Co sprawdza komisja alkoholowa?


Przeprowadza je dwuosobowy zespół biegłych, złożony z lekarza psychiatry i psychologa. Jeżeli osoba skierowana na badania nie zgłasza się, odmawia poddania się badaniu, biegły przedstawia te okoliczności w sporządzonej notatce. Opinie przekazywane są do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Jak wygląda komisja alkoholowa?

Przeprowadza je dwuosobowy zespół biegłych, złożony z lekarza psychiatry i psychologa. Jeżeli osoba skierowana na badania nie zgłasza się, odmawia poddania się badaniu, biegły przedstawia te okoliczności w sporządzonej notatce. Opinie przekazywane są do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Co grozi za niestawienie się na komisję alkoholowa?

Przepisy nie przewidują wprost konsekwencji niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niestawiennictwo na wezwanie wspomnianej powyżej komisji może jednak skutkować złożeniem przez ww. wniosku do sądu o zarządzenie poddania się badaniom.

Jak zgłosić kogoś do komisji alkoholowej?

Aby zgłosić kogoś na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć go do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. . Wniosek może złożyć dowolna osoba lub instytucja (np. ośrodek pomocy społecznej, policja, prokuratura, szkoła, zakład pracy, kurator, izba wytrzeźwień).

Co napisać w uzasadnieniu do wniosku o przymusowe leczenie alkoholika?

Wniosek o przymusowe leczenie alkoholika powinien być uzasadniony. Należy w nim zatem opisać styl picia uzależnionej osoby, jej zachowanie po alkoholu czy negatywne konsekwencje wynikające z nałogu. Warto także poprzeć swój wniosek odpowiednimi dowodami.

Ile zarabia czlonek komisji alkoholowej?

Z tytułu uczestnictwa w pracach komisji jej członkowie otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 5% minimalnej płacy oraz dodatkowe należności w związku z wykonaniem konkretnych czynności w ramach posiedzeń wyjazdowych.

Co mówić na komisji?

Trzeba się więc liczyć z tym, iż padną pytania o dolegliwości, na które cierpi poszkodowany, czas trwania bólu, kiedy i czy w ogóle nastąpiła poprawa etc. Ważne jest, aby odpowiadać na powyższe pytania, jak najbardziej wyczerpująco.

Jak wygląda badanie czy jest się alkoholikiem?

Można wykonać badania laboratoryjne, które mogą być podstawą do rozpoznania nadużywania alkoholu. Należą do nich morfologia, jonogram, aktywność GGTP (transferazy gammaglutamylowej), aktywność aminotransferazy alaninowej (AlAT), aktywność aminotransferazy asparaginowej (AspAT), lipidogram, stężenie bilirubiny.

Czy można oddać alkoholika na leczenie bez jego zgody?

W świetle obowiązującego prawa nie ma podstawy do przymusowego leczenia osoby uzależnionej. Istnieje natomiast procedura w przedmiocie zobowiązania do poddaniu się leczeniu odwykowemu. Sąd może więc wydać postanowienie i zobowiązać uzależnionego do odbycia terapii.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o przymusowe leczenie alkoholika?

Gdy do sądu wpłynie wniosek o przymusowe leczenie alkoholika, ma on obowiązek wyznaczyć rozprawę w ciągu miesiąca od jego złożenia.

Czy alkoholik może odmowic przymusowego leczenia?

Co do zasady leczenie alkoholizmu powinno być dobrowolne, jednak ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dopuszcza skierowanie na przymusowe leczenie oraz detoks. Sąd może wydać orzeczenie o zobowiązaniu do leczenia alkoholizmu na podstawie realnie istniejących przesłanek.

O co pyta psycholog alkoholika?

Pamiętając o tym, z jakim pacjentem mamy kontakt, możemy porozmawiać o jego piciu alkoholu, jego konsekwencjach i objawach uzależnienia. Rzeczowa rozmowa z pacjentem stwarza pacjentowi możliwości lepszego zrozumienia istoty swojej choroby i tego, czego doświadcza w związku z piciem alkoholu.

Co może komisja alkoholowa?

Podstawowym zadaniem komisji jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla takich osób.

Kto stwierdza że jestem alkoholikiem?

Rozpoznanie uzależnienia od alkoholu Formalne prawo do diagnozy nozologicznej (czyli rozpoznania choroby) ma w Polsce lekarz. Ponieważ uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym i zaburzeniem zachowania, rozpoznaje je najczęściej lekarz psychiatra.

Jak udowodnić przed sądem alkoholizm?

Przydatne mogą być dowody takie jak: dokumentacja medyczna potwierdzająca uzależnienie od alkoholu, zapisy z interwencji policji, świadectwa świadków potwierdzające agresywne zachowanie lub nadużywanie alkoholu przez małżonka, a także dokumentacja terapii odwykowej.

W jaki sposób gmina realizuje zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi?

Samorząd województwa realizuje zadania wskazane w ustawie o wy- chowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w tym w sferze społecznej, w postaci wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywa- nia problemów alkoholowych, który stanowi część strategii wojewódzkiej w zakresie polityki społecznej.

Czy policja może złożyć wniosek o przymusowe leczenie alkoholika?

Oczywiście, gdy najbliższa rodzina nie chce zgłosić sprawy, (bo jest np. zastraszana przez alkoholika), przyjmowane są zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i osób niespokrewnionych. Ponadto, wniosek o leczenie mogą do Komisji złożyć inne instytucje, takie jak MOPS, Policja, kurator sądowy itp.

Gdzie zgłosić problem alkoholowy w rodzinie?

Po pomoc rodzina uzależnionego może zgłosić się również do gminnych lub miejskich komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, które działają w każdej gminie.

Kto płaci za przymusowe leczenie alkoholika?

Koszt leczenia osób nieubezpieczonych pokrywa Ministerstwo Zdrowia (za pośrednictwem NFZ). Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jedn. Dz.

Kiedy Przymusowy odwyk?

Przymusowe leczenie alkoholizmu może zostać orzeczone, gdy powoduje on rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy lub ciągłe zakłócanie spokoju publicznego.

Kto wchodzi w skład komisji alkoholowej?

W gminie działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której członkowie powołani są zarządzeniem wójta gminy. W skład tej komisji wchodzą pracownicy urzędu gminy, szkół, GOPS-u i policji.

Jak uzasadnienie wniosku do komisji alkoholowej?

Podstawą do rozpoczęcia procedury jest dobrze uzasadniony wniosek. Uzasadnienie musi zawierać przesłanki wynikające z art. 24 Ustawy, mówiące o destrukcyjnym zachowaniu w związku z nadużywaniem alkoholu. Ważne, by dokładnie opisać na czym to zachowanie polega.

Kto może zgłosić do komisji alkoholowej?

Co do zasady problem alkoholowy zgłosić może każdy. Najlepiej jest gdy osobą zgłaszającą problem jest członek najbliższej rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna, ale przyjmowane są również zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i od osób niespokrewnionych.

Co badają na komisji?

Badania kandydatów do wojska Zazwyczaj zaczyna się od mierzenia ciśnienia, wzrostu, wagi. Następnie, w różnej kolejności odbywa się badanie wzroku, badanie krwi (w tym na składnik bilirubiny), badanie moczu. Obowiązkowe jest też spotkanie z psychologiem/psychiatrą i neurologiem.

Co sprawdza lekarz orzecznik?

Lekarz orzecznik ZUS orzeka o niezdolności do pracy, jej stopniu oraz ustala: datę powstania niezdolności do pracy, trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy, związek przyczynowy niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami, np.

Jak przygotowac się do komisji lekarskiej?

Jak należy przygotować się do komisji lekarskiej? Najważniejsze to zabranie wszystkich oryginalnych dokumentów medycznych, wyników badania tomograficznego i posiadane zdjęcia rentgenowskie oraz zaświadczenia wraz z wynikami innych wykonanych badań, jak. badań genetycznych dziecka.

Kategorie Co