Co to jest BLIK i jak nim się płaci?


BLIK to metoda płatności, dzięki której łatwo i szybko zapłacisz w sklepie i przez internet, a dodatkowo wpłacisz i wypłacisz gotówkę. Z BLIKIEM możesz też natychmiastowo rozliczyć się ze znajomym, używając zaledwie jego numeru telefonu. Do płatności BLIKIEM nie potrzebujesz karty płatniczej ani portfela.Ułatwia płatności w sklepach internetowych i sklepach stacjonarnych. Wypłacisz dzięki niemu również pieniądze z bankomatu. Dodatkowo pozwala on również wykonać przelew na telefon. BLIK to 6-cyfrowy kod, który generujesz w swojej bankowej aplikacji mobilnej. Twórcą tej możliwości płatności jest spółka Polski Standard Płatności.

Jak się płaci BLIKIEM krok po kroku?

Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIKIEM. Uruchom aplikację banku i wyświetl kod BLIK. Przepisz kod BLIK na terminalu i potwierdź zielonym przyciskiem. Potwierdź transakcję PINem w aplikacji banku i gotowe!

Czym się rozni BLIK od przelewu?

Dzięki BLIKowi nie musimy mieć przy sobie karty płatniczej, by płacić w sklepach stacjonarnych zakupy. Z kolei przy płatnościach internetowych nie musimy logować się do bankowości elektronicznej, by wykonać przelew. W obu przypadkach do dokonania płatności wystarczy bowiem numer BLIK wygenerowany w telefonie.

Jak się płaci BLIKIEM przez telefon?

Nie musisz podawać kodu BLIK – wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego. Również wtedy, gdy nie masz zasięgu ani dostępu do internetu. Nie potrzebujesz karty płatniczej i nie musisz podpinać jej jako źródła płatności.

Do jakiej kwoty można płacić BLIKIEM?

Jak wysłać komuś pieniądze BLIKIEM?

W IKO wejdź w Płatności → Przelew na telefon → Nowy przelew. 2. Wybierz z kontaktów w Twoim telefonie lub wpisz numer telefonu osoby, której chcesz przesłać pieniądze. Zarówno odbiorca, jak i nadawca przelewu na telefon musi mieć aplikację bankową i zarejestrowany numer telefonu do usługi przelewów na telefon BLIK.

Czy odbiorca BLIK widzi mój numer telefonu?

System płatności BLIK spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, a płatność tą metodą pozwala uniknąć udostępniania danych osobowych podczas transakcji, czy podawania numeru konta w celu uzyskania przelewu.

Co jest bezpieczniejsze BLIK czy karta?

Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej – widzisz wtedy kwotę i miejsce transakcji – a przy zakupach o wartości powyżej 100 zł podania PIN-u do aplikacji mobilnej. Blik jako narzędzie do wypłaty z bankomatów jest także bezpieczniejszy od tradycyjnych kart płatniczych.

Czy odbiorca BLIK widzi dane nadawcy?

Czy odbiorca BLIK widzi dane nadawcy? Jeśli odbiorca otrzyma przelew BLIK-iem, to nie będzie widział danych nadawcy. Przelew BLIK-iem jest anonimowy, tzn. odbiorca nie będzie widział danych nadawcy, takich jak jego imię i nazwisko, adres czy numer rachunku bankowego.

Czy do BLIKA trzeba mieć konto bankowe?

Przekaż pieniądze dowolnej osobie. Nie musi mieć ona konta bankowego, karty, aplikacji mobilnej ani dostępu do Internetu. Odbiorca może wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić czekiem za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, a niewykorzystana kwota automatycznie wróci na Twoje konto.

Czy żeby mieć BLIK trzeba mieć konto bankowe?

Blika nie da się założyć ani otworzyć, jest to bowiem system płatności mobilnych dostępny w każdym z wyżej wymienionych banków. Do skorzystania z Blika nie trzeba zakładać konta bankowego, wystarczy posiadać standardowy rachunek i aplikację mobilną w instytucji, która jest uczestnikiem systemu.

W jakim banku jest BLIK?

Sztandarową usługę Blika, a więc płatności kodem w e-commerce, zapewnia każda z 18 instytucji. To alfabetycznie: Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ, BPS, BS w Brodnicy, BSR w Krakowie, Citi, Credit Agricole, ING, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Pocztowy, Santander, SGB oraz VeloBank.

Czy BLIK na telefon jest bezpieczny?

BLIK jest szybką i bezpieczną metodą płatności w Internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Kod BLIK służy do zainicjowania transakcji, a po akceptacji w aplikacji mobilnej Banku, dochodzi do realizacji transakcji i pobrania pieniędzy z konta.

Jakie dane widzi odbiorca przelewu BLIK?

Jeśli płaciłeś blikiem bezpośrednio sprzedawcy, np. przelew na telefon to w zależności od banku widzi pełne dane wraz z adresem lub ograniczone, ale zawsze imię i nazwisko.

Czy BLIK liczy się do płatności kartą?

Z BLIKIEM możesz też natychmiastowo rozliczyć się ze znajomym, używając zaledwie jego numeru telefonu. Do płatności BLIKIEM nie potrzebujesz karty płatniczej ani portfela. Wystarczy telefon z dostępem do internetu i aplikacja Twojego banku.

Jakie dane widzi odbiorca przelewu BLIK?

Jeśli nadawca jest w innym banku, to u odbiorcy dostępne są: imię i nazwisko, numer rachunku oraz numer telefonu częściowo ukryty. Sytuacja natomiast wygląda inaczej w mBanku, na co zwrócił uwagę nam czytelnik. Odbiorca przelewu P2P każdorazowo otrzymuje imię i nazwisko, numer rachunku oraz adres.

Czy płatności BLIKIEM są bezpieczne?

Podsumowanie. System płatności BLIK spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, a płatność tą metodą pozwala uniknąć udostępniania danych osobowych podczas transakcji, czy podawania numeru konta w celu uzyskania przelewu. Co więcej, czeki BLIK umożliwiają bezpieczne płatności offline.

Czy odbiorca przelewu BLIK widzi moje dane?

Przelew BLIK-iem jest anonimowy, tzn. odbiorca nie będzie widział danych nadawcy, takich jak jego imię i nazwisko, adres czy numer rachunku bankowego. Odbiorca otrzyma tylko informację o kwocie przelewu i tytule przelewu (jeśli został ustawiony), a reszta danych zostanie ukryta.

Czy można komuś podać kod BLIK?

Tożsamość znajomego zawsze potwierdzaj tożsamość osoby, która pisze do Ciebie z prośbą o podanie kodu BLIK. Najlepiej do niej zadzwoń. Jeśli połączenie zostanie odrzucone lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do intencji drugiej osoby, nie udostępniaj jej kodu BLIK i chroń swoje pieniądze.

Jak sprawdzić czy ktoś ma BLIK?

Podsumowując, nadawca najszybciej sprawdzi, czy ktoś ma włączoną usługę BLIK za pomocą własnej aplikacji mobilnej. W niej pojawi się informacja czy odbiorca korzysta z tego typu przelewów na telefon – wystarczy mieć zapisany dany numer w kontaktach.

Gdzie jest kod BLIK?

Kod BLIK to jednorazowy, 6-cyfrowy kod, który znajdziesz w aplikacji swojego banku. Ważny jest 2 minuty. Po upływie tego czasu, możesz wygenerować nowy.

Ile czeka się na przelew BLIK?

– W przypadku przelewów na telefon Blik klient, od razu otrzymujemy informację, czy przelew został zrealizowany. Jeśli przelew nie został zrealizowany, to konto klienta nie jest obciążane – zapewnia Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Jak odebrać pieniądze przesłane BLIKIEM?

Aby wypłacić pieniądze bez karty, należy na wyświetlaczu bankomatu wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie trzeba uruchomić aplikację banku na smartfonie i wygenerować w niej kod BLIK. Sześciocyfrowy kod należy w ciągu dwóch minut przepisać z ekranu smartfona na klawiaturze bankomatu i zatwierdzić.

Dlaczego nie mogę przelac BLIKIEM na telefon?

Przyczyn może być kilka: Odbiorca nie posiada numeru telefonu zarejestrowanego do odbierania przelewów Blik; Odbiorca przypisał do odbierania przelewów na telefon inny numer konta; Podaliśmy błędny numer telefonu odbiorcy.

Czy BLIK jest przypisany do numeru telefonu?

Numer telefonu może być przypisany tylko do usługi w ramach jednego konta bankowego. Jeśli dopiszemy go do usługi BLIK w innym banku, zostanie automatycznie wyłączony z poprzedniego powiązania.

Czy BLIK przychodzi od razu?

Nadawca, który decyduje się na wysłanie przelewu na numer telefonu, bez względu czy ma aktywną opcję, czy nie, zawsze będzie widział taką samą formatkę przelewu. W drugim kroku otrzyma dodatkowo informację, czy numer telefonu odbiorcy jest zarejestrowany w BLIK. Jeśli tak – odbiorca otrzyma natychmiast przelew.

Kategorie Si