Co importować do Polski?


Największą cześć importowanego do Polski towary stanowią urządzenia przemysłowe, maszyny oraz sprzęt transportowy. Jest to ponad 30% polskiego importu. W następnej kolejności sprowadzamy towary przemysłowe, których udział w rynku wynosi ok. 16%.

Czego najwięcej importujemy do Polski?

Co importujemy z Rosji?

Jakie towary Polska importuje z Ukrainy?

Czym handluje Polska?

Co Rosja bierze od Polski?

Do Rosji napłynęło z Polski w samym tylko marcu aż 12,2 mld zł za importowane towary, głównie za ropę i olej napędowy. W pierwszym kwartale br. sprowadziliśmy z Rosji towary za aż 29,4 mld zł (6,5 mld euro), czyli o 109 proc. więcej rok do roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Co kupujemy od Rosji do Polski?

Skąd Polska ma paliwo?

Skąd płynie ropa do Polski?

Ile Polski to Rosja?

z Ukrainą – 535 km. z Niemcami – 467 km. z Białorusią – 418 km. z Rosją – 210 km.

Z kim handluje Ukraina?

Z kim Polska ma najwiekszy handel?

Pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosły umocnienie się Niemiec na pozycji głównego partnera handlowego Polski. Eksport towarów do naszych zachodnich sąsiadów sięgnął 178,1 mld zł i odpowiadał za 28,7 proc. całego polskiego eksportu. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 28,4 proc.

W czym Polska jest liderem na świecie?

Polska podbija świat jabłkami, ziemniakami, oknami, meblami, sprzętem AGD, a nawet bateriami do samochodów elektrycznych. Jesteśmy również liderem w światowej produkcji srebra. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w branży owocowej — od wielu lat polskie jabłka, truskawki, czy maliny podbijają cały świat.

Kto najwięcej importuje z Rosji?

Największymi importerami były: Niemcy (9,1 mld euro), Włochy (6,9 mld euro), Chiny (6,7 mld euro), Holandia (5,6 mld euro), Turcja (4,1 mld euro) i Francja (3,8 mld euro).

Jaka żywność Polska importuje z Rosji?

Główne towary importowane z Rosji do Polski to: ryby i filety rybne oraz tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne, a także nasiona lnu. Z kolei w tym samym okresie wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Federacji Rosyjskiej była na poziomie 212 mln euro.

Kto jest głównym partnerem handlowym Polski?

Najważniejszym partnerem handlowym Polski są od dawna Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi do listopada przyjęli od nas towary warte ponad 341 mld zł. Z kolei import z tego kierunku wyniósł 248 mld zł.

Co dominuje w strukturze polskiego importu?

W polskim imporcie dominują produkty konsumpcyjne i zaopatrzeniowe. Głównymi towarami są: Produkty przemysłu motoryzacyjnego – samochody, akcesoria, podzespoły, silniki i nadwozia. Ropa naftowa i jej produkty oraz gaz ziemny – Polska sprowadza około 99% zapotrzebowania na ropę i około 40% zapotrzebowania na gaz ziemny.

Jakie surowce sprowadzamy w Polsce?

Od kogo kupujemy gaz?

Ile zarabia Rosja dziennie?

Czy gaz się skończy?

Ile rosyjskiej ropy w Polsce?

Skąd Ukraina bierze gaz i ropę?

Ukraina nie importuje gazu bezpośrednio z Rosji, ale z niego korzysta. Ukraińskie spółki naftowe kupują rosyjski gaz przez pośredników: Węgry, Słowację, Austrię, Polskę. W większości jest to gaz pochodzący z Rosji. Niewielką jego część stanowi gaz z Norwegii i Niemiec.

Czy Orlen kupuje rosyjską ropę?

Obecnie już 70 proc. surowca do wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego” – powiedział w komentarzu dla PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Obajtek zaznaczył, że embargo, które wchodzi 5 grudnia br. dotyczy dostaw z Rosji drogą morską.

Od kogo kupujemy ropę?

Od kogo kupujemy paliwo?

Poza Rosją mowa o Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Angoli, Litwie czy Kazachstanie.