińskiej administracji podatkowej z własnej inicjatywy zgodnie z obowiązującym okresem podatkowym . Okres podatkowy wynosi zazwyczaj jeden miesiąc kalendarzowy. Jednak mała firma może ubiegać się o wydłużony okres zwrotu i płatności.
Co podlega korekcie 5-letniej?
W sytuacji korekty wieloletniej (10- lub 5-letniej), za każdy rok korekcie podlega odpowiednio 1/10 lub 1/5 kwoty odliczonego VAT. Korekta dokonywana jest aż do zakończenia okresu korekty, tj.