Jest to jeden z warunków, jakie muszą być spełnione dla zastosowania obniżonej stawki VAT. W sytuacji, w której okazałoby się, że kontrahent nie widnieje w bazie VIES, sprzedawca musiałby zastosować stawkę VAT odpowiednią w danym kraju.Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Możliwe, że Twój klient będzie musiał dokonać dodatkowej rejestracji jako podatnik VAT na potrzeby transakcji transgranicznych w obrębie UE.
Co jeśli kontrahent nie figuruje w rejestrze VAT?
W takim przypadku podatnik powinien wystąpić o sprostowanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym. Jednocześnie sprostowania występują również z urzędu, a aktualizacja listy odbywa się raz na dobę w dni robocze.
Co jeśli kontrahent nie jest zarejestrowany do VAT-UE?
W związku z tym, jeżeli kontrahent w momencie wystawienia faktury nie był podatnikiem zarejestrowanym do VAT-UE, nie ma możliwości zastosowania stawki VAT 0%, a transakcję należy wówczas opodatkować krajową stawką VAT przeznaczoną dla danego towaru w Polsce.
Co jeżeli kontrahent nie jest czynnym podatnikiem VAT?
Jeżeli podatnik działając w dobrej wierze, dokona transakcji z kontrahentem nie będącym czynnym podatnikiem VAT, to z tytułu faktur otrzymanych od tego kontrahenta nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Jakie są skutki przyjęcia faktury od kontrahenta, który nie widniejącego w wykazie podatników VAT?
Odpowiedź: Z przepisów ustawy o VAT, w szczególności z przepisów art. 88 ust. 3a ustawy o VAT nie wynika zakaz odliczania podatku VAT z faktur wystawionych przez podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT.
Co jeśli podatnik nie figuruje na białej liście?
Jeśli rachunku nie ma w wykazie, należałoby dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1 (w przypadku jednoosobowej działalności) lub dokonać aktualizacji zgłoszenia w urzędzie skarbowym (właściwym ze względu na siedzibę spółki).
Dlaczego moja firma nie figuruje w rejestrze VAT?
Jeśli dana firma nie figuruje w rejestrze, to znaczy, że działa nielegalnie lub rejestr nie został jeszcze zaktualizowany, a jest na to 7 dni od dokonania wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej!
Co się stanie, jeśli nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT?
Czy można wstecznie zgłosić do VAT UE?
4 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, jako podatnika VAT-UE. Z przepisów nie wynika możliwość dokonania takiej rejestracji z datą inną niż bieżąca.
Co grozi za niezłożenie VAT UE?
Brak rejestracji do VAT UE nie powoduje żadnych konsekwencji, w szczególności pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej w sytuacji, gdy nie dopełni ciążącego na nim obowiązku rejestracji do VAT-UE.
Co to znaczy nie być czynnym podatnikiem VAT?
Podatnik czynny jest to podmiot, który jest zarejestrowany do VAT i co do zasady wykonuje czynności opodatkowane. Podatnik VAT bierny (zwolniony) to podmiot, który co prawda dokonał rejestracji VAT, ale korzysta ze zwolnienia od podatku – zwolnienie może dotyczyć rodzaju wykonywanej działalności albo limitu obrotów.
Co jeśli firma nie jest płatnikiem VAT?
Przedsiębiorca, który nie jest płatnikiem VAT, ma oczywiście możliwość (a w niektórych sytuacjach nawet obowiązek, o czym później) wystawienia faktury. Na dokumentach takich nie ma jednak informacji o stawce i kwocie podatku VAT. Zamiast tego klient znajdzie tam wzmiankę o tym, że dana firma nie jest płatnikiem VAT.
Czy można wystawić fakturę na nieczynnego podatnika VAT?
W związku z powyższym należy stwierdzić, że niedopełnienie obowiązku rejestracyjnego nie wyklucza uznania danego podmiotu za podatnika, ponieważ już sama czynność podlegająca opodatkowaniu decyduje o uzyskaniu statusu podatnika VAT. W takim przypadku podatnik niezarejestrowany będzie mógł wystawić fakturę.
Dlaczego kontrahent nie figuruje w rejestrze VAT?
Kontrahent może nie być czynnym podatnikiem VAT, bo jest zwolniony przedmiotowo lub podmiotowo. Warto po prostu sprawdzić, czy podatnik płaci VAT. Jeśli faktura nie zawiera podatku VAT, to najczęściej oznacza, że jej wystawca nie jest czynnym płatnikiem VAT-u.
Czy można zrobić przelew na konto, które nie jest na białej liście?
Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dokonaniu płatności na rachunek z białej listy brak jest przeszkód dla wprowadzenia do umowy zapisu o obowiązku dokonania zapłaty na taki rachunek.
Dlaczego nie widnieje w rejestrze VAT?
Jeśli w rejestrach VAT nie pojawiają się księgowania, to najpierw upewnij się, czy faktura została zaksięgowana do rejestrów VAT. Następnie należy sprawdzić czy są poprawnie wykonane księgowania. Może się zdarzyć, że podczas księgowania faktury VAT faktura została zaksięgowana w inny miesiąc niż tego oczekiwaliśmy (np.
Jaka kara za niezgłoszenie do VAT?
Co jeśli firma nie jest płatnikiem VAT?
Przedsiębiorca, który nie jest płatnikiem VAT, ma oczywiście możliwość (a w niektórych sytuacjach nawet obowiązek, o czym później) wystawienia faktury. Na dokumentach takich nie ma jednak informacji o stawce i kwocie podatku VAT. Zamiast tego klient znajdzie tam wzmiankę o tym, że dana firma nie jest płatnikiem VAT.
Jak sprawdzić czy firma figuruje w rejestrze VAT?
Weryfikator statusu VAT podatników (kontrahentów) (jpk.info.pl) dokonuje sprawdzenia statusu wskazanego podmiotu na podany dzień w elektronicznym wykazie podmiotów VAT prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (zgodnie z art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług).
Czy wpis na białą listę jest obowiązkowy?
Każdy podatnik VAT czynny powinien znajdować się na białej liście wraz z przypisanym do niego przynajmniej jednym aktualnym rachunkiem bankowym, którym posługuje się w prowadzonej przez siebie działalności.
Czy kontrahent zwolniony z VAT musi być na białej liście?
Dlatego też nabywca towaru czy też usługi od nievatowca, bez względu na wartość transakcji ma prawo do zapłaty za fakturę na rachunek wskazany przez sprzedawcę. Nie ma tu też znaczenia to, czy został on ujęty na białej liście.
Co zrobić, gdy podatnika nie ma na białej liście?
Nie musisz nic robić, aby dane twojej firmy znalazły się na liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli jednak te informacje są niepoprawne, możesz wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.
Czy można naliczyć podatek VAT, jeśli nie jest się zarejestrowanym podatnikiem VAT?
Po pierwsze, warto zauważyć, że nie możesz naliczać podatku VAT, jeśli Twoja firma nie jest zarejestrowana do celów VAT . Jednakże firmy zarejestrowane do celów VAT muszą naliczać podatek VAT od swoich opodatkowanych dostaw towarów i usług i mogą odzyskać zapłacony przez siebie podatek VAT, który odnosi się do dostaw, od których naliczyły podatek VAT.
Czy można odliczyć VAT, jeśli dostawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT?
W ograniczonych okolicznościach sprzedawca może ubiegać się o odliczenie (podatek naliczony) od dostawy dokonanej na jego rzecz przez firmę, która nie jest zarejestrowana do celów VAT . Podatek VAT nie podlega kumulacji, co oznacza, że przysługuje mu kredyt/odliczenie podatku VAT zapłaconego na poprzednich etapach w ramach łańcucha produkcji i dystrybucji.