22 ust. 6b ustawy o PIT dla przedsiębiorców prowadzących PKPiR za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dowodu będącego podstawą do zaksięgowania kosztu. W związku z tym, jeżeli brak jest faktury, to podstawę ujęcia kosztu musi stanowić inny dowód.
Co zrobić, gdy nie ma faktury?
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skarbowego przez przedsiębiorcę odmawiającego nam wystawienia faktury najlepiej zgłosić do urzędu skarbowego właściwego dla tego przedsiębiorcy.
Jak rozliczyć się bez faktury?
Brak faktury nie przekreśla możliwości ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowych. Choć wydatek musi być prawidłowo i rzetelnie udokumentowany, to jednak z uwagi na istnienie otwartego katalogu środków dowodowych możliwe jest posłużenie się innymi dowodami.
Co jeśli nie dostanę faktury?
Przepis ten stanowi, że każdy, kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
Jak udokumentować zakup bez faktury?
Należy wówczas sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru handlowego. Przepisy nie określają wzoru takiego dokumentu, wskazują jednak, jakie dane musi on zawierać. Obowiązkowo należy podać imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość towaru handlowego.
Co grozi za brak faktury?
Co jeśli sprzedawca nie wystawi faktury?
Niewystawienie faktury na podstawie artykułu 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego jest przestępstwem skarbowym i podlega karze grzywny. Jeśli nie możesz doprosić się faktury, uświadom swojemu kontrahentowi, że nie jest bezkarny.
Jaki dokument zamiast faktury?
Przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT, choć mają możliwość wystawiania faktur bez VAT, najczęściej jako dowód sprzedaży towarów lub świadczonych przez siebie usług, wystawiają rachunek.
Czy brak faktury a obowiązek zapłaty?
W niedawno wygranej przez nas sprawie o zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane krakowskie sądy gospodarcze w obydwu instancjach zajęły stanowisko, że brak faktury nie ma wpływu na istnienie obowiązku zapłaty za wykonaną pracę.
Jak wyegzekwować zapłacę faktury?
Wysłanie wezwania do zapłaty – to formalne żądanie zapłaty długu. Można je wysłać samodzielnie lub skorzystać z usług biura księgowego. Wysłanie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru – to kolejne formalne żądanie zapłaty. Wysłanie takiego listu potwierdza, że klient został poinformowany o swoim długu.
Czy można wystawić fakturę po czasie?
Mówią one, że podatnik, który dokonuje sprzedaży jest zobowiązany do wystawieniu faktury po jej dokonaniu, lub w razie konieczności jeszcze przed. Skutki wystawienia faktury po terminie dotyczą jedynie przedsiębiorcy, który ją wystawił. Kupujący nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji.
Czy wydatek bez faktury jest kosztem?
Bez faktury nie mamy trwałego dowodu na to, że dany wydatek rzeczywiście został poniesiony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki bez faktury nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.
Czy można uzyskać fakturę po zakupie?
Konsument (osoba fizyczna niebędąca podatnikiem), który jest nabywcą towarów lub usług, może żądać wystawienia faktury. Podatnik ma obowiązek wystawienia faktury, jeśli takie żądanie zostanie zgłoszone w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.
Czy muszę rozliczyć fakturę?
Wszystkie faktury kosztowe wystawione przez zagranicznych kontrahentów, a więc dokumentujące wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, zakup usług z Unii Europejskiej, import towarów lub usług powinny być księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Czy brak faktury a obowiązek zapłaty?
W niedawno wygranej przez nas sprawie o zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane krakowskie sądy gospodarcze w obydwu instancjach zajęły stanowisko, że brak faktury nie ma wpływu na istnienie obowiązku zapłaty za wykonaną pracę.
Co grozi za wykonanie usługi bez faktury?
Reguła ogólna jest prosta i kategoryczna: „kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia (…), podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Tak brzmi art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (ustawa z 10 września 1999 r. – tekst jedn.
Co zrobić, gdy nie wystawiono faktury w terminie?
Jednak jeśli takie sytuacje byłyby nagminne, to już w takim przypadku podejście organu podatkowego mogłoby nie być już tak łaskawe. Warto jednak zapamiętać, że w sytuacji niewystawienia faktury w terminie należy jak najszybciej to zrobić i zaksięgować dokument w okresie powstania obowiązku podatkowego.
Co gdy nie ma faktury?
W związku z tym, jeżeli brak jest faktury, to podstawę ujęcia kosztu musi stanowić inny dowód. O uznaniu danego wydatku za koszt podatkowy decydują przede wszystkim przepisy prawa podatkowego.
Co zrobić, jeśli zgubię fakturę?
Jednak nie wszystko stracone. Często możesz uzyskać duplikat paragonu od firmy, w której dokonałeś zakupu . Skontaktuj się z nimi, podając szczegóły, takie jak data zakupu, kwota transakcji i inne istotne informacje. Niektóre firmy mogą wystawić kopię lub zweryfikować transakcję za Ciebie.
Co grozi za brak faktur?
Niewystawienie faktury albo rachunku/nierzetelne faktury – art. 62 KKS. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
Jak zaksięgować towar bez faktury?
W przypadku towarów handlowych nie ma znaczenia fakt posiadania faktury, ponieważ towary handlowe należy wykazać w KPiR w dniu ich otrzymania, najpóźniej w dniu przekazania ich do magazynu lub sprzedaży. Dlatego też zakupiony towar należy ująć w KPiR w grudniu.
Kiedy firma nie wystawia faktury?
Jak udokumentować wydatek bez faktury?
Możemy to zrobić na podstawie paragonu, który należy z tyłu opisać lub przybić pieczątkę. Podsumowując brak faktury nie skreśla możliwości ujęcia wydatku w ewidencji. Poprawne rozliczenie kosztów bez faktury jest możliwe także w tedy, gdy do podniesionego wydatku zostanie wystawiony dokument stanowiący dowód księgowy.
Co to jest sprzedaż nieudokumentowana?
Sprzedaż bezrachunkowa bywa też nazywana sprzedażą nieudokumentowaną. Faktycznie – do takich transakcji nie wystawia się ani paragonów, ani faktur.
Jak dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych?
Dokonanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie rodzi obowiązku wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. Sprzedawca ma natomiast obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, czego potwierdzeniem jest paragon fiskalny.
Co grozi za wykonanie usługi bez faktury?
Reguła ogólna jest prosta i kategoryczna: „kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia (…), podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Tak brzmi art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego (ustawa z 10 września 1999 r. – tekst jedn.