Głównym celem Inspekcji Handlowej jest prowadzenie kontroli nad artykułami i usługami dostępnymi na rynku, a także sprawdzanie legalności działalności przedsiębiorców uczestniczących w obrocie tymi artykułami i usługami.Kontrola Inspekcji Handlowej obejmuje przede wszystkim:
legalność działania przedsiębiorstwa – czy firma ma wszystkie wymagane zezwolenia, licencje, pozwolenia, decyzje itd.;
sprawdzenie, czy produkty oferowane konsumentom spełniają odpowiednie wymagania (np. oznakowanie CE na produktach elektronicznych);
świadczone usługi;
podanie cen i opisów produktów w widocznym miejscu;
spełnienie obowiązków informacyjnych.
Co sprawdza Inspekcja Handlowa w sklepie internetowym?
Państwowa Inspekcja Handlowa ma za zadanie badać, czy prawa konsumentów nie są w żaden sposób łamane oraz czy produkty oferowane przez sklep nie są potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa.
Kiedy przychodzi inspekcja handlowa?
Wojewódzki inspektor jest obowiązany ustosunkować się do uwag zgłoszonych do protokołu kontroli niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
Jakie zadania wykonuje Inspekcja Handlowa?
kontrola usług, kontrola legalności i rzetelności działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu odrębnych przepisów w zakresie produkcji, handlu i usług, kontrola przestrzegania przez przedsiębiorców przepisów określonych ustaw.
Jakie kary może nałożyć Inspekcja Handlowa?
Co kontroluje inspektor Inspekcji Handlowej?
Głównym celem Inspekcji Handlowej jest prowadzenie kontroli nad artykułami i usługami dostępnymi na rynku, a także sprawdzanie legalności działalności przedsiębiorców uczestniczących w obrocie tymi artykułami i usługami.
Co można zgłosić do Inspekcji Handlowej?
Do wojewódzkich inspektoratów IH konsumenci mogą zgłaszać potrzebę kontroli produktu nieżywnościowego, usługi lub przedsiębiorcy oraz przesłać sygnał o niebezpiecznym produkcie.
W czym pomoże Inspekcja Handlowa?
Inspektorzy udzielają porad dotyczących sprzedaży, usług, wad produktów, składania reklamacji, korzystania z gwarancji i innych praw.
Z jakimi problemami udajemy się do Inspekcji Handlowej?
Konsumenci informują Inspekcję Handlową o tym, że w osiedlowym sklepie produkty nie są oznakowane ceną albo że kwota widniejąca na półce nie zgadza się z tą na rachunku. Klienci zgłaszają także przypadki sprzedaży towarów przeterminowanych.
Czy PIP kontroluje bez donosu?
PIP rozpatruje przede wszystkim donosy, które są podpisane. PIP jest zobowiązany do zachowania poufności, zatem podczas kontroli nie udzieli informacji pracodawcy o tym, że: kontrola jest wynikiem skargi na pracodawcę, stroną zgłaszającą jest osoba prywatna czy inny podmiot (prywatny lub publiczny)
Jakie są rodzaje kontroli?
Wyróżnić można trzy rodzaje kontroli. Mowa tu o kontroli prospektywnej (poprzedza realizację procesu produkcyjnego), kontroli bieżącej (przeprowadzana w trakcie realizacji procesu produkcyjnego) oraz o kontroli retrospektywnej (przeprowadzana po zakończeniu procesu produkcyjnego).
Kiedy kontrola bez zawiadomienia?
Kontrola podatkowa może zostać także wszczęta, jedynie po okazaniu legitymacji służbowej, bez wcześniejszego zawiadamiania o niej. Stanie się tak, gdy czynności kontrolne są niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia.
Co może sprawdzić Inspekcja Handlowa?
Inspekcja Handlowa może sprawdzić produkty, usługi czy legalności i rzetelności działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Nie w każdym zakresie. Ze szczegółowym zakresem kompetencji Inspekcji Handlowej możesz zapoznać się w art. 3 i 4 ustawy o Inspekcji Handlowej.
Co może sprawdzic Inspekcja Pracy?
Inspektorzy PIP mają prawo do oglądania obiektu, maszyn, urządzeń, badań dokumentów, przeglądania akt osobowych i innych dokumentów związanych z zatrudnieniem, weryfikacji tożsamości pracowników oraz przebywających na terenie firmy, prowadzenia przesłuchań, wglądu do oświadczeń o legalności pracy.
Kto kieruje Inspekcja Handlowa?
Działalnością Inspekcji Handlowej kieruje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy pomocy UOKiK. W skład Urzędu wchodzi Centrala i delegatury UOKiK.
Co można zgłosić do Inspekcji Handlowej?
Do wojewódzkich inspektoratów IH konsumenci mogą zgłaszać potrzebę kontroli produktu nieżywnościowego, usługi lub przedsiębiorcy oraz przesłać sygnał o niebezpiecznym produkcie.
Z jakimi problemami udajemy się do Inspekcji Handlowej?
Konsumenci informują Inspekcję Handlową o tym, że w osiedlowym sklepie produkty nie są oznakowane ceną albo że kwota widniejąca na półce nie zgadza się z tą na rachunku. Klienci zgłaszają także przypadki sprzedaży towarów przeterminowanych.
W czym pomoże Inspekcja Handlowa?
Inspektorzy udzielają porad dotyczących sprzedaży, usług, wad produktów, składania reklamacji, korzystania z gwarancji i innych praw.
Co sprawdza Inspekcja pracy podczas kontroli?
warunki pracy i BHP: inspekcja dokładnie analizuje, czy warunki pracy spełniają obowiązujące normy. Sprawdza się, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie miejsce pracy, czy są chronieni przed czynnikami szkodliwymi, a także czy mają dostęp do odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
Jaka kara za brak cen na towarach?
Ile lat wstecz kontroluje inspekcja pracy?
Kontrole PIP ile lat wstecz Inspektor pracy może kontrolować firmę nawet do 10 lat do tyłu czyli tak długo jak pracodawca przedsiębiorca ma obowiązek posiadania akt osobowych pracowników.
Jak zglosic do Inspekcji Handlowej?
Sprawy kierowane do Inspektoratu mogą być wnoszone pisemnie, za pomocą środków porozumiewania się na odległość a także mogą być wnoszone ustnie do protokołu. W przypadku zgłoszenia ustnego, przyjmujący zgłoszenie sporządza protokół, który podpisują wnoszący i przyjmujący zgłoszenie.
Czy kontrola inspekcji pracy musi być zapowiedziana?
Powiadomienie o kontroli Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, bez uprzedzenia podmiotu kontrolowanego i o każdej porze dnia i nocy. Nie każda kontrola PIP musi być więc zapowiedziana.
Jak złożyć skargę do Inspekcji Handlowej?
Skargi i wnioski można złożyć ustnie do protokołu w siedzibach urzędu. W sprawach sygnałów obywatelskich przyjmują: Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej oraz Zastępca przez upoważnionego pracownika w poniedziałek w godzinach: 9.00 – 17.00.
Czy można anonimowo zglosic do inspekcji pracy?
Państwowa Inspekcja Pracy zapewnia anonimowość pracownikom, którzy składają skargę, chyba że wyrażą pisemną zgodę na ujawnienie informacji, iż kontrola jest przeprowadzana w związku ze złożoną skargą.
Gdzie można złożyć skargę na sklep?
pocztą elektroniczną na adres [email protected]. listownie. osobiście w kancelarii UOKiK lub w sekretariatach delegatur UOKiK. ustnie do protokołu – po uprzednim ustaleniu terminu spotkania drogą telefoniczną 22 55 60 163 lub mailową [email protected] – w poniedziałki w godz.